Jump to content

Vw T4 - Bord


Puiu
 Share

Postare recomandată

alexandru_poparo

7DO920803B   a fost monta din 05/00 pana in  04/01 pe AJT ACV AYT, au 220km/h si magistrala CAN...... 7D0 920 802 Q a fost montat din 12/99 pana in 06/03 pe AJT ACV AYT, au 220 km/h si magistrala CAN. deci sunt compatibile. (am scris cu culori diferite  pentru a nu se intelege ca ma repet)

Modificat de alexandru_poparo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Alexandru. Sper sa fie de bun augur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut . daca ma poate ajuta un coleg am un t4 din 94 si in timpul mersului s a ridicat apa la maxim si s a aprins becul rosu . mentionez ca motorul merge bine si nu fierbe apa .sper sa ma ajutati cu un sfat multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

daca sa ridicat deodata asa in 2 secunde e un contact imperfect (asta daca numa apa sa ridicat) urmaresta cu atentie acele din bord daca acul de la apa si de la motorina oscileaza de nebune trebuie sa schimbi ceasurile asta daca nu vrei sa le repari (e o munca migaloasa doar pentru a nu pierde nr de km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de raspuns ,acum apa sta la minim iar becul rosu se aprinde intermitent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

apa cum e in vas....pentru ca becul de la apa ar trebui sa-ti zica si cand scade apa.....nu cumva iti face presiune in vas zi scade nivelul...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nivelul scade pt ca am pierderi la radiatorul de la incalzirea din podea ,apa din borcan nu fierbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

pai dupa ce adaugi apa in vas la masina "prietenului" tau acul la apa cum indica? face tot la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am apa aproape de maxim ,acul a cazut iar becul rosu licare continuu.in primul rand voi incerca sa schimb vasul de expansiune,dupa acee mai vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

scoate mufa de la senzor de pe vas. Ar trebui sa stea aprinsa apa si atat temperatura trebuie sa o arate normal atunci iti dai seama ca e vasu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi alexandru ,am schimbat ceasurile de la bord si acum indica bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

a incercat cineva sa schimbe luminile de la bord(sa nu mai fie verde ca la dacie :))) ) cat si din consola centrala cu led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile din bord au o folie care este verde prin care trece lumina. Se scoate si se inlocuieste cu alta folie de alta culoare (acele coperti de plastic colorate de la xerox-uri merg de minune). La butoane nu poti schimba din ce stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva under se afla exact termostatul la un t4 din 98 1.9 td cod motor abl!

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@manci: La ce folii de la xerox te referi?

Am un bec de la bord ars dsi vreau sa il inlocuiesc, stie cineva ce trebuie sa caut, sau trebuie sa demontez bordul si sa merg cu becul ars la un magazin de piese auto?

Modificat de bullet123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Legat de thermostat la T4 1,9 td cod motor abl.

Te bagi sub motor, dai scutul jos si in partea dreapta a masinii o sa descoperi pompa de apa. Sub pompa vei gasi un furtun gros care este prins intr-un tub de plastic in forma de L care la randul lui se prinde de poma de apa in 2 suruburi. Desfaci cele doua suruburi si acolo vei gasi termostatul (sa ai langa tine o galeata, daca ai loc,  pentru lichidul de racire care o sa curga atunci cande vei desface furtunul) Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

am rezolvat cu termostatul  masina baga acum caldura fara sa mai cada acul de temperatura,oricum se incalzea foarte foarte greu trebuiau cateva ore in ristm de curierat sa se incalzeasca la maxim!

Acum am alta dilema masina baga caldura doar pe laterale si la parbriz pe mijloc la baga rece mereu,orae stiti careva care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este normal, mijlocul pe tim de iarna ramane inchis,il inchizi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Ala e "aerul conditionat" pe timp de iarna! :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,stie cineva cum se demonteaza ceasurile la un T4 din 93 1.9D?Am un prieten care verifica noaptea viteza cu lumanarea http://vwforum.ro/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/laugh.png .Mai are o problema cu indicatoarele de la apa si motorina,cad si isi revin imediat ca la batrana dacie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

a incercat cineva sa schimbe luminile de la bord(sa nu mai fie verde ca la dacie :))) ) cat si din consola centrala cu led?

Eu le-am facut altfel. Am scos plexicul transparent se sub folie si am pus smd-uri . o sa iti pun o poza cum se vede cand ajung acasa. Si iluminarea din butoane se poate schimba la fel cu led-uri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze cu bordul

post-73426-0-22521200-1416000508_thumb.j

 post-73426-0-15548100-1416000526_thumb.j

Iluminare ceasuri cu banda cu led-uri

post-73426-0-57889000-1416000555_thumb.j

post-73426-0-90388600-1416000582_thumb.j

post-73426-0-11621500-1416000607_thumb.j

Butonul de la geamuri desfacut

post-73426-0-08840600-1416000643_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!