Jump to content

Probleme usa sofer Golf III


f@ne_tm
 Share

Postare recomandată

@Cavaleru -- se poate modifica butucul sa deschizi cu cheia ta ( se scot lamelele si se pun sa se potriveasca cu cheia ta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • f@ne_tm

    9

  • v@sy

    8

  • CVA G3

    5

  • ByZ

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca se rupe urechea aceea nu e nevoie de butuc ci doar de ureche...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cavaleru -- se poate modifica butucul sa deschizi cu cheia ta ( se scot lamelele si se pun sa se potriveasca cu cheia ta).

Nu ma pricep, asa o sa merg momentan cu 2 chei..

Modificat de Cavaleru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

are careva o poza  cum ar trb sa fie pozitia de la melcu ala care vine tija de la cheia?
la mine nu se inchide de la usa soferului...adica nu se isi face toata cursa cheia...nuj de ce?

asa am luat masina...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu o dilema. Nu mai pot inchide masina pentru ca ambele yale pe fata sunt stricate. Cea din stanga stiu sigur ca e axul ala excentric rupt pt ca am incercat sa-l lipesc (silly me) si nu tine. Pe net am gasit kit de reparatie pt yala de la sofer la 100 RON. 

Dar ma intreb, decat sa dau probabi vreo 200 RON pe ambele yale, nu mai bine instalez o alarma? Nu stiu cat costa o alarma decenta cu tot cu instalat, doar intreb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah am gasit la reprezentanta VW kit de reparatie, cod 1H0898081A care contine un butuc gol si o tija cu un umar mai solid, pt ca cei de la VW au reconfigurat piesa tocmai pentru ca se rupe frecvent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut am si eu o problema la o usa pe fata.Ca sa o deschid trebuie sa trag de 3,4 ori nu merge usor ca celalalte usi.Am desfacut si am verificat la ochi pe la maner si la usa totul pare ok.Nu stiu care ar putea fi problema,de deschis se deschide dar trebuie sa trag de ea ca disperatul,cateodata zici ca nu e masina mea si o fur :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Nu mai vad activitate pe aici, dar cine stie... Am probleme cu usa de la sofer de mai multa vreme, dar acum a devenit chiar critic. Sa scot acum broasca sa o curat e exclus, pe frigul asta. Azi pana la urma s-a deschis, nu stiu daca de la soare sau de la WD 40 pe care l-am bagat prin gaura cheii si pe langa tumburusul de inchidere.  Dupa ce s-a deschis, am vazut pe lateralul usii, langa piesa care inchide un capacel de plastic si l-am scos si am bagat pe acolo WD 40 la greu. Oare ajunge ca metoda de urgenta pana se mai incalzeste afara sa pot scoate broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde daca solutia ajunge in locurile cheie. De la o vreme se distrug garniturile, intra apa si acum iarna ingheata. Incearca sa dai si pe cheder-ul usii cu solutie antiinghet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca a ajuns... Am incercat acum la -14 si deja nu se mai deschide usa de la sofer. Cu garninturile alea e vreo solutie, sau numai alta broasca cu totul? Nu chederelele sunt problema, desi se mai lipesc si alea. Se simte ca nu "apuca" atunci cand trag de clapeta din interior sau de clanta din exterior si nu actioneaza broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce spui, e ca si atunci cand usa e inchisa din cheie si tragi de manerul exterior, merge in gol. Probabil in broasca e o parte din mecanism care ingheata. Mai rau e cand o deschizi si nu se mai inchide usa, pur si simplu. Atunci centura e cel mai bun prieten. Asta pana se incalzeste putin in masina ca apoi broasca isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa e. Cred ca pur si simplu nu se mai misca piesele alea inauntru care deschid. Mai nasol era ca nici tumburusul de la usa nu il scotea afara, si atunci dupa cateva secunde se inchideau toate usile la loc. Acum de cand am bagat wd40 macar ramn usile deschise. Usa de la sofer se deschide dupa ce da soarele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema cu mecanismu de blocare(usa sofer),apuc sa deschid usa si nu se mai inchidea decat daca se mai incalzea in masina cateva grade. Ultima data am bagat in iala alcool etilic iar dupa 10 min functiona bine. Ce am obs eu la carligu de blocare din iala este ca inainte era acoperit de un cauciuc subtire,iar dupa ce l-am rupt (s-a desprins si atarna pe acolo),iarna la -7 grade incepea cu blocatul usii. Asadar trebuia sa caut o alta iala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E facuta foarte prost yala aia.Are piese din material casant...si la frig cedeaza.Asa am patit si eu..descui...trag de maner si degeaba.Trebuie sa aplic o schema numai de mine stiuta....cumva cu degetul mare sa imping de butuc...si sa ridic de maner cumva inspre in sus...eee..lucru dracu.Si sa nu zic ca acu ceva timp mi s-a rupt excentricul si se invartea cheia in gol.Si apuc`te si da fata de usa jos pe vremea asta..pfff

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde vine carligul de care vorbesti si cu ce e acoperit ca nu am apucat sa desfac broasca. Suna insa logic ce spui pentru ca pe metal condenseaza vaporii de apa si daca acel carlig se atinge de o alta piesa metalica fixa, la frig se sudeaza prin inghetarea condensului si nu se mai deschide usa. Eu am rezolvat momentan cu wd40 din care am bagat prin gaura cheii, pe langa tumburusul de inchidere si dupa ce am deschis usa, prin gura speciala prevazuta pe lateral care in mod normal e acoperita cu un capac de plastic. In prima zi nu cred ca a avut timp sa ajunga peste tot acel wd40, insa de a doua zi nu am mai avut probleme nici sub -10. Acum o sa merg asa si desfac mai la primavara sa curat totul pe acolo si sa ung ca lumea.


Si sa nu zic ca acu ceva timp mi s-a rupt excentricul si se invartea cheia in gol.Si apuc`te si da fata de usa jos pe vremea asta..pfff

 

Excentricul ala l-ai gasit de cumparat pe undeva? Am si eu unul rupt, la usa din dreapta si de cand s-a rupt am montat telecomanda ca sa fiu sigur ca nu raman cu masina incuiata daca se rupe si celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai fata la usa jos mai intai,apoi desfaci alea 3 suruburi apoi manerul usii(se trage stg sau dreapta apoi in afara),butucul(cu cheia in butuc daca nu ma insel)apoi desfaci furtunasu pt vid din int usii cu restu de mecanism(ai grija sa nu plezneasca furtunasu),iar apoi dupa ce ai schimbat broasca montezi totul inapoi invers demontarii. Degeaba gresezi mecanismu,trebuie luat altul bun de la dezmembrari.

Modificat de baltaretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excentricul l-am gasit la Unix. Cu reducerea mea de smecher  :))) l-am luat cu vreo 4 lei. Fara reducere era undeva la 7 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu stiu daca postez unde trebuie ...dar "search-ul" nou imi da batai mari de cap.

Aseara am fost pe malul marii...si cand sa plec...vantul si`a facut de cap cu usa mea.Mi-a luat`o din mana si a dat`o peste cap..mai mai sa se lipeasca de aripa :D

Acum usa se deschide la 90 grade fata de masina.Si am si o ditamai indoitura de la oglinda pana la bandou.Am dat fata de usa jos,am studiat problema.Trebuie schimbat opritorul acela.

Intrebarea este : Se potriveste opritorul de la golf 3 in 4 usi...la al meu care este in doua usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!