Jump to content

Schimbare becuri faza scurta


sebastian stefan
 Share

Postare recomandată

sebastian stefan

A mai schimbat cineva becurile de faza scurta la 35000km si 3ani? Imi pare ca s-au ars cam repede tinand cont ca nu prea folosesc faza scurta(nu prea merg noaptea sau pe autostrazi)Oare are vreo legatura ca am leduri pe pozitie si nu becuri incandescente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Spu

    10

  • mihai60

    4

  • GAD

    4

  • zsoltu

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

sau poate au cedat :Driver: yo am schimbat intr-o luna 3 becuri: pozitie, faza scurta si stop. Si incepusem serios sa ma gandesc ca am probleme cu instalatia electrica, dar de atunci, adica de vro 7luni nu am mai avut nicio problema. Poate erau cam obosite. Si eu am leduri si nu am avut pana acu probleme din cauza lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg mai bine cele pe led?

dau lumina mai alba sau care este diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura becul de faza scurta cu becul led de pozitie.

Da cele cu leduri (mai ales daca sunt mai multe intr-un bec) lumineaza mai puternic si sunt mai frumoase daca sunt albe. Sa ai grija ca sunt multe feluri si unele se ard foarte repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura becul de faza scurta cu becul led de pozitie.

Da cele cu leduri (mai ales daca sunt mai multe intr-un bec) lumineaza mai puternic si sunt mai frumoase daca sunt albe. Sa ai grija ca sunt multe feluri si unele se ard foarte repede.

o poza cu cele bune? si pentru faza scurta nu sunt? dar la noi nu dau eroare de bec ars?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

La polo nu exista eroare de bec ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu pot sa spun acelasi lucru..se ard intr-o veselie...:wub: ... am schimbat mai intai pe stanga, si dupa aia la o zi, s-a dus si ala de pe dreapta. acum, am o luna deja su se pare ca s-a mai linistit...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie acum 2 saptamani am vazut intr-o seara cam am o pozitie dusa. Dupa 10 minute cat a durat un drum, in parcare am vazut ca isi revenise. De atunci nu am mai vazut-o stinsa. Poate in mers se mai stinge. Am becurile stock ale masinii.

Se scgimba greu? Mie mi se pare cam ingust pe acolo... Mai ales la TDI...Ma tenta sa imi pun niste pozitii mai albe macar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba destul de greu....e foarte incomod...mai ales la partea cu bateria m-am chinuit un pik...am reusit sa il pozitionez cu o oglinda ca nu vedeam nimik :D

Apropo...eu mi-am pus Philips Halogen Extreme Power pe faza scurta si Philips Halogen Night Guide pe faza lunga...sunt bune de ceva???Nu am avut bani de xenoane si park nu mi-as pune....amenda e destul de piperata :blah:

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amenda pentru xenoane aftermarket la noi ? :somnmare: glumesti cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu cred ca glumesc :lol: un vecin l-a oprit un agent pentru o depasire neregulamentara in Iasi si odata cu amenda de depasire i-a mai aplicat una si pentru ca avea cum a zis el "aaaa.....matalutza ai lumini albastre" :)) acum cuantumul nu il stiu dar il pot afla....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu cred ca glumesc :icon_thumright: un vecin l-a oprit un agent pentru o depasire neregulamentara in Iasi si odata cu amenda de depasire i-a mai aplicat una si pentru ca avea cum a zis el "aaaa.....matalutza ai lumini albastre" :D acum cuantumul nu il stiu dar il pot afla....

conform legii pe fata masina trebuie sa aibe lumina alba sau galbena deci daca e albastru politistul e perfect acoperit

d-aia nu e bine sa pui xenon peste 9000 K. ca de acolo in sus merge spre albastru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact...conforn legii "Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca a facut pom de craciun cu albastru, da. dar daca pui un xenon normal 5-6 mii k e foarte ok si n`ai probleme cu politia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 9000 in sus e albastru bine si cred ca se duce spre mov. Farurile trebuie sa aiba lumina alba de diferite noante gen 3000k halogen normla sau 6000 K ice white. La fel si la becurile de pozitie.Nu ai voie sa folosesti leduri albastre sau rosii sau cum vreti in schimb philips bluvision au omologare adica dau o lumina alba foarte putin cu tenta albastruie(e vorba de ice white). Si eu o sa trec la xenon luna viitoare dar prefer pe cel de 4300K care are cei mai multi lumeni (adica intensitatea luminoasa maxima a unui xenon) si cred ca se vor vedea alb apropiat de halogen. O sa revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna baieti

ca veni vorba de becuri , mi s-a ars cel din stanga faza scurta ,neavand unul de rezerva am cumparat unul nou dintr-un magazin de piese auto

H7 totul bine si frumos , dupa montaj am observat ca batea foarte jos fata de cel original adica chiar in fata masinii nu vedeam nimica cu el abea reuseam sa merg noaptea cu 70 km/h , am primit de la o cunostinta un set ( 2 becuri) pe care le-am montat sunt ok bat bine fara sa fi facut vre-un reglaj la far dar sunt de 100 de W.spuneti-mi va rog e problema ca sunt mai tari ? sa cumpar de 55w ca cele originale si sa le schimb? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce s-ar putea intampla...putere mai mare inseamna consum mai mare....consum mai mare inseamna fortzarea instalatiei (a firelor)....aceasta fiind conceputa din fabrica pentru un anumit consum(55KW)...in cazul ideal cu cat grosimea instalatiei e mai mare cu atat e mai rezistenta, caderea de tensiune mai mica s.a.m.d.

Sa pui de 2 ori mai mari :P nu cred ca ar fi o idee buna :(

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda ... maine cumpar alt set de 55w ,nu vreau sa-mi stric masinutza, o recomandare de model de becuri , ceva bun va rog ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand becurile Osram(Germany). Am luat din Metro cu 32 lei bucata(Light day sau ceva de genul asta). ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandare....eu am luat pe faza scurta Philips (halogen)Extreme Power si pe faza lunga Philips NightGuide mi se par foarte bune adik undeva intre cele standard de pe mashina si Xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as recomanda xenon direct , mi-am cumparat Philips Super2Night , 120 lei - 2 becuri. Cu 300 lei cumperi un kit xenon si 50 lei montaj si sunt mult mai eficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand xenon :lol:

Am facut proba cu multe becuri halogen si nici unul nu se vedea asa bine.

Acum am schimbat tot ( becuri, faruri lupa pentru xenon ).

Am o singura problema. Daca dau cu masina cu viteza intr-o balta mare sew abureste un pic farul dreapta :angry: Inca nu stiu ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Daca dau cu masina cu viteza intr-o balta mare sew abureste un pic farul dreapta mad.gif Inca nu stiu ce sa fac."

@mihai60 - nu ai ce sa faci...si nici sa il desfaci si sa ii pui silicon pe margine nu incerca...il spargi sigur...asa am patit io cu toata atentia mea :icon_thumright:

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum stiti caut becuri de vreo 2 zile !

am incercat in benzinariile ce se gasesc in Timisoara si am gasit tot felul de becuri majoritatea turcisme sa le zic asa nu mi-au placut deloc .

in omv am gasit de la philips ceva editie blue vision , set de 2 becuri H7 costa 164 ron , mi se pare cam mult pt 2 becuri oricat ar fi ele de bune , pt ca la aprox 280 de ron imi cumpar xenon din szeged de la vecinii nostrii, HID xenon se numesc ceva cutie gri sunt bune ? stie cineva ceva despre acest model ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!