Jump to content

Codurile arcurilor


johny77
 Share

Postare recomandată

stiu ca am gasit mai demult un topic despre asa ceva, dar acuma nu am mai dat de el. stiu ca pe fiecare arc OEM sunt niste buline colorate (verzi, galbene, rosii, albastre), care inseamna cat de moale sau tare este arcul, si aceste buline sunt pe variante de echipare. as vrea sa stiu exact care arcuri sunt mai tari, care mai moi, care mai inalte, dupa aceste specificatii, aceste buline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sustin, si eu sunt interesat de informatia asta. Insa recunosc ca nu am dat search :D

Daca cineva cunoaste exact semnificatia acestor culori rugam sa posteze.

Multumiri anticipate :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna,

SPER ca si arcurile auto intra aici:

verde - light; albastru - medium; rosu - strong; galben-extra strong,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca pe arcuri sunt cate 4 buline colorate ! Daca combini doua verzi cu doua albastre ce iese?

Exista totusi o schema,aceste combinatii reprezinta caracteristicile arcului.

Si eu am vazut mai demult pe forum o explicatie,trebuie sa cautam !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rcurile sunt insemnate cu 2 trese de culori cu 3 sau cu 4 , cineva care are etka sau la dealer poti afla ce inseamna pt masina ta fiecare arc ca si elongatie ....

uite ca un exemplu..

am pus 3 poze din care se vede ceva cat de cat 2 se refera la telescop

frtghde8vm0.th.jpg gfjh4gn8.th.jpg gwergn3aa6.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

as sugera sa posteze fiecare ce culoare au punctele de pe arcurile lor si care este distanta dintre cauciuc si aripa, ca sa putem face o statistica.

am vazut o bora tdi variant care avea pe fata 2 puncte albe si 2 albastre si distanta de 8 cm intre cauciuc si aripa in fata, iar pe spate 2 puncte verzi si distanta de 10 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ma poate ajuta cineva cu o explicatie privind culorile de pe arcul din poza?Multumesc anticipat!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da, cred ca e cu o bulina albastra si doua albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta l'am citit si eu de am ametit...nu prea m'a lamurit.Mersi frumos! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare

si eu caut asa ceva si am gasit un tabel dar doar cu arcuri pe fata, pe spate nu au

vedeti si voi si poate gaseste cineva si pe spate sau complet

post-55235-0-45771600-1306516698_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am un arc rupt pe fata cu bulinele roz roz galben pe un golf IV variant 2001 ALH. Am gasit doua arcuri albastru albastru de pe o Bora ce a avut pachet drumuri grele. Care ar fi diferentele, s-ar potrivi ? N-am gasit informatii relevante ...

Modificat de moldovan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e violet si galben , caz in care codul arcului este - 1J0411105BG

 

Nu e recomandat cel de pachet de drumuri grele, decat daca pui in pereche.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca voi schimba ambele arcuri, dar car ar fi diferenta ? Se inalta cumva masina ? De fata statea un pic cam jos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pachetul de drumuri grele masina nu se inalta din arcuri, ci din niste distantiere montate la tija amortizorului. Au alta forta arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Azi am gasit niste arcuri in stare foarte buna fara rugina de pe UN golf diesel dar scurt cu cod Verde Verde Alb,pot sa le pun pe variant avand cod mov mov galben?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@ LevyP - evident ca poti, merg fara probleme si de pe bora sau orice alt model vw similar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Imi este rusine cu un asemenea post!

post-2262-0-60570500-1430658341_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi tabelul de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am ordinea culorilor in tabel.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ C.T.C-coil spring; for sports suspension; 2 paint marks; 3 paint marks; blue; white; PR-G58/L08;; PR-G75/L08;; PR-G84/L08  

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, 

Recent mi s-a rupt un arc pe fata. Problema e ca pe el am o bulina roz si una alba (conform tabelului e 146 lb) dar cand am fost la un magazin de piese auto, m-au intrebat ce lungime are ca pe arcurile care le au ei nu mai vin cu acele buline.

Deci, ma poate ajuta si pe mine cu lungimea arcului necesar mie ?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În tabel la 146lb este bulină violet/alb. Dacă este aşa codul original este 1J0411105AD şi la o căutare cu google găseşti dimensiunile aici.

Sfatul meu este să mergi totuşi la un magazin în stare să caute după vin-ul maşinii ca să fii sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roz-violet ...acum nu stiu exact nuanta, ca arcul e murdar, dar sigur sunt doar doua buline. 

Dar daca ma apas pe masina in zona suspeniei si se aude un "crr" mai trebuie sa schimb si altceva ? sau doar arcul ? si de la el se aude acel "crr" cand arcul se compreseaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil să ai nevoie şi de flanşele din capul amortizoarelor. Griparea rulmentului din aceste flanşe duce de multe ori la ruperea arcului. Dacă nu-ţi aduci aminte să le fi schimbat vreodată sau nu le-ai schimbat când ai schimbat amortizoarele ar cam fi cazul să le schimbi şi pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!