Jump to content

Panou sigurante golf3


Tintome
 Share

Postare recomandată

poti folosi orice push-button cu care sa comanzi un releu de peste 50A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 374
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    27

  • Tracto

    21

  • b-66-six

    16

  • SethBv

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Anca nu am gasit nici un push-button,dar dupa ce am sa gasesc"montez" am sa-l tin totusi provizoriu pana am sa strang niste banuti si sa merg la un electrician auto"cu multa rabdare" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Vazand topicul mi-am amintit de mica mea nelamurire. In zona panoului de sigurante/relee am cateva mufe cu 1 pin si/sau 2, neconectate, de culoare maro si rosu. De la ce sa fie? Credeti ca ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru diferite dotari care nu exista pe masina ta.

Probabil, doar ca sunt fire care vin spre panou, nu ma refer la sloturile/mufele goale din panou.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah.. Interesant! Neamtul, intotdeauna cu 5 minute mai rapid. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dar releul si siguranta pentru geamuri electrice stie cineva care este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e o imagine cat mai sugestiva: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4772054-Troubleshoot-All-four-power-windows-suddenly-failed

Din cate stiu eu, cea verde de sus e siguranta termica a geamurilor electrice sau cam asa arata. F probabil sa nu o ai pe masina ta. Ca pozitionare vezi imaginea de mai jos.

Modificat de paul-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salve, vin si eu cu o intrebare si scriu aici ca sa nu mai deschid alt topic.

Un prieten si-a schimbat motorul din 1.8 75 cai in 2.0 8v 2e. A schimbat motorul+cutia+instalatia motorului. Panoul de sigurante l-a pastrat pe cel de 1.8. Acum masina are o problema in sensul ca la 2200 de ture se balbaie de zici ca moare, doar la 2100-2200 inainte si dupa aceasta turatie merge f. bine. Am verificat pe tester si singurul lucru ciudat care apare este ca pe VAG-COM incarcarea la baterie este ba 5 ba 18 ba 12 ba 16 ba 3V. Am masurat la baterie si incarca 14.4 constant. De aici deduc ca vreun releu/fir ceva incurca computer-ul de bord si de aceea masina nu merge bine. La ce sa ma uit in panoul de sigurante (cred ca de-acolo e problema). Sau ce idee aveti? Difera panourile de la 1.8 la 2.0?Are ceva relee in plus?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am si eu o problema .....nu imi mai mergea pompa de benzina si verificand am dedus ca nu vine plus la ea ..asa ca am luat un plus si un buton am alimentato si functioneaza perfect dar....acum daca ating clanxonul merge pana opresc motorul am verificat releele cu altele si nici o modificare si mai merg si stergatoarele fara contact astea le-am observat la prima privire banuiesc ca mai sunt si alte anomali cu toate ca nu imi mai doresc altele. Stie cineva ce....cum....ar trebui sa fac sa mearga corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema ciudata. Am schimbat panoul electric ca aveam niste cleme rupte cu altul impecabil si am o problema. A ramas aprins becul de la abs si airbag. Are cineva vreo idee ceva. Ca nu inteleg de ce a ramas aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
andrey_alecs15

Aveai bornele conectate cand ai schimbat mufele? O fi dat eroare la ecu incerca s-o pui pe tester sa vezi ce zice ,daca iti apar stergele ,sau mai verifica mufele odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat panoul cu bornele scoase. exista o regula: cand lucrezi la electrica masinii decuplezi bornele de la baterie. obd-ul meu nu merge. il recunoaste dar nu raspunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrey_alecs15

Dar abs-ul functioneaza? Inearca sa mai verifici mufele odata daca sunt conectate ok, daca da ramane varianta tester

Modificat de andrey_alecs15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu functioneaza abs. O sa mai verific o data mufele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun. am pus panoul electric original, airbagul merge acu dar abs-ul tot nu merge si nu imi merge nici obd-ul. imi da mesajul ca portul nu raspunde. stie cineva din ce cauza poate sa faca asa ceva, sau care sunt firele pt obd ca sa vad daca am uitat eu cumva sa conectez ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Rezolvat si partea de abs mai ramane sa vad daca merge obd. Pentru abs am uitat sa conectez eu un fir negru cu alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de unde era acel fir negru cu alb pe care ai uitat sa-l conectezi??era independent sau intr-o mufa? fi mai explicit ! in ce pozitie din panou intra? Acum daca tot ai deschis subiectul....explica-ne!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stopurile la frina merg și fără sa pun contactul.Este corect?Golf 3 asa.

Stopurile la frina merg și fără sa pun contactul.Este corect?Golf 3 asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Poate ajuta cineva ? Nu am caldura in golf 3. Ventilatorul e bun ca l-am probat conectat la baterie. Nu ajunge curent la el si nici la butoane nu se aprinde lumina. Ce siguranta e pentru el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta nr.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare! Știe cineva motivul pentru care nu mai merge ventilatorul pentru aer cald sau rece. Sa oprit din senin în timp ce conduceam. Mașina este un Golf 3 din 95, 1.4 benzină. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!