Jump to content

Vw T4 - Bord


Puiu
 Share

Postare recomandată

Sa nu mai deschid alt topic , stie cineva care ar fi cauza de nu merge buzzer-ul atunci cand las farurile aprinse.

A mers doar o singura data de cand am masina.

Sent from my GT-I9001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi doresc de ceva timp sa schimb bordul la T4 meu care este din 97 cu bordul acela de golf sau passat care vine la modelele dupa 99. Am inteles ca trebuie schimbata si parte electrica dar ar mai fi si alte modificari.

As vrea sfaful de la cineva care a facut acest lucru sau care stie ce trebuie facut.Multumesc.

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu vrei sa schimbi doar ceasurile de bord nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar ceasurile, restul butoanelor din bord nu ma deranjeaza.

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari ,mi-am cumparat si eu un t4 din 94 si am probleme cu luminile din interior.Nu am nici un fel de lumina .Pe langa luminile din bord unde e kilometrajul ar trebui sa se mai aprinda ceva ?Am vazut toate sigurantele am inlocuit ce era busit si nimic.Plofoniera merge .Vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

pai instrumentele(ceasurile) au 3 becuri, se afla in partea de sus. Consola centrala....aici e mai complicat fiecare buton(avarii, dezaburire etc) trebuie sa fie luminate. Majoritatea au un bec inauntru. Comenzile de aer si ele au unu sau mai multe becuri inauntru in functie de model(daca sunt alea cu butoane rotunde care se rotesc au un singur bec pe butonul care deschide si inchide caldura). Oricum, ca sa faci fiecare beculet sa lumineze trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun ,dar eu cred ca nu este o problema grava.De obicei este un releu care le comanda pe toate .La mine nu se aprinde nimic.Din cate am vazut masina mea are doar 3 relee. Poate ii lipseste ceva.Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica a luminitelor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva cum se seteaza ora la un t4 din 98?

multumesc ceasul este analogic nu digital!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dace e cel din dreapta, mare, vezi ca are un buton jos in dreapta la nivelul plasticului. Iti trebuie ceva rotunjit cu care sa apesi pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge bordul de Golf 4 pe t4, adica eu cel putin am renuntat, nu-I vorba doar de latimea lui, ci de prea multe care ar trebui adaptate,aeroterma, prizele de aer, prea mult de lucru, eu am incercat cu totul dat jos si m-am lasat pagubas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o problema cu martorul de la ulei care palpaie rosu dupa ce se incalzeste motorul insotit de un semnal sonor. In prima faza am schimbat senzorii de presiune ulei, apoi am schimbat pompa de ulei - acelasi lucru se intampla. Stie cineva cum sa-l anulez ca este foarte stresant. Precizez ca am uleiul la nivel (castrol magnatec diesel 10w40) Masina este vw t4 1,9 td 1997 - bord fara turometru dar cu afisaj electronic la km. Astept raspunsul dvs. si va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie apasat? am vazut ca este acolo un buton dar am crezut ca e rupt sau asa e bordul ms mult maine o sa incerc sa setez ceasul!ms inca odata!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai dreptate am reusit dar am constatat ca nu functioneaza ceasul ,la un moment dat se opreste si am incercat din nou sa il setez si nu mai merge tot caraie pe loc:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

In primul rand vreau sa-mi cer scuze ca am postat aici si nu am deschis un topic nou dar sunt utilizator nou si nu pot

In al doilea rand vin cu o intrebare : se pot pune ceasurile de bord de pe t4 modelele 2000+ pe unul din 96'?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara modificari de instalatie si sonde nu se pot pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ...multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e modelul cu kilometraj electronic se potriveste fara probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost '96 cu kilometraj electronic?

Atunci colegul are dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din 96 au inceput montarea cu kilometraj electronic , cam asa arata ceasurile de bord 

post-60352-0-61772200-1401796142_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei de unde se poate lua un asemenea bord,mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar dezmembrari.  Dar se dau ca painea calda. Atentie, pentru turometru functional conteaza motorizarea. Am impresia ca la motoare 1.9 si 2.4 merge acelasi bord (de la aceleasi motorizari) avand semnalul de la alternator lafel. Dar necesita senzor pe cutie si cablaj aferent (daca e pre '96) . La 2.5 iti trebuie de 2.5 neaparat semnalul fiind de la ECU. Exista de asemenea si model cu turometru si kilometraj analogic (pe cablu) pentru modele inainte de '96, din ce stiu se potriveste si de pe Passat B4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara !

Am un t4 din 96 si vechiul proprietar i-a schimbat volanul original cu unul de audi pe motiv ca "era prea mare"

Intrebarea mea este : se potriveste volanul acela in 4 spite de pe golf 4 / passat / sharan etc. pe modelul meu ?

Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Am o problema cu ceasurile de bord pe VW T4 2.5 TDI din 2001. Ceasurile au seria: 7DO 920 803 B. Le-am schimbat o data, dar au luat-o din nou razna. Acum nu mai gasesc in dezmembrari unul identic, in schimb am gasit unul cu seria 7DO 920 802 Q. Stie cineva daca sunt compatibile sau nu? Par a fi identice (si la mufe, si la specificatii http://www.t4-wiki.de/wiki/Kombiinstrument_(Umbau)). 

Astept un raspuns! 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!