Jump to content

Care e cel mai bun ulei pt masina?


cosmo
 Share

Postare recomandată

Eu am folosit Castrol Magnatec 5w-40, dar azi am comandat Aral 5w-40 (mi se pare ca papa oleaca Castrolul). Ati folosit, cum se comporta ? Tip de motor: 1.9 TDI, ALH (Golf 4 variant, 335.000 km la bord).

P.S. Azi am vorbit cu un prieten care cica si-a pus Aral si nu i-a placut deloc in comparatie cu Castrol ! Nici nu stii ce sa ma crezi...eu ma gandesc ca nu poate fi mai rau Aral ca Castrol ! Apropo...BP a cumparat ARAL ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iuliu m.

    13

  • SHARANEL

    11

  • cristianionut

    11

  • dstdan

    8

Aral si Castrol fac parte din grupul BP (British Petroleum).

Mare atentie la uleiurile Castrol si Mobil de prin magazinele de la noi... Doar curiozitate uitati'va unde sant made.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danica ionut

Puteti sa stati linistiti atata timp cat te uiti pe codul de bare de pe produs stii sigur de unde provine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit urmatoarele tipuri de ulei :

Mobil 1 Special formula LL 5-30, motorul e mult mai zgomotos nu l-am tinut mai mult de 9000 de km am completat 700 de g

Castrol Edge 5-40 tot asa 9000 de km am completat cam 500 de g -600 tot pe acolo , motorul parca nu era asa galagios fata de mobil

Acuma am Aral 431 5-40 dintre toate mi se pare cel mai bun adica motorul e mult mai silentios fata de cele 2 uleiuri mentionate mai sus si cred ca e singurul ulei pe care mai scrie Made in Germany De completat nu am completat inca , pana in prezent am 6000 de km cu el Sincer nu vreau sa fac reclama la nici un ulei , dar acesta a fost comportamentul motorului cu cele 3 uleiuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
corraptor_evo

Salut!

A folosit cineva MOTUL pana acum? Are cineva referinte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor...

Am si eu o nedumerire...ati mai vazut asa bidon de ulei?? Stie careva ce e cu el? E ceva contrafacut sau e din afara? Mie mi-a zis cineva ca ar fi din Ger...dar mai vreau niste pareri...

Pot sa-l torn in motor?

Exista . Uite niste date despre ulei

www.lubstar.info/cz/.../Mobil%20Special%20X%205W-40.doc

Si intradevar e vehiculat mai mult prin Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ce parere aveti despre Liqui Moly ?? Eu momentan folosesc Mobil 1 si sunt multumit de el dar ma cam sacaie faptul ca e facut pe la turci si nu am incredere si as vrea sa trec pe LIQUI . Ati folosit careva acest ulei ? E bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Uh ... nu stiam unde sa postez asa ca scriu aici ... Deci uleiurile de la noi sunt turcesti ! Asta am inteles .... am citi pe acest topic ca si de pe dincolo s-a achizitionat ulei si tot Made in UE scrie pe el ... Deci e clar ! Ulei Mobil 1 sau Castrol gasim pe undeva nemtesc sau alta natie in afara de turcesc?

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Ce parere aveti despre Liqui Moly ?? Eu momentan folosesc Mobil 1 si sunt multumit de el dar ma cam sacaie faptul ca e facut pe la turci si nu am incredere si as vrea sa trec pe LIQUI . Ati folosit careva acest ulei ? E bun?

Eu folosesc Liqui Moly la octavia 2, 1.9tdi-pd. Inainte foloseam Castrol dar am observat ca se consuma.De cand folosesc Liqui Moly nu mai consuma ulei. Mi se pare un ulei super OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@f_ionutz, cati km ai de cand ai pus LM, sau mai bine zis cate schimburi?

Cate sute de grame de Castrol iti lua la 15.000 km ( baniesc ca asta e intervalul in care-l schimbai)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roger iti raspund eu,

1 litru jumatate in 15.000 de km

castrol edge 5w40

ma bate gandul sa trec pe mobil 1,pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pffff, cam mult.

La mine: 350-500g maxim in 15.000 km - tot Castrol Edge 5w-40. Raman tot pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut
Uh ... nu stiam unde sa postez asa ca scriu aici ... Deci uleiurile de la noi sunt turcesti ! Asta am inteles .... am citi pe acest topic ca si de pe dincolo s-a achizitionat ulei si tot Made in UE scrie pe el ... Deci e clar ! Ulei Mobil 1 sau Castrol gasim pe undeva nemtesc sau alta natie in afara de turcesc?

Sunt importatori de uleiuri, care aduc din Olanda si USA,este vorba de Valvoline din Germania Rheinold, shell din olanda si lista poate continua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Liqui Moly la octavia 2, 1.9tdi-pd. Inainte foloseam Castrol dar am observat ca se consuma.De cand folosesc Liqui Moly nu mai consuma ulei. Mi se pare un ulei super OK

eu sunt la al 4 lea schimb de liqui moly 5W40 Top Tech la octavia 20Vt....inainte la ce posirca baga varu consuma(ulei OMW) cam 600ml/10-11kkm

de cand folosesc eu masina cca 33.000km si 4 revizii numai cu liqui moly nu mai consuma aproape deloc....sau extrem de putin

stilul de condus este asemanator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge 5W40, e un ulei special pt motoarele PD care respecta norma 505.01. Sunt foarte multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge 5W40, e un ulei special pt motoarele PD care respecta norma 505.01. Sunt foarte multumit de el.

si eu tot pe tipul asta de ulei merg..asa mi-au recomandat si cei de la reprezentanta si "cica"ar si mai usor de gasit prin benzinarii in caz ca ramai fara pe neasteptate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun ulei, este cel recomandat de producator pentru masina respectiva, iar daca producatorul are o lista de uleiuri, se face o analiza pe acea lista (de obicei le separa producatorul prin pret, denumire ....). Cam asta ar fi criteriul din punctul meu de vedere. In rest se poate folosi orice ulei se doreste, dar efectul de obicei e placebo sau daunator, foarte rar benefic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reno recomanda elf....crezi ca e recomandat ca s-a dovedit tehnic ca fiind cel mai bun ulei pt mot renault?

sau e niste foarte mult marketing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu uleiul recomandat de producator este cam vajeala sincer, cei de la VW recomanda castrol si cei de la skoda recomanda mobil1. Adica au aceleasi motoare skoda si VW recomanda uleiuri diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi cine stie ce ulei este in bidoanele acea argintii de la reprezentanta VW pe care scrie ulei original VW si care este cam scump! Nu e nimeni care lucreaza la VW sa ne spuna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitate ca scrie pe cutie ce este sigur. Asa e si la uleiurile de BMW, scrie original Bmw pe el si pe spate scrie producatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand cu globalizarea nu mai exista nimic cert referitor la un producator al unor consumabile auto

exista placute de frana ATE produse de Galfer in fabrica SBS cu material Textar (si nu glumesc deloc)

uleiul este marketing 90% din pretul de raft si acelasi ulei vandut de VW este mai scump si este normal decat uleiul identic imbuteliat Castrol ( si este normal asta ... asa cum o apa plata costa mai putin la butic decat la terasa)

norma 505.01 este justificata de motorul TDI pompe duse folosit doar de VW ... si astfel au asigurat un monopol pe utilizarea uleiulurilor Castrol ... dar odata cu golf6 TDI nu mai este cazul.

Castrol face parte din grupul BP (care a poluat golful Mexic) si in aceleasi fabrici se produce si ulei BP si ulei Aral ... fiecare cu alta idee de marketing. Castrol este brandul de lux din grup si a fost achizitionat de BP prin 2000

Toate celelalte uleiuri fac exact la fe ... toate au in grup cel putin 2-3 marci ... si totul se vinde pe baza de marketing

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reno recomanda elf....crezi ca e recomandat ca s-a dovedit tehnic ca fiind cel mai bun ulei pt mot renault?

sau e niste foarte mult marketing?

Sincer eu daca ar fi as folosi ELF si l-as schimba cum scrie in carte, plus de asta la pret nu e mai mare decat concurenta, dar am garantia data de constructor ...

Modificat de SorinXp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi aflai ca la reprezentanta seat este acum ulei mobil 1 0w-40, importat in butoaie. acum 1 an si ceva cand i-am intrebat pe mecanici daca pot sa-i cumpar eu uleiul asta mi-au zis ca nu e bun ca e prea subtire desi respecta toate normele masinii. :D

si mai au si din cel vechi, 5w-40, asta e in schimb la bidoane cum era si in comert.iar preturile is reale de data asta, inainte cereau mult mai mult decat era la magazin.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru preturile mult mai umane de la reprezentante trebuie sa multumim crizei

inclusiv preturile pieselor aduse pe original sunt comparabile acum cu preturile oricarui alt dealer/importator care ar putea sa va aduca piese pe alta filiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!