Jump to content

Geam blocat


caisa
 Share

Postare recomandată

acu cateva zile m-am pomenit cu urmatoarea chestie:

dau sa deschid geamul de pe stg fata, se deschide cam 15 cm si se inchide singur inapoi. initial am zis ca e din cauza inghetului insa s-a incalzit si tot asa face...

face asa si din buton si din comanda comfort

ce stiinte aveti?

multam

passat b5 98

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    9

  • kelu

    7

  • Al Bundy

    6

  • terminatoru

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

am avut aceiasi problema ,doar ca la mine cand il ridicam sus dupa 2 sec cobora de tot jos ....treaba e ca daca-l lasi asa o sa-ti forteze si afecteze zimti rotitelor mecanismului ,eu asa am patit si a trebuit sa schimb tot mecanismul.nu mi-a depistat exact din ce motiv facea asta ..dar poate fi vre-un scurt(eu am patit asta vara)..dupa ce mi s-a montat sus mecanismul nou (300lei)n-am mai avut nici o problmema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand mi-a facut asa am costatat ca se rupsese un firicel din sufa de otel ce misca geamul si se infasurase pe cabestanul care plimba aca sufa si uneori forta mecanismul care se vedea nevoit sa dea inapoi.Pana la urma a trebuit sa inlocuiesc toata macaraua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos fata de usa si vezi ce e acolo. poate e ceva care sa il impiedice sa coboare....daca nu scoate toate mufele vezi sa nu fie oxidate eventual da cu putin spray contact. la mine inchiderea centralizata facea asa....incuiam si se deschidea o usa singura pana am curatat mufa si am dat cu spray contact. daca completezi locatia la profil poate te ajuta cineva din zona ta cu o scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum spune si colegul abstrakt ste sigur ceva ce-l impiedica sa urce si de aceea coboara.in cazul meucand a facut asa,shufa era incolacita pe melc(s-a rupt un firicel si s-a dus toata pe apa sambetei) si intr-un final s-a rupt shufa si geamul a cazut foarte subit in usa spre surprinderea mea care am ramas maca in intersectie.lasand gluma,am gasit un ghem de shufa pe melc dupa ce am demontat totul,si am luat macara cu tot cu melc(190 lei) si mi-am remediat beleaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vă mulţumesc tuturor pentru răspunsuri

sunt din bucuresti, dr taberei

am mai dat jos faţa aia de uşă acu vreo 4 ani c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mulţam,

mişto pozele alea, o să mă duc să-mi iau un tx 25 şi aştept să se mai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, as avea si eu nevoie de ajutor. Am luat acum 3 zile o piatra in geamul de la sofer de la o masina de pe contra-sens si s-a facut tandari. Mi-am comandat alt geam si m-am hotarat sa-l schimb singur. Dupa ce am desfacut toata usa ca sa aspir toate cioburile cazute in usa am ajuns intr-un impas. Am desfacut toate cele 10 suruburi care tin panoul de usa dar nu pot sa-l scot ca il tine parca ceva la inchizatoare. Intrebarea mea este trebuie sa desfac si cele 3 suruburi din lateral de la yala ca sa pot sa-l detasez complet ? sau se poate scoate si fara sa le desurubez si mai tine in altceva ? am deconectat toate mufele, am scos toate clip-urile alea mici de plastic, partea dreapta pot sa o trag in afara dar in stanga nu pot sa-l scot din cauza ca il mai tine ceva. Trebuie demontata yala ca sa pot sa detasez panoul complet ? si inca ceva ... am stricat unul dintre cele 3 suruburi din lateral (l-am rotunjit de tot ca nu aveam scula necesara). :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, revin cu o noua problema si de data aceasta este cu geamul din spate stanga, cel din spate soferului. Indiferent daca incerc sa-l deschid din fata, sau din spate se aude mecanismul cum coboara si urca dar geamul efectiv ramane sus. L-am coborat de tot din mecanism si am incercat sa-l imping cu palmele in jos (imi era frica sa nu cada in usa) dar nici nu se clinteste. In schimb cand apas sa se ridice, cum ajunge sus vad cum se misca putin in sus, ca si cum s-ar aseza in ''ghearele'' mecanismului. Am desfacut panoul de la usa, dar acesta este diferit fata de cel din fata, in spate nu e decat un singur orificiu jos si nu am cum sa vad daca a iesit din sistemul care-l ridica. Aveti vreo idee ce s-a intamplat si daca se poate remedia fara sa dau jos si panoul de metal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@Mad Cow vezi ca aceeasi problema am avut o si eu (tot la geamul stanga spate). Geamul se prinde de mecanismul de ridicare/coborare cu o siguranta de plastic (ca un cilindru ); e acea siguranta la mine cazuse in usa si mecanismul se plimba singur sus/jos (la un moment dat la niste hopuri mie mi a cazut geamu in usa pentru ca mecanismul era dat in jos). Trebuie sa dai jos fata de usa si panoul metalic ca sa poti cauta siguranta. Eu am gasit o undeva in usa printre niste nervuri. De pus la loc siguranta este putin mai greu dar te descurci tu : dupa ce ai gasit siguranta prinzi panoul metalic la loc in suruburi -> lasi mecanismul de coborare/ridicare la maxim in jos -> scoti dopul de cauciuc de la orificiul pe unde te poti uita in usa -> lasi geamu usor in jos pana cand gaura din geam (geamul are o gaura undeva in partea de jos) se va suprapune/interpune cu gaura din sistemul de coborare/ridicare -> apoi cu un cleste cu cioc introduci siguranta prin gaura de pe mecanism si prin gaura din geam (la mine a intrat un pic mai fortat dar pana la urma am reusit).

Nu stiu daca am fost foarte explicit dar daca avetzi intrebari nu ezitati sa ma contactati.

O zi buna tuturor :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti baga acel cilindru in geam si apoi lasi geamul in mecanismul de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare intrebatoare:

Trebuie sa schimb macaraua la usa soferului (s-a blocat geamul aiurea) si nu gasesc piese pentru Passat 2002. Pot folosi de la Caddy sau altceva din acelasi an sau e musai sa fie Passat 2002?

multzam in avans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti macara la volksparts cu aprox 200 ron.de la caddy nu se potriveste.nu e musai sa fie passat 2002 insa cand o comanzi iti cere seria de sasiu si iti vine exact ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult. Problema e ca eu nu sunt in tara si aici e un singur magazin cu piese uzate (cele cu piese noi nu au asa ceva, decat la reprezentanta - de unde nu poti cumpara decat daca le montezi la ei). Astia de la piese uzate mi-au zis ca numai cele de la VW Passat 2001-2005 merg la a mea si momentan nu au. Ma gandeam daca pot cumpara de la alt tip de masina si care.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeiasi problema pe care a intampinat-o Mad Cow o am si eu dar la geamul din stanga fata.

Am dat fata de usa jos dar cand am ajuns la partea metalica nu am mai stiut ce sa fac, cum sa o dau jos.

Imi puteti da niste sfaturi, un DIY cum sa dau si acea bucata jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AaronNel: azi la 12.30 ma duc la mecanic sa-mi dea jos panoul de metal. O sa-ti spun exact cum a facut. numai bine :P

Apropo: Eu in fata mi-am nenorocit un surub ca nu aveam torx din ala in 12 puncte si am folosit un imbus normal. La un service mi-au spus ca nu se mai poate scoate si ca trebuie sa sudeze o piulita peste el prin interiorul ei si dupa sa-l scoata cu o cheie normala. Exista vreu risc ? Trebuie deconectata bateria daca se sudeaza la caroserie ? ei asa ziceau ... Inca nu m-am hotarat si l-am lasat pe fata asa ...

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@Mad Cow vezi ca aceeasi problema am avut o si eu (tot la geamul stanga spate). Geamul se prinde de mecanismul de ridicare/coborare cu o siguranta de plastic (ca un cilindru ); e acea siguranta la mine cazuse in usa si mecanismul se plimba singur sus/jos (la un moment dat la niste hopuri mie mi a cazut geamu in usa pentru ca mecanismul era dat in jos). Trebuie sa dai jos fata de usa si panoul metalic ca sa poti cauta siguranta. Eu am gasit o undeva in usa printre niste nervuri. De pus la loc siguranta este putin mai greu dar te descurci tu : dupa ce ai gasit siguranta prinzi panoul metalic la loc in suruburi -> lasi mecanismul de coborare/ridicare la maxim in jos -> scoti dopul de cauciuc de la orificiul pe unde te poti uita in usa -> lasi geamu usor in jos pana cand gaura din geam (geamul are o gaura undeva in partea de jos) se va suprapune/interpune cu gaura din sistemul de coborare/ridicare -> apoi cu un cleste cu cioc introduci siguranta prin gaura de pe mecanism si prin gaura din geam (la mine a intrat un pic mai fortat dar pana la urma am reusit).

Nu stiu daca am fost foarte explicit dar daca avetzi intrebari nu ezitati sa ma contactati.

O zi buna tuturor ^_^

@Fane_Babanu: A fost exact cum ai spus tu. Imi cazuse in usa siguranta aceea in forma de cilindru. Mecanicul insa nu mi-a mai desfacut panoul, a pus alta ca pe aia veche nu am gasit-o prin usa. A dezlipit aparatoarea aia de la boxa si in 10 min a fost gata toata treaba. Manopera 50 RON. Bine ca am scapat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@MadCow imi pare bine ca ti am fost de ajutor. Eu am dat jos panoul metalic pentru ca nu am stiut exact ce are geamul si a trebuit sa l dau jos ca sa pot vedea in interiorul usii toate mecanismele(ca sa mi fac o idee asupra functionarii lui) si pentru ca nu mai aveam nici un cilindru la schimb. A doua oara, daca mi se mai intampla, o stiu ce am de facut.

O zi buna tuturor :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Spuneti mi si mie daca stie cineva de ce geamul soferului nu face cursa totala,adica il dau jos de tot cu intreruperi si cand dau sus se opreste de vreo 5 ori pana sus...treaba asta e valabila si cand il dau in jos inclusiv daca am geamul deschis si pun alarma se ridica un pic si se opreste in timp ce cel din dreapta se ridica de tot.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,pur si simplu se opreste si trebuie sa i dau iar comanda,ii dau si dupa 10 cm de coborare iar se opreste si tot asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti face numai daca ii dai pe auto up/down sau chiar daca ti tot timpul apasat butonul pana la incheierea cursei geamului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!