Jump to content

Computer bord "SERVICE IN 3000 KM" - Indicator service reminder - resetare


eu
 Share

Postare recomandată

Rumplestilskin

Se da un A4 din '99. Mentionez ca nu are mufa OBDII, (e ceva mai mica asta a lui), astfel incat nu am putut intra cu vagcom-ul pe ea. Cum resetez intervalul de service? Nici una din procedurile descriese mai sus nu a functionat. Any ideas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am un polo 2002 1,2i si am un singur ac in bord

cum resetez service-ul la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am de gand sa nu mai merg la reprezentanta pt revizia de 15000.

ce trebuie sa resetez, ca nu imi dau seama, care e diferenta dintre "oil interval" si "service interval"?care trebuie resetat?

pana acum , inainte de fiecare revizie, masina spunea "service in 3000"!

altceva nu aparea!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel ca si discipolul pe ibiza mea mai inainte cand am citit posturile cu resetarea am dat o fuguta pana jos la masina sa imi resetez si eu si am constatat ca nu am decat un singur buton

Ar fi tare binevenit un know how, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salu baieti

ieri am fost si eu cu masina sa schim uleiu, filtre, si in plus chitul de ambreiaj complet, am fost la un tip din mogosoaia ilfov care pe langa faptul ca lucreaza la midocar mai lucreaza si acasa , are tot ce trebue si in plus lucreaza ff curat, nu vreau sa -i fac publicitate dar am ramas surprins.

punctul pe care am vrut sa-l ating este acela ca am stat langa el cand a resetat intervalul de service, singura posibilitate si cea mai sigura este aceea cu vag -com, acesta are doua posibilitati de setare una in km si cea de-a doua in zile, cartea spune ca se face la 15000 km sau 365 zile.

ulei si filtre tot el m-a rezolvat 5l ulei castrol 5w40(pd) si filtru 240 ron+30 lei manopera de scimb.

eu zic ca e bine in comparatie cu alte service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar din ce spui chiar tu, el nu este service si in al doilea rand cand te duci la reprezentanta si nu-ti schimba uleiul si filtrul spui ca sunt niste hoti ordinari samd dar cand il cumperi de la hotii din reprezentante la jumatate de pret e f bine.

Daca iti fura MP3-ul un hot si iti sparge geamul e groaznic, cand cumperi un MP3 din targ la 1/2 din pret e o afacere buna. Este chestie de mentalitate...

Vad ca esti "doar inscris" dar din cate stiu eu acest forum si pe cei ce au grija de el nu vor tolera atitudinea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

Intr-adevar, mecanicul ala care lucreaza la Midocar, dar mai repara cate cava si prin curte, sigur cu piese, scule, si consumabile furate de la serviciu, nu pare a fi un mecanic prea bun. Pentru ca, daca era bun, isi dadea demisia si isi deschidea el un atelier.

Eu stiam ca la 5W40 (50.501), intervalul de schimb este de 10.000, nu de 15.000.

Cred ca la longlife, 0W40, este intervalul de 15.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 5w40 sau 5w30 505.01 schimbul e la 15.000 la 0w30 schimbul e intre 15.000km si 30.000km conteaza de senzorul de calitate.

Super revizie ce ti-ai facut, poate ti-a pus un ulei de la vreun coleg de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi despre resetari service interval la noi cei cu un singur buton nu se mai aude nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai scris p'aci!!! :blink:

pui contactul ,il iei,apesi butonul si-l menti apasat,pui iar contactul si eliberezi butonul,rotesti butonul in dreapta si gata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, la mine unul nu merge

poate discipulul a reusit ceva

eu oricum o sa incerc cu vag com

Mersi oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu placere!! eu am incercat la un seat si am reusit!!

oricum e mai bine cu vagcom-ul!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu placere!! eu am incercat la un seat si am reusit!!

oricum e mai bine cu vagcom-ul!!

Spuneti-mi si mie va rog frumos cum resetezi cu ajutorul Vag com-ului, unde trebuie sa dau ca nu stiu. Am interfata de putin timp si nu ma prea pricep...

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am un coleg cu un A6 din 2001 motor 1,9 TDI AJM de 116 CP. Ii apare mesajul service pe mijlocul bordului. Cum resetez asta? Am incercat variantele cu apasat buton de resetat km, apoi pus contact si rotit butonul din stanga spre dreapta. Nu merge. Cineva vreo idee? Are 2 butoane pe bord.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii pui VAS-ul si de la Adaption ii resetezi km. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prin procedura descrisa de Garfield nu merge, zau ca nu stiu cum altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cum scrie in poza si trebuie sa mearga. Din cate vad scrie doar sa apesi pe butoane nu si sa rasucesti.

post-4776-1192021559_thumb.jpg

Modificat de Radu Gica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cum scrie in poza si trebuie sa mearga. Din cate vad scrie doar sa apesi pe butoane nu si sa rasucesti.

ok. O sa incercam. Ca si chestie, cuvantul service apare in cadranul dintre cele 2 ceasuri si nu in cel de contor km din cadranul cu viteza. Mersi de info. Maine anunt daca am putut. 10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Godoroja dupa ce ai tinut apasat butonul din dreapta, rotesti spre dreapta pe cel din stanga, de la ceas. Asa merge. Ca si eu am tot dat de butonul A in dreapta pana mi-a venit rau :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cum scrie in poza si trebuie sa mearga. Din cate vad scrie doar sa apesi pe butoane nu si sa rasucesti.

varianta asta a functionat 100% Fara sa rotesti nimic doar prin apasare conform celor spuse de tine. Multumesc D-lui Radu Gica

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mie imi apare service din 7000 in 7000 de km, cum fac sa apara din 15.000 in 15.000 de km?, masina are 130.000 de km acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efecutand procedura de resetare cand te aunta ca mai ai 3000 km pana la service se reseteaza doar mesajul?

Adica el va mai apare la 2000, 1000, 0 km ?

Sau reseteaza tot (ca si cum ai fi fost in service) sau urmatorul mesaj o sa fie peste 10.000/15.000 in functie de cum e setat numarul de km. ?

Idea e ca eu vreau sa mai apara peste 2000, 1000, 0 ... astfel incat sa-mi reaminteasca de service.

Din pacate data trecuta cand am resetat nu am retinut daca s-a restet doar mesaju sau daca sa resetat si intervalul (adica daca a considerat ca am fost in service).

Ma puteti lamuri ? Cred ca exista aceasta confuzie intre resetare mesaj si resetare next service ca sa zic asa.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa mai apara!decat dupa 10 sau 15mii.

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu-i a buna. De ce ? Ca totusi eu vreau sa ma atentioneze de service.

Daca resetezi e posibil sa uiti. Si sa te aunte peste 10.000-15.000.

Daca nu apas o sa ma streseze urmatorii 2000 si ceva cu beepurile de rigoare.

Daca ma duc acum inseamna ca reduc perioada de service la 7000, lucru care iarasi nu-mi convine.

Daca apas nu-mi place ca ma anunta iarasi peste 10.000-15.000.

Hmm naspa variante :P , ma gandeam ca exista si o varianta in care imi da skip la mesaj pana la urmatoarea mie. Si ok, cand ajung la zero sa ma stresez el cat vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!