Jump to content

Probleme usa sofer Golf III


f@ne_tm
 Share

Postare recomandată

Verifica daca suruburile de la broasca sunt strunse. Cred ca problema vine din interior, s-a tocit (rupt) parghia care actioneaza broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • f@ne_tm

    9

  • v@sy

    8

  • CVA G3

    5

  • ByZ

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuze ca deschid un topic nou, dar nu am mai gasit problema asta pe forum. Am un golf 3 si am o mica-mare problema...am ajuns azi acasa si am incuiat masina apasand siguranta de la portiere(pe partea soferului nu merge yala) si cand am vrut sa descui....am constatat ca cheia se invarte in gol....stie careva cum pot descuia masina? va rog sa imi raspundeti pe adresa ovidiuduma@yahoo.com...multumesc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descui usa din dreapta si ii ridici siguranta la usa soferului.Se pare ca s-a rupt tija care face legatura dintre butuc si yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact,s-a rupt aceea piese ce o gasesti cateva posturi mai sus in poza,trebuie sa dai jos tapiteria de la usi si ai putin de lucru.daca tot o dai jos,dai cu ceva lubrifiant pe la piesele de la inchidere/deschider si cam tot ce tine de frecare.mai sus gasesti un topic cum sa dai tapiteria de la usa jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte nu trebuie data jos fata la portiera.Trebuie sa desfaci manerul din exterior de la portiera si iese cu totul,butuc + tija metalica + un arc parca.Deobicei la piesa respectiva se rupe carligasul din varf.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,dar din cate imi aduc aminte,daca s-a rupt tija,a cazut in usa.si zic eu ca nu ii prea placut sa zdrangane acolo.si mai bine desfaci si pui iala cu butucul pe aceea tija si vezi ce faci,decat sa dai la ghici "ca a prins sau nu".vorba aia o poza face o mie de cuvinte,asa si in cazul acesta,una ii cand vezi si una ii presupui ca ii bine ce ai facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi`a cazut absolut nimic in portiera,a iesit totul odata cu manerul pentru ca la mine s-a rupt doar carligul din varf,acum depinde cum s-a rupt la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este,el a primit anumite informati cu presupusa problema,pana nu isi arunca un ochii si posteaza aici problema,rezolvarea singura nu cred ca va aparea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pana la urma nu exista un tutorial cum se desface acea yala de la sofer un link ceva pt ca as vrea si eu sa o desfac sa o curat si am inteles ca risc sa modific ceva la inchiderea usii si nu vreau , azi a trebuit sa sparg geamul din spate sa pot intra in masina din cauza la yala asta blestemata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Si yo am aceeasi problema ca voi baieti!!la FRIG :santa: ori nu pot intra in masina ori nu pot sa ies....treaca mearga...m-am obisnuit..sa vedem iarna asta cum o sa fie....dar am observat ca de cand am avut problemele astea parca mi se deschide din ce in ce mai greu usa din fata dreapta si am ajuns acum sa trebuiasca sa trag foarte foarte tare de maner sa pot sa intru in masina....cand ies e totul ok...se deschide usor...MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT??? :icon_thumright: :) :question:

salut, eu am dat pe chedere cu spray cu silicon, iar la yala am dat cu spray wd 40 si totul e ok. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fug si eu maine la magazinul de piese auto sa cumpar ceva spray anti inghet, pt ca atunci cand ingheata afara nu pot sa deschid nici o usa :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mary_costi2006

unde e tutorialul am o problema nu sh sa dau fata de la usa jos cine ma poate ajuta ca vreau sa pun inchidere centralizata ms :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sall am si eu o problema siguranta de blocare a usi de la sofer nu se poate apasa numai daca usa este inchisa , daca usa este deschisa n-o pot apasa. Daca a mai patit careva asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comportamentul este absolut normal . Asa este din fabrica tocmai pentru preveni incuierea cheilor in masina , accidental.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Tracto --Mai linistit si pe mine cu postul tau, si eu aveam unele semne de intrebare in legatura cu problema pe care (o are)/(crede ca o are) @liwiu 19. Si eu credeam ca are ceva de nu se poate bloca usa soferului, dar se pare ca asa e normal, dupa cum zici si tu.

Dar tot am si eu o intrebare, usa din dreapta: o deschid din cheie si dupa vreo 10-15 secunde se blocheaza inapoi, sau daca o inchid, tot asa se blocheaza singura. E ceva normal, sau s-ar putea sa fie din cauza ca un furtunas de la inchidere scapa ceva aer pe la aceea usa? Cu semne de intrebare si treaba asta, mai demult nu scapa aer acel furtunas si tot asa se bloca usa, singura. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu o problema pe care pana acum nu am bagat-o in seama dar a venit si timpu ei : cand deschid usa soferului, marginea usii dinspre fata masinii atinge in interiorul aripii stanga fata , atinge un pic de tot dar a luat vopseaua de acolo de cate ori am deschiso si incepuse sa se coloreze spre ruginiu acu catvea zile , am tratat bine zona (curatat, dat diluant si apoi un grund ) dar cum fac sa nu mai atinga ? Am inteles ca se poate regla usa? Cum? Are o balama fixa sus , una jos parca si la mijloc ar fo ca o tija asa, de la aia se regleaza? Imi zice si mie cineva care stie va rog?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, readuc in actualitate topicul cu o problema intalnita poate de mai multi.

Vara asta am observat ca usa de la sofer se inchide tot mai greu. Am ajuns sa o trantesc

pt. a se inchide. Observ ca e putin lasata din balamale.

Care sunt suruburile de unde se regleaza? Trebuie destranse toate, pozitionata usa si

apoi stranse la loc ?!

Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa reglezi usa sa se inchida mai bine, ai pe stalpul dintre usi (fata-spate) un "cui" cu 2 suruburi, de care se "prinde" usa cand e inchisa, se poate ca acele 2 suruburi sa fie putin slabite si cuiul sa se fi deplasat spre interiorul masinii. Slabesti putin suruburile si deplasezi cuiul spre interiorul-exteriorul masinii pana cand usa se inchide bine si usor. Pe stalp trebuie sa ai niste liniute care trebuie sa fie cumva aliniate cu liniutele de pe baza cuiului, alea sunt pt ghidaj, dupa ce ai modificat pozitia cuiului nu uita sa strangi suruburile inainte de a face proba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de idee. O sa incerc asta prima data.Totusi observ ca usa

e putin lasata si dupa ce o inchid se mai ridica.

Sunt curios daca a mai incercat cineva sa regreze usa "pe verticala".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea privind repozitionarea cuiului de pe montantul B ca sa se inchida usa nu este o solutie atunci cand usa este lasata.Bsk_MK3 masina ta fiind din 93 nu are acel cui de reglaj pe balamale,el fiind pus ulterior din 1995. Singura solutie care ti-o recomand este sa schimbi balamalele cu unele noi,se gasesc la preturi incepand de la 60Ron bucata,nu iti recomand de la dezmembrari pentru ca nu vei fi sigur ce cumperi.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bsk_MK3 masina ta fiind din 93 nu are acel cui de reglaj pe balamale,el fiind pus ulterior din 1995.

A mea e din 94 si are acel cui de reglaj. Nici nu am vazut vreun G3 fara posibilitatea de reglaj pe montantul din mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai cu atentie nu am spus ca nu se poate regla de pe montantantul din mijloc,intr-adevar se poate dar este o solutie de moment pana incepe sa se roada acel cauciuc din plastic de pe el si dupa poti sa il arunci la gunoi.In privinta cuiului de reglaj de pe balama el este un surub cu cap de imbus de 6 cu care se poate regla usa pe verticala dar daca bolturile balamalelor sun tocite nu mai este nici o sansa de reglaj decat schimbul lor cu altele noi.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!