Jump to content

Deschidere capota Golf 4


Cristel
 Share

Postare recomandată

manerul de la deschiderea capotei cum se desface ? ca nu vreau sa-l rup

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • videosergiu

    23

  • marius1982.11

    10

  • rica_42

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

E fixat cu un surub pe montant. Desfaci surubul si iese manerul cu grija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PArca are 2, nu unul singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manerul de sub bord, de care tragi pt a ridica sau manerul din grila de afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce suruburi? are o siguranta de plastic care o tragi afara, cel putin asa e la mine.

in mod normal nu-l vezi decat daca tragi de maner cum ai deschide capota, apoi cu o surubelnita lata scoti afara siguranta care tine blocat manerul pe ax.

 

 

ca sa vezi ca de toate gasesti pă net :) : 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema la broasca de la capota.. adica nu se inchide de cat daca o trantesc tare asa ca m.am bagat eu pe acolo sa trag de alea si am facut.o in asa fel incat nu mai pot nici sa o inchid nici sa o deschid a ramasa intredeschisa. Cum as putea sa o deschid sa asez la loc cum a fost? mentionez ca urechiusa care iese de sub capota a ramas ca si cum ar fi inchisa si nu pot trage de ea.

Modificat de Giref
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am aceeasi problema ca si Giref doar ca un an mai tarziu :)

Am vazut ca s-a discutat in posturile anterioare despre modalitati de scoatere/punere dar nu imi dau seama de complexitatea procesului. La mine nu este blocata, doar ca as vrea eu sa o schimb pentru ca trebuie sa trantesc mai tare ca sa se inchida. Am un arc care s-a slabit si nu se mai inchide frumos, trebuie sa o trantesc. Am vazut cautand pe ebay codul ca e destul de ieftina broasca metalica. Sa o schimb eu sau mai bine ma duc la service.

Practic nu ma deranjeaza asa cum e dar mi-e sa nu ma lase fix cand mi-e lumea mai draga.

Pentru cei ce vor sa nu mai caute (pag 2):

incuietoare capota cod 1J0823509E - ~15 dolari (nu stiu daca e oem)

maneta deschidere capota cod 1J0823593C 01C ~12 dolari (nu stiu daca e oem)

Ca tot suntem la capota, stie careva codul si costurile sa pun cauciuc in jurul capotei sa izoleze mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se inchide corespunzator pentru ca nu este reglata bine...eu o tranteam de la jumatate uneori si tot nu se inchidea...data jos spalata in benzina si reglata(am sa pun o poza cu reglajul)chiar exista reglaj pentru cei care nu stiau...am pus acea cutiuta de carton pentru a regla corect stanga/dreata(ce cade mai jos de acel carton inseamna inchidere grea sau chiar deloc...probat de catre mine).Intai desfaceti cablul care actioneaza sufa(este ca la frana de bicicleta pe sufa logic..)apoi mufa switch-ului de langa farul din dreapta(cablul este prins cu niste clipsuri aveti grija sa nu le rupeti)este valabil pentru cine are switch(nu aveti sariti peste etapa)pentru a extrage afara broasca trageti de punctul incercuit cu rosu din poza inspre voi apoi ridicati in sus si ar trebui sa iasa fara probleme(nu este nevoie sa demontati tragerul grilei...doar il declipsati si jonglati grila prin rabatare sus/jos pentru a putea desface torxul al 3 lea...deci unde am incercuit cu rosu bagati un deget si trageti inspre voi apoi ridicati in sus ca sa iasa...ce am trasat cu verde este unghiul de cadere al broastei(la mine doar cu o simpla apasare se blocheaza)fiecare regleaza dupa masina lui(nu este posibil ca la fiecare sa fie aceiasi toleranta dar pe aproape...).Nu o lasati nici prea sus ca sa trancane in mers doar cat este nevoie pentru a se inchide usor...s3j7sx.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!

Unde gasesc un switch de la capota ? Aparent eu nu am. E legat pe direct. Deci asa am aflat de ce nu imi lumineaza avariile la inchisul masinii.

Trebuie sa cumpar tot sistemul de inchidere cu totul?

Mersi frumos!

Edit: Am gasit oem: 155 lei....

Modificat de aditzu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e cu totul. Eventual poti sa ii montezi un switch aftermarket, de o sa te chinui un pic cu pozitionarea acestuia. Daca era legat pe direct - are punte la cablaj, atunci nu e de acolo problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista switch aftermarket care sa fe ca forma, pozitie si dimensiuni ca cel oem? 

Eu acolo nu am switch, am 2 fire. Cand le leg intre ele, nu mi se aprind avariile cand inchid masina.

Daca las cele doua fire libere (nu le leg intre ele) imi merg avariile cand inchid masina.

De asemenea, daca cele 2 fire sunt legate intre ele pe vcds imi zice ca am capota deschisa.

Ce e de facut ?

Din cate am citit cel mai ok e sa schimb incuietoarea cu una cu switch ok, intrebare e: toate sunt la fel sau sunt pe modele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este - cand e circuitul deschis, iti arata capota inchisa. Cand este circuitul inchis, vede capota deschisa.

nu exista AM indentic cu cel OEM - trebuie sa improvizezi la fata locului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merg sa iau o incuietoare din dezmembrari si cu switch ok. Asta e singura cale. Mersi fain. O ultima intrebare: Sunt mai multe modele sau toate la fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt lafel toate,diferenta o face switch-ul la cele cu alarma de fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 25/02/2017 at 10:06 PM, aditzu' said:

Salut!

Unde gasesc un switch de la capota ? Aparent eu nu am. E legat pe direct. Deci asa am aflat de ce nu imi lumineaza avariile la inchisul masinii.

Trebuie sa cumpar tot sistemul de inchidere cu totul?

Mersi frumos!

Edit: Am gasit oem: 155 lei....

1. Am luat un switch de pe un Passat cu tot cu clamita. L-am pus la mine. Singurul lucru care nu se potrivea era mufa, dar s-a rezolvat.

Problema rezolvata: Am avariile aprinse cand blochez masina.

2. Nu gasiti echivalEnet aftermarket care sa se potriveasca fix. Ori nou. 155 lei oem. Ori dezmembrari. 50 lei o yala Si il luati de acolo.

Drumuri bune sa aveti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 11/15/2005 at 8:34 AM, Cristel said:

 

Salut. Cum ai deschis capota  caci trec prin aceeași problemă și eu??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul e din 2005, la 14 ani distanta nu cred ca mai primesti raspuns de la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!