Jump to content

Deschidere capota Golf 4


Cristel
 Share

Postare recomandată

Ti-am zis sa-mi dai pm pentru mai multe detalii. Nu te stresa, switch-ul ala pe original, probabil costa o caruta de bani si ma indoiesc sa vina ca piesa separata, desi vad ca dan wolf spune ca se poate comanda ca piesa separata. Cel care l-am montat eu l-am cumparat de la un magazin de electronice si a costat fix 1,5 ron. Am cumparat doua, intrucat cu primul am facut doar teste :Driver: Problema se pune in a-l potrivi pe cel nou in aceeasi pozitie cu cel oem, intrucat are un pic alte dimensiuni. Precum am spus si mai sus, eu l-am prins in suruburi, dupa ce-am marit putin diametrul gaurilor de pe broasca si cele ale switchului. Asta pentru ca nu aveam efectiv cum sa nituiesc acolo, si pentru o viitoare schimbare mai usoara.

Acum daca tot ai demontat vechiul switch, du-te cu el la orice magazin mai serios de piese electronice si cauta ceva asemanator ca dimensiuni si sa ai grija sa fie tot cu parghie de actionare. Desi am crezut ca va trebui schimbat odata la cateva luni, uite ca a trecut deja un an de zile si vad ca rezista. Ceea ce vei gasi tu, va avea 3 pini, si ar cam trebui sa ai langa tine un aparat de masura si n-ar strica si o statie de lipit, daca nu e suficient un pistol de lipit :blah:

LE. Era si al meu prins cu clips, acuma ca ai zis tu, mi-am adus aminte. Poate nu m-am exprimat sus indeajuns de bine la partea cu nituitu. Nu sunt efectiv nituri, sunt doar niste proeminente cilindrice, topite la capete odata ce-au fost trecute prin gauri. Practic cred ca servesc doar ca metoda de pozitionare.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • videosergiu

    23

  • marius1982.11

    10

  • rica_42

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Poate nu m-am exprimat sus indeajuns de bine la partea cu nituitu. Nu sunt efectiv nituri, sunt doar niste proeminente cilindrice, topite la capete odata ce-au fost trecute prin gauri. Practic cred ca servesc doar ca metoda de pozitionare."

Exact,servesc doar ca pozitionare,am constatat,deci atunci nu trebuie date jos.Am "sapat" pe la piese auto si am gazit un magazin dispus sa-mi aduca clipsul de prindere la 5 RON.O bucatica de tabla,da asta e,e doar una.Asa ca o sa pun switch-ul original.Aveam si eu ceva micro mici cu parghie,ma gandeam ca in caz ca nu rezolv sa incerc sa adaptez ceva,da nu stiam sigur daca se va potrivi,asa ca cu 50 RON se rezolva.Mersi de sfaturi,daca mai am probleme cu el acuma stiu cum sa fac :D .Nu retinusem sa te contactez pe PM,agitat cum eram sa rezolv problema,da bine ca s-a rezolvat.

@dan_wolf,cum scriam am dat de clips,cam piperat pt.o bucatica de tabla,la fel ca si suruburile care au fost tot 5 RON /buc,indiferent de care era.Pretul pe care mi l-ai scris poate era in vest ca la noi mai pun baietii adaos ca nu se ocupa cu maruntisuri...

L.E.L-am verificat oricum si pe asta cu aparatul de masura si functioneaza;are contactul normal inchis si la inchiderea capotei normal deschis

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut duminica putina curatenie in masina si mi-am adus aminte de swith-ul ala, si daca tot eram cu telefonul in mana......

Cam asa arata dupa 1 an de zile de la montaj.

post-10294-1234297794_thumb.jpg

post-10294-1234297835_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir ca ai gasit asa switch mic in magazine,la asa pret si ca ai si reusit sa-l prinzi cu suruburi M3(cred ca ai largit gaurile din mecanism ca altfel sunt mai mici);arata inca bine tinand cont ca mecanismul respectiv il loveste cu ceva putere cand se inchide;inseamna ca n-ai mai avut nevoie de acel clips.Acuma-l pun pe cel vechi,dar daca se strica o sa incerc sa adaptez si eu,chiar nu merita cca 20 euro numai ca e original...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a sosit clips-ul,dar am uitat cum era prins inainte de a-l da jos :) cu partea mai inalta spre motor,sau invers?Tinand cont ca atunci cand l-am dat jos s-a rupt,n-as vrea sa-l pun gresit.Stie cineva cum vine?El se pare ca poate fi pus oricum,dar....cred ca totusi conteaza.

post-29936-1234354940_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca e cu partea mai inalta pe switch, dar nu sunt sigur. Switch-ul se gaseste, n-ai de ce sa te miri. Nu cred ca e destinat pentru autoturisme, dar se potriveste. Si raspunsul este da, am largit putin gaurile din switch si cele de pe broasca. Referitor la forta, sa stii ca nu loveste nimic acolo, doar apasa pe lamela aia.

Pana la urma n-am inteles daca-l ai sau nu pe cel vechi si daca e functional, dar daca nu chiar nu merita 20 de euro cum spui tu. Asta care l-am montat eu se gaseste la orice magazin de electronice.

LE. Pentru alte detalii am id-ul de msg si telefonul trecute la profil. Bafta multa !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il am in foto mai sus l-am pus,curatat :D da n-am inteles clipsul din foto cu partea mai inalta spre motor sau,sau spre exteriorul masinii(fata) se pune?Sigur,ca n-as vrea sa-l mai dau jos

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parte cea cu 2 decupaturi pe laterala se pune unde e suportul switchului sa iasa pe acolo cele 2 nituri.(daca nu ar fi topite)

Deci cea mai mica pe switch.

Dupa cum e in poza lu ingineru, se pune cu parte inalta spre motor si cea mica pe switch inspre fata masinii.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia fiti atenti aici :). Deci eu i-mi pun ceasuri cu computer si vreau sa-mi satisfac aproape toate mofturile in materie de becuri pe bord. Azi am vazut ca am un martor care in lumina soarelui arata a masina cu capota deschisa. Atasez o poza sa se vada exact unde se situeaza acest indicator.

Si acum intrebarea... tineti-va bine :) Daca tot vreau sa activez tot ce se poate pe masina (mi-am luat si senzor de nivel lichid parbriz) vreau sa activez si chestia asta sa mi se aprinda martorul in bord cand am capota deschisa. Se poate face din VAG sau nu se poate? Microswitchul ala il am, e acolo cu firele adiacente insa nu face nimic momentan...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ti se aprinde becul galben de ului si deschizi capota, acesta se stinge. Daca nu completezi se aprinde peste 100km. De unde stie calc ca tu ai deschis capota? De la un switch.
Pe langa ce am spus mai sus mai are rol sa sesizeze cand capota e deschisa si trimite informatia la modulul de confort si acesta catre IC, si eventual la alarma din modulul confort,
Am spus mai sus, switchul (ca e unul singur) spune alarmei din modulul de confort, adica alarma de fabrica daca este deschisa sau nu capota. E clar acum?

Pai 'al bundy' zicea ca ar avea functiile descrise mai sus,deci face si acum ceva switch-ul ala;daca ar putea face si ceea ce vrei tu,poate stie tot el,eu parca am citit pe undeva ca aceasta avertizare nu exista;poate pentru ca fiind in fata capota,o vezi,nu prea ai cum sa nu observi daca e deschisa. :icon_thumright:

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Sergiu dar la mine nu se aplica faza cu alarma din fabrica. Am doar inchidere centralizata si functia confort de inchidere a geamurilor cand inchizi usa cu cheia.... :beerchug: In legatura cu becul de ulei ca se stinge cand deschizi capota.... inca nu am testat-o pentru ca nu a fost cazul inca.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si totusi, a schimbat cineva dintre cei care au scris pe aici cablul de deschidere a capotei? Ma intereseaza acest aspect in mod deosebit deoarece as vrea sa scot acel cablu, sa ii schimb traseul si sa il pun la loc (in momentul asta trece pe langa niste cabluri electrice pe care le tensioneaza foarte tare)

Modificat de RaduVoicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Scuze pentru off topic ..daca ma poate ajuta cineva ..eu am momentan capota blocata ..nu merge deschisa din masina ..si nu stiu nici cum sa ajung la ea fara sa dau bara fata jos ..stie cineva ce se poate face ..multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Urci pe o rampa sau o groapa si bagi mana intre radiator si motor si tragi de chestia care deschide capota. Asa am facut cand am uitat sa agat cablul la loc :)

Cam dureros daca nu ai mana subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ..am si eu problema cu capota blocata la un golf 4 ...cand trag de maneta din interior nu se intampla nimic ..nu imi sare carligul acela de langa emblema ..ca sa pot sa deschid capota ,dar nici capota nu se salta 1-2 cm cu facea de obicei... eu am dat grila cu emblema jos si am vazut ca acel carlig nu mai este prins de nimic si joaca in gol ..am incercat sa imping sa trag de ce am putut pe acolo insa fara rezultat ...ziceti-mi si mie de ce anume ar trebuii sa trag si daca aveti o poza cu mecanismul in care sa indicati de partea care trebuie trasa sau impinsa ar fi si mai bine...

in poza am pus mecanismul la care am ajuns dand emblema jos ..si doar acolo am avut acces

multumesc

post-42935-1249543420_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In foto 1,este mecanismul privit de sus.In zona incercuita este prins cablul care vine de la maneta din interior si care cand este tras,actioneaza o parghie care face prima parte a deschiderii capotei.(poate la tine e rupt sau sarit din locasul lui,trebuie vazut).Ca sa o deschizi( sa realizezi in prima faza ce face cablul:in foto 2 in zona 1,am incercuit parghia care e actionata de cablu si care trebuie sa o deplasezi spre stg(directia sagetii)cu o surubelnita,ca sa actionezi deschiderea.(arcul e cam tare,deci trebuie ceva solid,folosit).Dupa ce s-a deschis in prima faza,in pozitia2,stg,unde este maneta respectiva,poti trage de acolo si se deschide si restul.Sper sa reusesti! :icon_thumright:

L.E.Acea maneta care se trage spre tine si deschide complet capota actioneaza o parghie care ridica "ciocul" metalic din foto 2,zona 1,pe care este chiar varful sagetii.Da vad ca la tine mecanismul este in stare deschisa!sau poza nu e de la masina ta?

post-29936-1249552678_thumb.jpg

post-29936-1249552696_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu... sincer sunt de parere ca mizeria ce o ai pe acolo ar fi unul din motivele nefunctionalitatii deschiderii. Da cu spray de carburatoare pe acolo si curata tot. Apoi da cu WD-40 si eu zic ca o sa-ti mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In foto 1,este mecanismul privit de sus.In zona incercuita este prins cablul care vine de la maneta din interior si care cand este tras,actioneaza o parghie care face prima parte a deschiderii capotei.(poate la tine e rupt sau sarit din locasul lui,trebuie vazut).Ca sa o deschizi( sa realizezi in prima faza ce face cablul:in foto 2 in zona 1,am incercuit parghia care e actionata de cablu si care trebuie sa o deplasezi spre stg(directia sagetii)cu o surubelnita,ca sa actionezi deschiderea.(arcul e cam tare,deci trebuie ceva solid,folosit).Dupa ce s-a deschis in prima faza,in pozitia2,stg,unde este maneta respectiva,poti trage de acolo si se deschide si restul.Sper sa reusesti! :rolleyes:

L.E.Acea maneta care se trage spre tine si deschide complet capota actioneaza o parghie care ridica "ciocul" metalic din foto 2,zona 1,pe care este chiar varful sagetii.Da vad ca la tine mecanismul este in stare deschisa!sau poza nu e de la masina ta?

poza e de la alta masina ..multumesc de ajutor ..ai fost mai mult decat explicit ..o sa incerc maine dimineata ca acum ploua de rupe ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,la toata lumea....am un golf41,6fsi si am capota blocata nu stiu cum sa ajung la incuetoare sau broasca ,am bagat mina pe dedesupt dar nu am reusit nu stiu ce as mai putea face datimi va rog un sfat ....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pozele si sfaturile de mai sus nu ai inteles cam ce ar trebui facut, sau care e mecanismul de deschidere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy,am inteles din poze ce trebuie facut dar am incercat sa dau grila jos cu emblema,si dupa ce a iesit din locasurile acelea se mai tine undeva sub capota,probabil prelungirea aceea de plastic a grilei pina sub capota este prinsa in suruburi ceva....intodeauna tiam apreciat sfaturile care au fost mereu la obiect...eu treb sa schimb uleiu si treb sa o deschid urgent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este prinsa cu suruburi,in foto ai marcate punctele unde este prinsa sus grila(in medalion stg.cu sageata este zona in detaliu);tragi spre tine si iese din plasticurile alea si dupa aceea ridici de jos si iese din cele de jos.Grila nu pote fi scoasa de tot pt. ca o tine acea maneta mica de care tragi ca sa o deschizi de tot.Ea are o clema cu care se poate desprinde de pe mecansim,dar nu cred ca o poti desprinde cu capota inchisa.Oricum poti roti grila dupa ce e desprinsa,(in jurul acelei manete) si astfel obtii un acces restrans,ce e drept,la mecanism,dar cu o surubelnita mare,solida,cred vei putea sa o deschizi dupa descrierea amintita mai sus.

post-29936-1251890018_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc videosergiu am incercat sa trag de grila dar o tine maneta aia de care trag sa deschid capota iar acea maqneta este iesita f putin in afara ceea ce numi permite sa trag mai mult de grila pentru a o putea roti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este iesita la fel ca si la mine,presupun.Eu am incercat cu capota inchisa si daca e scoasa si din plasticurile de jos,se poate roti putin,cat sa permita accesul cu o surubelnita la mecanismul de deschidere.Te uiti cu o lanterna pe acolo sa vezi ce faci si cu surubelnita eu zic ca se poate.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa dau grila sau sa o rotesc pentru ca se intinde pina sub capota este o prelungire acolo care este prinsa de grila aproximativ 10 15 cm sub capota si nu merge sa o trag si sa o rotesc....ambagat mina pe la motor si am vazut ca cablu este iesit din locasul acela cablu are ca o bila la capat acolo si am incercat prin pipaite sal pun la loc dar nu am reusit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!