Jump to content

Probleme usa sofer Golf III


f@ne_tm
 Share

Postare recomandată

am patito si eu...insa la mine a fost din cauza mizeriei acumulate in mecanism si mizeria depusa pe broasca...rezultau inghetarea usi si cand se deschidea ba mergea deschisa din interiorul masini ba din afara niciodata de pe ambele parti pana am curatat tot ce tine de usa am pus spray degresant si acum nu mai am probleme desi afara au mai fost si -25 grade :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • f@ne_tm

    9

  • v@sy

    8

  • ByZ

    5

  • phenom

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

totul se datoreaza frigului si mai ales daca ai spalat masian recent si eu am patit asa la mine nu puteam sa rasucesc nici cheia in usa dar am rezolvato am bagat un pic de antigel pur cu o seringa in iale de atunci nu mai am probleme . cum inchiderea este vacumatica aerul din bidonasele cu vacuum datorita schimbari de temperatura cald rece creaza condens si se formeaza asa zisele dopuletze de gheata asa ca baga un pic de antigel in iala cam 5 10 ml si \nuo sa mai ai probleme sau incearca cu spray WD 40 si ala e bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu din cauza frigului a inghetet usa din dreapta

si cand am fost la tara a inghetat si busonul de la rezervor

la tara la benzinarie la mine nu au nimic asa ca am dezghetat

cu apa fiarta de la o babuta care a fost amabila si ma ajutat

:) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. M-am dus a doua zi la prima bezinarie si am luat o solutie (prevent) pt dizolvarea ghetii in iala (fiindca la mine nu erau inghetate chederele. Am dat cu silicon peste :) ). Cand am ajuns acasa am dat binisor in fiecare iala si m-am dus sa ma schimb. Dupa 15 minute m-am dus jos si incet - incet am deschis fiecare iala. Atata trebuie prieteni:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am nevoie de piesa asta de la usa ....cine ma poate ajuta ...cine o are de vanzare.. multumesc

tmp9570uz2.jpg

post-35262-1233135895_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema la usa din dreapta...treaba e ca imi iese butucul afara...am desfacut manerul si am incercat sa`l bag mai tare dar nu intra.Voi posta incerca sa postez niste poze mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu fie lasata usa de aia sa nu se deschida. si eu am avut problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu am patit in iarna,sa nu-mi pot deschide portierele...in special portiera de la sofer..trebuia sa intru prin partea dreapta..dupa ce se incalzea in interiorul masini puteam sa o deschid...o sa incerc si eu de acum cand e frig sa curat acolo la yala...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Variante pentru probleme (nu toti ati patit acelasi lucru).

1. classic - inghetarea chedarelor;

2. classic - inghetarea yalei; mai intra cheia, nu mai poti deschide (se poate pune comanda de la distanta si .... gata)

3. inghetarea mecanismului de la apa intrata prin yala sau pe la cauciucurile de la geam - nu mai merge nici comanda de la distanta, nu mai puteti deschide nici cu cheia (nu se ridica ţ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Mersi. Dar ma gandesc ca daca era rupta nu mai mergea deloc, dar merge numai cand vrea ea....... Stiu ca era un tutorial pe aici pe undeva cum se demonteaza fata de usa, dar nu-l mai gasesc, daca ma poate ajuta careva macar cu asta.

Am aceeasi problema pe usa din dreapta. Daca nu ai flat cum se desface fata de usa, lasa mesaj si te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marindan, mersi de intentie, dar daca ai gasit acea fraza la care ai dat "quote", nu ai vazut ca am rezolvat de mult problema.....Oricum mersi de intentie.

P.S. Nu mai da QUOTE la mesajele anterioare,parca vad ca o sa te avertizeze moderatorii nostri.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , am vazut. Scuze! Toate cele bune!

Modificat de Paul.Iasi
quote!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antonio911, excentricul ala care il arati in poza se gasesc pe la magazine de piese... nu costa mult, cred ca in jur de 5 lei. eu am adus la un client asa ceva si de asta stiu ca exista. Daca erai din Tm te ajutam cu mare placere cu piesa respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de piesa asta de la usa ....cine ma poate ajuta ...cine o are de vanzare.. multumesc

tmp9570uz2.jpg

la mn s-a rupt chestia aia lunga, si am rezolvato cu un cui :Driver: l-am tocit si indoit prin gaura aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ursuletcatalin

Salut!

La mine nu se mai deschide usa din dreapta fata doar din exterior, din interior nu are nicio problema, am desfacut usa, dar totul pare OK pe acolo, si din cauza inghetului la vremea asta nu are cum sa fie. Are cineva vreo idee despre ce ar fi vorba?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Toata lumea se plange ca nu se deschid usile de la frig...eu o sa ma plang ca: din cand in cand(destul de rar)...bag cheia in usa soferului ca sa deschid si deschid(se deschid toate celelalte 3 usi), dar usa soferului nu mi se deschide pe dinafara...daca intru pe partea cealalta sau prin spate si apas butonul de pe usa si il ridic inapoi se poate deschide si pe afara...asta mi se intampla indiferent ca e frig sau cald....

Se poate regla ceva pe acolo...ma gandesc ca nu se ridica de ajuns butonul de pe usa si de aceea nu se deblocheaza usa...

Astept pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare, am si eu o problema de curand cu usa spate, nu mi se deshide din interior si afara e destul de cald:D care ar putea fi cauza. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dezactivat sigurata pentru copii mici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e dezactivata, din exterior merge, din interior nu:((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa desfaci fata de usa si sa vezi care este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema, sub incuitoare are o tija a carei pozitie probabil a fost modificata la spalare, am modificat pozitia si functioneaza din nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, aia are 2 pozitii.Se numeste protectie pentru copii mici.Daca este activata nu mai poti deschide usa decat din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer sa fiu nici nu stiam la ce foloseste acel sistem si nici de existenta lui, eu credeam ca protectia e actionata in momentul in care tijele alea de pe usi sunt actionate in jos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea sunt altceva, blocheaza usa, dar tija aia de langa inchietoare este pentru protectia copiilor mici, deoarece ar putea sa traja in sus de tijele de pe usi si sa le deblocheze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Si yo am aceeasi problema ca voi baieti!!la FRIG :santa: ori nu pot intra in masina ori nu pot sa ies....treaca mearga...m-am obisnuit..sa vedem iarna asta cum o sa fie....dar am observat ca de cand am avut problemele astea parca mi se deschide din ce in ce mai greu usa din fata dreapta si am ajuns acum sa trebuiasca sa trag foarte foarte tare de maner sa pot sa intru in masina....cand ies e totul ok...se deschide usor...MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT??? :( :question: :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!