Jump to content

Raman rotile infranate la passat


Razva
 Share

Postare recomandată

Va salut !! Am dat un search si nu am gasit ce ma interesa asa ca mi-am permis sa postez! De vreo 3 zile mi se tot incinge roata fata stanga... asa ca am decis sa verific etrierul ,lucru pe care l-am facut si este ok ..insa dupa aceasta operatie problema persista asa ca m-am gandit sa nu fie din abs. M-am gandit sa scot sigurantele de la ABS iar dupa ce am facut treaba asta surpriza roata nu se mai incinge...Acum ajung la voi ...ce sa fac ? care este solutia s-a mai intalnit cineva cu problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sigurante ai scos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa pui siguranta la loc si sa faci o scanare sa vezi daca intr-adevar problema este de la ABS(vreun senzor,ceva).dupa suspendarea ABS-ului frana este eficienta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.si eu zic sa pui la loc siguranta.problema ta nu cred k are legatura cu abs-ul deoarece acesta intra numai cad "simte" k s-au blocat rotile.si eu am patit un lucru asemanator, cand am schimbat placutele de frana de pe spate cand am observat k pistonasul care impinge placutele de frana era blocat dar placutele fiind uzate pana la metal aceasta nu mai actiona pe spate franele.K solutie folosita de mine a fost desfacerea etrierului si degriparea pistonasului cu spray de degripare dupa care a mers fara probleme.Atentie daca incerci sa degripezi sa nu arunci cu degripant pe disc sau pe placute, s-ar putea k acestea sa alunece si sa nu mai franeze.

Mult succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiti amabili, imi spuneti si mie despre ce "sigurante de la abs" e vorba? Este vorba despre senzori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu Stealth ..nu e vb de senzori am scos sigurantele de la abs din panoul de sigurante care corespund ptr abs la mine sunt 2 una pe 16 si una pe 7 ..iar din ce am citit pe cartonasul de pe placa care acopera panoul ar mai fi treuit sa fie o siguranta si pe nr 41 insa la mine nu are siguranta acolo!

Cat despre etrier asa cum am spus si in primul post am umblat la el nu este blocat merge f usor chiar i-am pus si eu acum solutie antigripare si tot asa face ...azi am incercat iar ...fara sigurante la abs nu se mai incinge cu ele puse si incinge si da fara abs frana este eficace poate chiar mai eficace decat cu abs-ul conectat!! Inca nu stiu ce sa fac...daca e cineva care mai poate sa dea un sfat ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahaaaa, sigurantele electrice? Hmmm. tare nu vedeam legatura.....Poate pentru ca nu prea exista :D Cred ca a fost o coincidenta doar. Ce poti sa faci, ridic-o pe cric si pune frana de cateva ori si vezi cum se invarte roata in gol. La mine de exemplu la Audi, se incing discurile foarte foarte tare oricum, toate 4. Deci in locul tau nu mi-as face prea multe probleme. poate nu ai nicio problema si totul e ok. Am citit undeva ca aerisirea abs se face foarte ciudat si complicat. Sper sa nu fie cazul la tine. Insa oricum o iei, nu vad legatura cu sigurantele. Trebuie sa fi fost o coincidenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dai sema ca ai facut o mare prostie ?daca faranezi mai tare pe curba ai sanse sa nu mai iei curba !iar abs lucreaza exact pe dos ca frana el nu franeaza el elibereaza etrieru in functie de datele de le senzorul de abs!singurele chestii pentru care se incalzeste roata sunt blocarea culisari etierului pe ghidaje, blocarea pistonului etrierului ,defectarea reprtitorului(rar se intamplat asta) rulmentul roti ,sau discul ovalizat si placuta atinge la un moment dat pe disc si se incalzeste roata ! in rest nai treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nu stiu ce sa mai zic...oricum stati linistiti ca am conectat abs-ul innapoi (l-am deconectat decat sa fac o proba) insa va repet cu siguranele abs puse janta stanga este mult mai incinsa decat dreapta ...fara sigurante temperatura celor 2 este identica...deci care e raspunsul? a....si inca o chestie daca este rece la inceput nu face insa daca franez de cateva ori si se incinge apoi face treaba asta pur si simplu o simt si cand o las sa curga la vale pe liber cand e rece curge fain daca se incalzeste dicul se simte ca merge infranat (nu se mai duce asa mult pe liber)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pana la urma cum ai rezolvat-o?Eu am acelasi simptom la Audi A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

postez pt un prieten care are aceasta problema.

masina este un passat din 2002 131 cp.masina nu a circulat 6 luni.dupa 6 luni mergea infranata,toate 4 rotile.daca opreste motorul si calca frana se deblocheaza.sunt 2 luni de cand incearca sa-i dea de capat si nu reuseste.a fost cu ea la reprezentanta si inginerul sef i-a spus ca placutele de frana sunt mai late cu un mm si ating in disc,deoarece discul are o 'buza'.recomandarea dumnealui a fost sa inlocuiasca discurile de frana si placutele(placutele le schimbase cu o saptamana in urma dar rotile ramaneau blocate si cu placutele vechi).poate o sa spuneti ca e stricata pompa de servo-frana,ca ar avea apa sau condens.la reprezentanta au desfacut-o si e totul uscat inauntru.pompa e perfecta.

dupa ce au curatat la reprezentanta lamelele din pompa de servo-frana masina a mers bine o saptamana dupa care aceeasi problema.rotile raman infranate.pistoanele,cilindrii nu sunt ruginiti,pedala nu-i ramane tare cum au intrebat toti mecanicii.e normala,a facut si aerisiri la frana.ce sa-i mai faca ca e disperat?nici un mecanic nu stie.poate v-am plictisit dar a incercat toate combinatiile posibile.discurile si placutele cum au spus cei de la reprezentanta nu cred ca au cum sa fie de vina.

inca ceva:intr-o seara s-a aprins 'abs' si 'esp' in bord dupa care engine work shop si a inceput sa clipeasca bujia,si am inteles ca nu e grav ca e senzorul de la pedala de frana.

Daca a mai patit cineva asa ceva as fi recunoscator pt. sfaturi.Multumesc mult.

Modificat de audia6tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai probleme la ABS. N-are legatura cu pompa de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand ramane infranata incearca sa scoti furtunul de la servofrana.Daca se deblocheaza este servofrana daca va ramane infranata este abs .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu 2 cazuri cu simptome identice.A fost de vina servofrina in ambele cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peste vreo 3 zile o sa schimbe pompa de frana.va spun rezultatul dupa.....pe tester nu a dat nici o eroare la abs,nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si rezultatul care e ??? ca sunt tare curios..merci

Modificat de purice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Am tot citit si eu despre problemele cu frana dar niciuna nu seamana cu a mea...

Am un passat 1.9Tdi 115CP din 2000, de o saptamana am observat ca roata de la sofer se infraneaza, restul sunt ok, pedale este normala masina franeaza normal. Roata de la sofer se incalzeste foarte tare. Nu este apa in compartimentul de la baterie.

Din cate se vede placutele calca tot timpul pe disc.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi sau rezolvari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,e posibil sa se fi blocat pistonasu din etrier trebuie desfacut si curatat sau vazut despre ce e vb poate nu e neaparat ceva foarte foarte grav,daca a ajuns apa sau a ruginit sa intepenit si daia a ramas roata blocat.Ca rezolvare trebuie dat jos si vazut daca e rugina,curatata zona schimbate garniturile la etrier si problema se va remedia dupaia.

Modificat de rares1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rares are dreptate, cel mai probabil ai o problema cu garniturile de la etrier sau cu etrierul in sine, sau cu burdufele de la axele pe care culiseaza etrierul. Schimba garniturile, curata pistonasul si cred ca va fi ok. La remontare pistonasul trebuie sa culiseze foarte usor in etrier, chiar impins cu mana. Placutele sunt in permanenta in contact cu discul, daca nu franezi doar il ating usor. La etrierele fata e foarte usor de schimbat garniturile.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am si eu o problema asemanatoare la un passat 1,9 tdi cu 101Cp din 2001.Totul a inceput cu martorul ESP care clipocea cand nu era cazul(viteza destul de mica in viraje destul de largi) si cu precadere in cazul virajelor de dreapta.In timp a disparut problema...dar dupa cum spune vorba "scapi de dracu si dai de tacsu' "....dupa cam 2 luni am avut "placerea" de a ramane cu rotile blocate la semafor.Am simtzit ca masina incepe sa mearga "franat"...dar am zis ca e trecator,am oprit la semafor...si cand sa plec...sanatate...rotile blocate.Am apelat la fratele meu care a "aerisit" sistemul de franare(a scos o conducta "de tur"-nu stiu exact despre ce e vb)...a pus conducta la loc si rotile s-au deblocat.Dar dupa alti 10km...aceeasi surpriza,asa ca am apelat la scoaterea sigurantei ABS(martor ABS si ESP aprinsi in bord) ceea ce a rezolvat problema dar cu problemele aferente(frana mai slaba-cursa mai lunga a pedalei etc).Am mers cu ea la diverse service-uri la diversi "mesteri" care au spus sus si tare ca ar fi modulul ABS de vina si trebuie schimbat(le-am povestit de chestia asta cu scurgerea posibil infundata de sub baterie dar au zis ca sunt basme huh.gif ).Asa ca am fost cu ea la reprezentanta VW unde dupa diverse diagnosticari baietii au spus ca modulul ABS este ok(nu da erori pe calculator) si ca de vina ar fi "pompa centrala de frana" sad3.gif (habar n-am ce e aia).

In concluzie nu stiu ce sa mai cred si parca nici nu as vrea sa dau banii degeaba pe piese daca nu este cazul.A mai patit cineva ca mine?Ce parere aveti...care ar putea fi "buba"?Am inteles ca modulul ABS are si o parte mecanica...care daca se intampla sa se defecteze nu genereaza erori.

Problema e oarecum urgenta pentru vreau sa "marit" masina si nu prea pot sa fac acest lucru cu martorii aprinsi in bord :icon_thumright:

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update!

Astazi in premiera s-au blocat rotile cu toate ca siguranta de ABS era scoasa :( . Deci se pare ca baietii de la reprezentanta au avut dreptate...ABS-ul este ok si vinovata ar fi pompa de frana.Am dat comanda pentru piesa(ceva de genu 400 RON cica face) si ma astept la un 600 cu tot cu manopera.Sper macar sa se rezolve problema...maine ma duc la service pentru a inlocui pompa si am sa revin cu un update :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update la update :D

Dupa cateva ore petrecute la service totul pare sa fi revenit la normal.Am schimbat pompa de frana,schimbat lichidul de frana,pus inapoi siguranta de ABS si totul pare sa fie OK...cel putin deocamdata.Toata operatiunea a costat ~700 Ron si sper sa fi meritat :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update la update :unsure:

Dupa cateva ore petrecute la service totul pare sa fi revenit la normal.Am schimbat pompa de frana,schimbat lichidul de frana,pus inapoi siguranta de ABS si totul pare sa fie OK...cel putin deocamdata.Toata operatiunea a costat ~700 Ron si sper sa fi meritat :D

am o veste proasta.

nu e pompa de frana.

am aceiasi problema. am schimbat pompa de frana si degeaba a revenit problema dupa cateva luni.

eu singura solutie care am gasit-o e sa fac aerisire din 3 in 3 luni, desi nu e necesara ca nu am aer pe circuit dar am vazut ca nu a mai aparut problema de 1 an.

singura problema care persista e ca daca, in mers, fac pedala la frana ( de 3 ori usor ) raman fara frana.

am inteles ca as pierde vacum. si poate fi din servofrana tulumba sau undeva pe circuit, furtunul care duce in motor.

am observat ca rasufla cand trag de furtun la imbinarea pe caroserie, undeva in stanga. acolo unde furtunul trece din compartimentul unde e bateria si compartimentul unde e motorul.

exista un post pe tema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor nu complicati lucrurile mai rau decat sunt si nu mai schimbati piese asa dupa ureche pentru ca nu intotdeauna se si potrivesc cu defectiunea...eu dau dreptate colegului "maumau" care daduse rezolvarea cu multe zile in urma :wacko: clar si la obiect , de aceea se recomanda o constatare mai amanuntita inante de a schimba pisele :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!