Jump to content

Deschidere capota Golf 4


Cristel
 Share

Postare recomandată

Am vrut si eu ca tot omu sa deschid capota :nu mai merge.Manerul ala micut se trage in gol, nu se aude nici un click . Ce e de facut ???????? Repede ca trebuie sa pun apa la stergatoare si acusi vine iarna!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • videosergiu

    23

  • marius1982.11

    10

  • rica_42

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aceeasi problema o am si eu, dar eu reusesc sa deschid capota(mai greu cei drept) daca dau de mai multe ori la acea maneta(15-20 ori).

Eventuale sugestii sunt binevenite.

Boby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La al meu Golf II, daca demontez sigla W de pe grila am acces la mecanism si il pot deschide manual. La IV nu merge tot asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 4 emblema VW este prinsa cu niste cleme in spatele mastii. Daca se forteaza acea emblema se rup clemele si nici nu garantez ca se poate deschide capota dupa.

Revin cu intrebarea lui mmneg: Despre care maner vorbesti, cel din masina sau cel de sub capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e vorba de cea din interior, am un prieten care a avut aceeasi problema si a rezolvat-o la augsburg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e vorba de acelasi mecanism ca la mine, deci: roaga pe cineva sa te ajute, la modul ca tu tragi de manerul interior si amicul trage usor de capota in sus. Dupa ce deschizi capota, poti sa reglezi cama aceea (sau cum ii spune...). Are doua suruburi pe care le slabesti si misti tot mecanismul putin spre stanga sau spre dreapta. E o chestie de 5 minute si o cheie de 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc chestia cu deschisul cu inca un prieten,problema o am la capota nu la manerul din masina !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci o incerci degeaba :( Daca mai ai rabdare studiem joi la intalnire mecanismul, poate reusim bagand o surubelnita ceva prin grila...

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ice - pai atunci o incerci degeaba  Daca mai ai rabdare studiem joi la intalnire mecanismul, poate reusim bagand o surubelnita ceva prin grila...

n-am putut sa ma abtin. eventual vin si eu cu un bonfaier si decupam capota in jurul mecanismului. :( :( :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se aude nici un click cand trag de manerul din interior. Dupa ce am tras de el, ma duc si ridic de capota (1-2 cm). In timp ce ridic de ea, iese de sub capota, la sigla, o chestie de plastic. Tragi de chestiune si gata, capota e libera pentru ridicat.

Nu se aude nici un click la nici o faza a operatiunii !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roparo: asa patisem si eu dupa un mic accident cu fata..trebuie doar reglat mecanismul ala de deschidere..dureaza putin, dar e destul de fin de reglat..sunt 2 suruburi, parca..nu stiu exact cum, ca n-am avut timp sa stau sa-l reglez.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu,capota s-a rezolvat la intalnirea de joi,multumita unui domn foarte de treaba care nu s-a lasat pana nu ia dat de cap(daca se simte cineva cu musca pe caciula sa puna un mesaj :) )!!! Aaaa ... si lui Codatzel care a facut anestezia !!!!!! Merge ca unsa acum !!!! Thanks!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

si la mine s-a ivit problema asta..este rupt cablul (cred), dar citind ceea ce a zis litza stau si ma intreb pe unde sa bag eu mana sau ce sa scot avand in vedere ca eu am masca plina.

este chiar o situatie penibila daca ma gandesc ca nici macar cu patentul nu am reusit sa rezolv ceva si 2 oameni cat de cat pe jumatatea lui Rambo nu au reusit sa deschida capota.exista vreo solutie sau trebuie sa decupez masca pentru a avea acces la mecanism?nu stiu ce sa fac...

aveti vreo idee, ceva..pls

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nimeni nu m-a "luminat" in acest timp si drept urmare am rezolvat-o singur.am tras de masca atat cat mi-a permis si am bagat mana.operatia a fost destul de grea avand in vedere unghiul si pozitia mecanismului, dar a meritat

bafta tuturor :emthup:

istef edit: Te rog nu mai folosi quote inutil. Citeste anuntul de aici.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

are cineva o schema cum si ce se demonteaza ca sa poti da broasca de la capota jos ?

ca am vazut ca mai trebuie sa demontezi niste plastice ceva si mai e si un switch pe acolo

thanks :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am cumparat masina dupa o zi nu se mai deschidea capota numai o treapta. Am dat jos numai masca cu vw, uita-te mai bine pe acolo ca e simplu de tot. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la switch cum e cu demontarea ? ... ca se vede cam sensibil .... sa nu crape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switchul ala ma intereseaza cel mai tare sa nu il busesc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cineva sa posteze o poza cum vine switchul prins in broasca ca de fapt am vazut ca nu e acolo... ci cazut/// thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o problema daca stie cineva cum o pot rezolva, de la un mic incident la partea din fata a masinii ,nu se mai deschide capota ,am tras din interior de maner si merge dar in fata nu mai sare chestia de plastic de care tragi si e intepenita acolo, am si capota putin ridicata ,am tras de ea dar e intepenita nustiu ce sa-i fac , cunoasteti pe cineva care se pricepe sau aveti idee ce sa-i fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu sunt nou pe aici, dar am si eu aceeasi problema ca si tine. De fapt problema asta a fost generata la mine de unii de la un service, care mi-au schimbat broasca, dar nu mi-au prins si senzorul ala in broasca, asa ca acum daca inchid masina nu primesc "confirmarea" ca ar fi inchisa: nu mi se aprind avariile o data. Asa ca m-am uitat la broasca proaspat schimbata si am descoperit problema: switch-ul ala atarnand. Ca sa primesc confirmarea ca masina e inchisa eu am lipit switchul pe pozitia inchis cu izolier band, dar asta e o rezolvare romaneasca asa ca m-ar interesa si pe mine rezolvarea nemteasca :huh:.

Ai aflat ceva despre cum se monteaza/demonteaza switch-ul ala?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Avand in vedere ca nu a postat nimeni o rezolvare o sa postez eu concluzia la care am ajuns dupa ce m-am uitat la broasca de la capota masinii unui prieten(tot Golf4): lipseste o piesa, si anume o clema care prinde acel switch, de jos in sus, de partea din spate a broastei. Are si 2 "catari" in sensul ca nu poate intra decat intr-un singur fel.

In momentul de fata eu incerc sa gasesc pe forum acea clema. Sper sa reusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se inchide cam greu capota in sensul ca trebuie s-o las din pod :lol:

De la ce distanta trebuie s-o las sa "pice" ? Daca nu o las de la cel putin juma' de metru nu se inchide nici moarta. Odata de la socul cu care s-a trantit, mi s-au inchis toate usile. Am incercat s-o las usor pana jos si s-o apas cu mana, da' crezi ca vrea sa se inchida?

Ce ar trebui sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Kitaro, nu-i da drumul sa cada, pur si simplu las-o incet jos si cand vezi ca s-a oprit, o apesi putin mai ferm, scoate un zgomot sec si gata...

Problema mea cu deschiderea capotei: manerul de plastic din interior s-a desprins/s-a rupt de restul angrenajului si acum mi-e ff greu sa deschid fara ajutorul cuiva; reusesc singur doar daca il blochez in pozitia tras cu un patent, etc.

Cineva spunea aici ca se mai slabeste cablul care actioneaza deschiderea capotei si ca asta se repara strangand 2 suruburi... Haideti cu mai multe detalii.

Rog mult cateva poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!