Jump to content

Computer bord "SERVICE IN 3000 KM" - Indicator service reminder - resetare


eu
 Share

Postare recomandată

Am urmat procedura descrisa de kisslorand si a mers perfect. Mai am vreo 6k km pana la schimb dar BC zicea ca mai sunt 1300. Acuma crede ca mai sunt 15.000 :somnmare: IUPII.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca butonul A este cel de sub vitezometru si butonul B e cel de sub turometru.

1. Apasa butonul A

2. Pune contactul

3. Trebuie sa apara cuvantu "service" in diplay-ul din dreapta

4. Lasa butonul A

5. Rasuceste butonul B catre dreapta pt a reseta

6. Scoate contactul

Done.

Daca nu reusesti asa atunci va trebui sa faci cu VAG-COM.

http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/vw_sri.html

Adevarul e ca meriti o bere pentru faptul k am reusit sa scap de piuitul ala de la service, :) la mine a mers cum ai zis tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

M-am jucat si eu,

mentionez ca eu mai aveam cam 2500km pina sa implineasca 15000 si nu am avut nici o avertizare nici despre Km si nici ceva legat de timp,spun asta deoarece eu am depasit perioada de un an de cind am fost la service cam cu o luna si jumate.

-Am apasat butonul de reset km,am pus contactul si mi-a aparut "service now"si am rotit(un pic nu mult -se aude un poc al contactului daca esti atent)spre dreapta si apoi spre stinga,m-am jucat asa de mai multe ori si tot nimic,apare si acum la apasarea butonului si la punerea contactului "service now",eu cred ca aceasta avertizare apare(numai cind o provoc)deoarece a fost trecuta in ecu,(sau unde se trece)data cind am fost la service si deoarece a depasit un an apare"service now"

ciudatenia este alta:acum daca pun contactul si tin apasat butonul de reset(adica invers fata de cum s-a spus ca trebuie facut pentru reset interval service),dupa citeva secunde apare "service in 15000km or 748days"(sau cam asa ceva,ca nu mai stiu exact)adica in 15000km inteleg, dar in 748 zile inseamna 2 ani si ceva,cine intelege ce s-a petrecut,poate ne lumineaza si pe noi,oricum eu am bagat ulei valvoline XL-III 507.00 pe bidon scrie ca e compatibil si cu 506.01 si cu 504.00 si altele si am schimbat toate filtrele,intrebarea este- cum fac sa-i spun calculatorului ca vreau sa ma lase in pace 2 ani si sa zicem...25000km

Aceeasi tema se discuta si pe aria TDI Forum la topicul"indicator service reminder)poate se reunesc cumva.

Modificat de cristi.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul"resetare service interval"din aria intrebari frecvente si asta,cred ca ar trebui reunite deoarece trateaza aceeasi problema(este doar o parere a mea-sa ma scuze moderatorii daca gresesc),am postat si eu acolo o problema si abea m-am abtinut sa nu o trec si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum se anuleaza INSP( cu cheita), unde arata si nr. de kilometri de pe bord, cand trebuie facuta revizia

la fabia

Modificat de Alexino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca nu ma insel (la amea asa este) apesi pe resetul de la kilometrajul mic si tinand apasat pui contactul si mai astepti cateva secunde pana in loc de kilometrajul mic vor aparea un set de liniute moment in care problema este rezolvata. Asa este la Fabia mea 1.9 TDI din 2004.

BAfta si daca nu te descurci (pentru initiatorul topicului) este scris si in manual.

Modificat de bluehunt
sters un quote la un post facut invizibil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

night_watch3r

la mine la masina se aude si un beep cand apare "service" pe displayul de la kilometraj si nu arata nici un numar de km, pana cand sa fac schimbul de ulei.

mi-a mai aparut o data service, numai ca atunci imi arata si mie: 1000km sau 2000km, nu mai stiu exact cat arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

night_watch3r, mesajul ala care apare este in doua "etape"... prima data apare cand mai ai un anumit numar de km pana cand trebuie facuta revizia/schimbul de ulei... La mine apare cand mai am sub 3500 sau 4000 km pana la revizie...la tine la Golf 4, poate apare la alta valoare. Dupa un timp (adica dupe ce ai cam parcurs acei km de care te avertizeaza), urmeaza "etapa" a doua in care singurul avertizment este "service" fara nici o indicatie de numar de km. Asta inseamna ca deja trebuie sa faci revizia/schimbul de ulei. Nu se recomanda sa mergi mai mult de 800-1000 Km dupa ce a aparut acest mesaj care, repet, nu arata si nr de km pe care ii mai poti efectua ci doar cuvantul "service". Asa incat, tu ai trecut deja in faza a doua...fa revizia repejor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cand am schimbat uleiul acum 2000km imi aparea "service 1000km", mecanicul mi lo resetat si o zis ca o sa-mi apara numa peste 15000km dar acuma dupa numai 2000km imi zice "service 3000km". Stie cineva de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ti-a facut mecanicul resetarea !? cu un Vag !?

sau ..

poate nu a setat bine intervalul , care poate sa fie dupa data sau dupa nr de km !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

resetarea a facut-o prim metoda cu contactul pus buton de la km etc......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca bordul iti e setat pe interval de servie flexibil si nu a ajuns resetarea din butoane. Hai astazi de la 6 la intalnire si dam un ochi cu vag-vom-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa l resetez cu metoda butonului din bord si contactului pus/luat. multumesc de informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am schimbat uleiul acum 2000km imi aparea "service 1000km", mecanicul mi lo resetat si o zis ca o sa-mi apara numa peste 15000km dar acuma dupa numai 2000km imi zice "service 3000km". Stie cineva de ce?

Daca ti-a schimbat uleiul ti-a resetat "OIL" interval, "SERVICE" e altceva, un fel de revizie tehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum pot reseta intervalul de service ulei la Skoda Fabia benzina 1.4 benzina 2002?

Se poate reseta doar din cheie sau doar cu vag-com-ul?

Cu vag-com-ul cum se reseteaza? Unde ma duc, in ce meniuri pentru a disparea mesajul respectiv?

Imi poate zice cineva pas-cupas cum sa resetez cu vag-com 311.2 ?

mersi mult si astept raspunsul vostru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful meu am facut ceva de genu:

instrumentt> adaptation> canalul 2>introduci valoare 0 ->implementat in 311.2

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta si pe mine cineva sa schimb intervalul de service? imi apare service din 7000 in 7000 de km in loc de 15000, unde lucrez in vag com sa schimb intervalul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta ASTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la mine pe masina din profil, pana la prima revizie mi-a aratat incepand cu 1500km inainte (pe la vreo 13.500km). am facut revizia la 14.500, si acum a inceput sa-mi arate de la 2100 (acum 2000) si tre s-o fac la 29.500. revizia am facut-o la pbn si tot ei s-au ocupt si de reprogramarea intervalului de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leo_cumeteo1

mdea, problema si la mine

acelas SERVICE IN xxx KM- doar atit , fara nici un martor aprins,

cind a fost uleiul, imi spunea Service. in xxx KM alaturat de martorul ulei, la fel si la frine, acum nu am nici un martor aprins si imi apare acel SERVICE.

de cind am luat masina am trecut de cei 15000-30000-50000 km, deci se exclude cu SERVICE de xx km si cred ca si cel de 1 an, peste o luna face 1 an iar masina a stat vreo 3 luni fara sa mearga, deci a depasit un an ...

de la ce mai poate fi acel SERVICE in afara de ulei si frine? poate am vreun martor ars si nu imi apare,

uleiul l-am schimbat acum 2000 km impreuna cu filtrul ulei (dupa baie sparta ) si ceva pe la climatronic nemaibagind aer rece :icon_thumright:

merci !

Modificat de leo_cumeteo1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cum resetez ? Am golf 4 , 1.6 benzina, 1999, nu am computer de bord dar mi-a aparut sub ecranu unde afiseaza kilometraju Service OIL ( desi eu am facut schimbu si am ulei) . Cum fac sa il resetez? Am incercat metoda asta dar nu a mers..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci si eu pentru raspunsuri, am rezolvat problema, numai ca nu stiu de ce a aparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leo, probabil ai rezolvat problema resetand mesajul. Totusi trebuie sa tii cont de el nu degeaba a aparut. In cartea masinii nu ai gasit nimic specificat?

Nu stiu de ce, la anumite marci/modele, au impartit mesajele de service in mai multe tipuri care apar la intervale diferite...OIL, BRAKES, SERVICE simplu fara nimic...etc. La Audi am vazut ca au facut mai simplu apare doar un singur mesaj SERVICE.

Acum, ideea este urmatoarea (incerc si eu sa dau o explicatie logica pentru faptul ca ti-a aparut SERVICE). Atunci cand apare OIL sau BRAKES sunt intervalele la care schimbi ceva la frane (placute?) si la cel de ulei schimbi filtrul si uleiul. Dar tu pe masina ai mai multe consumabile: filtru polen, motorina/benzina, filtru aer... In plus mai sunt tot felul de lucruri care se verifica la intervale regulate... nivel lichid racire/antigel, lichidul de la servo, lichidul de la frane, tot felul de curele...

Parerea mea este ca la OIL schimbi doar uleiul si filtrul de ulei dar daca apare SERVICE simplu fara altceva, urmeaza un interval de inspectie generala a masinii si verificari la ce am scris mai sus: celelalte filtre, lichide, etc. In caz ca ai resetat mesajul si DOAR ATAT, poate e bine sa o duci in service si sa faci verificarile respective...ca sa fii cu sufletul impacat. Daca aceste verificari/schimbari de consumabile, le-ai facut odata cu schimbarea uleiului, atunci reseteaza mesajul (cum ai facut deja) si uita de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la mine resetarea din buton,coincidenta sau nu,mi-a adus o eroare data la o scanare vagcom!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!