Jump to content

Care e cel mai bun ulei pt masina?


cosmo
 Share

Postare recomandată

parerea ta.  ai argumente? 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iuliu m.

    13

  • SHARANEL

    11

  • cristianionut

    11

  • dstdan

    8

la un motor PD diesel fara DPF! merge ulei 507.00, ca si echiv./ in loc de 505.01??

multumesc de raspuns celor amabili!

Modificat de dstdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge, chiar este folosit pentru PD fara DPF la intervale variabile de service. 507.00 sau 506.01 (acesta din urma spun unii ca ar fi cel mai rezistent ulei al VW pana in prezent)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa mergi si pe interval fix de schimb cu 507, ceea ce si recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut schimbul cu Aral 505.01 (e mai ieftin, 98 lei) si oricum il schimb la 8-9.000 Km, in aceeasi bani il schimb de 2 ori in cei 15.000 km.

Mai des si mai proaspat ! in aceeasi bani, pana acum am mers cu Castrol si vreo 2 schimburi cu Shell prin anii 2009. E buna ideea de a schimba periodic marca uleiului, fiecare contin detergenti antidepunere diferiti, pastreaza un motor curat, zic eu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce Aral 505.01 si nu Fuchs 505.01 care e cam la acelasi pret dar are fisa tehnica mai buna?

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce e ala, dar daca e ARAL  generatia asta ultima, specific. 505.01 ptr. PD, din ala am pus, fabricat in Germania si cod de bare Germen (zic ei) deci nu EU/ sau ptr. EU, imbuteliat pe la periferia Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fabricat in germania, dar cu limba romana pe eticheta, plus inca 1 sau 2 maxim? :)

repet, aralul(5w-40) a fost pt mine un ulei groaznic.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe traducere da !, eticheta suplimentara, lipita pe bidon, peste eticheta mare! e fiecare cu parerea lui, doar nu ne incretim fruntile unul la altul, pentru niste ulei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!