Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord


PaulBogdan
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am citit thread-ul dar nu am prea gasit info despre problema aceasta.

Mi-am schimbat grila centrala astazi si evident am fost nevoit sa scot mufele din martor airbag si avarii.  Le-am pus in noua grila (buton avarie si martor airbag) si becul in bord de airbag ramane aprins, nu se mai stinge. Daca incerc sa opres din torpedou airbag-ul becu se aprinde (deci mufa face contact). 

Ce ar trebui sa fac sa dispara?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A functionat. trebuia sa nu pun contactul deloc cat am umblat la grila centrala. din acest motiv mi-a ramas in memoria calculatorului eroarea respectiva :)

Mersi inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Recent am facut aceeasi prostie... am scos mufele din martor airbag si avarii ca sa instalez aux in pe RCD 300 si am pus contactul fara a conecta martorul de airbag-uri. Acum imi ramane martorul de eroare airbag aprins pe bord. Saptamana viitoare trebuie sa ma programez la CAVRS - chimbare proprietar (RAR) si din pacate nu am VCDS ca sa sterg eroarea. Oare o sa fie asta o problema la verificare? Pentru ca am de gand sa merg intr-un service si pentru schimbarea distributiei, dupa ce rezolv cu actele masinii.

Multumesc

Modificat de vasilep0p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la cineva care are vcd si se sterge eroarea , altfel - fara tester , nu se va stinge.

cauta in aria de prestari servicii , gasesti un coleg in Cluj cu siguranta .

Toate cele bune 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu ajutorul colegului adi_golfV

Merci mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai rezolvat ?

codarea pe gateway ? 

Si celelalte erori ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am sters eroarea de la airbag-uri si urmeaza sa ma intalnesc cu el saptamana viitoare pentru mai multe teste. In principiu mai am probleme cu 2 motorase de la clima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am o problema azi mi-am pus folii si a trebuit sa imi dea fetele de usa jos pe spate au stropit din belsug cu apa si la plecare imi apare airbag failure . Am bagato pe tester si imi da urmatoarea eroare 01222-Crash Senzor Side Airbag Passenger Side(g180) ;   007Short to Ground -Mil ON

Modificat de Catalin2007
Greseala de tipar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul e in usa din fata ....

E coincidenta probabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa dau fata de usa jos si sa verific firele si sa dau cu niste spray de contacte.

Altceva ce as mai putea face???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/5/2016 at 6:30 PM, Catalin2007 said:

O sa dau fata de usa jos si sa verific firele si sa dau cu niste spray de contacte.

Altceva ce as mai putea face???

verifica intai firele din mansonul de cauciuc dintre usa si caroserie, pinii din mufa si pinii din mufa de pe stalp - daca astea sunt ok, abia atunci demonteaza fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbocip are dreptate senzorul e in usa din fata insa mai sunt si in stalp si in spate sub bancheta . Am rezolvato erau firele ce duc la senzor facea masa le-am izolat si am sters eroarea iar acum nu mai imi apare nimic. Bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, deci au fost firele dintre usa si caroserie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum a spus, da, alea au fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi  spune cineva  de ce pe BC imi apare AIRBAGUL CENTURA pretensionat la Touran vw ?

Modificat de foliimar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit forumul ? 

Ai dat un search ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu deranjez prea mult. Tot incerc sa aflu de ce imi apare in BC airbag centura pretensionata. Nu imi apare mereu. Va multumesc pt intelegere. Sunt nou pe aici. 

 

Modificat de foliimar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut am fost la o spalatorie si cand sa plec m-am trezit cu eroarea de airbag...cum fac sa scap si eu de ea?

 

Address 15: Airbags        Labels: 1K0-909-605.lbl
   Part No SW: 1K0 909 605 A    HW: 1K0 909 605 A
   Component: 06 AIRBAG VW8   021 0500  
   Revision: 03021000    Serial number: 0033FD02DX51  
   Coding: 0012342
   Shop #: WSC 01268 785 00200
   VCID: 2A5BE423850AF24EEA7-807F

   Subsystem 1 - Serial number: 6332MSME301F1700 

   Subsystem 2 - Serial number: 634  SME         

   Subsystem 3 - Serial number: 6351HSME06403400 

   Subsystem 4 - Serial number: 6361HSME53013200 

2 Faults Found:
01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180) 
            008 - Implausible Signal - Intermittent - MIL ON
01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180) 
            010 - Open or Short to Plus - MIL ON
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor!

 

La Passatul B5.5 de cateva zile mi-a aparut si mie Airbag fault pe bord, astazi l-am scanat si am eroarea:

01222 - crash sensor airbag; passenger side (G180)

                      37 - 00 - Faulty

Are rost sa verific cablurile, sau pot sa comand un senzor nou?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa la mocheta si vezi intai daca ai umezeala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se lasa cu inlocuirea senzorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Am desfacut ieri seara mocheta, scaunul demontat, nu va inchipuiti cata apa am avut in cele doua compartimente de la picioare. Am demontat senzorul, am vorbit cu cei de la reprezentanta Budapesta (lucrez langa Budapesta), si mi-au zis un pret tare de tot: aproape 1000 Roni, ceea ce mi se pare o suma enorma. Ceea ce am mai aflat, ca exista mai multe tipuri de crash senzor cu nr. 6Q6 909 606, in functie de ce soft de airbag ai pe masina. Mie mi-ar trebui 6Q6 909 606 K004 dupa spusele celor de la reprezentanta. Am gasit unul second la un pret bun, demontat tot de pe un Passat B5.5, dar nu sunt sigur daca toate Passat-urile B5.5 au avut acelasi soft, si daca s-ar potrivi acesta second?

Pe senzor nu este trecut numai acel numar 6Q6 909 606, deci nu cred ca se poate afla ce fel de soft este pe el. Am si un abtibild alb lipit pe el, dar s-a sters scrisul probabil de la apa.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!