Jump to content

Injectoare PD 2.0TDI distruse


alexabv
 Share

Postare recomandată

Cand mi-am cumparat masina nu stiam ca exista 2 tipuri de motor de 140 cai. Mecanicul l-a care l-am dus pentru a-l vedea a zis ca am facut o alegere buna cu acest tip de motor (adica BMM), cand l-am intebat de ce: el a reaspuns pentru ca modelul asta nu are probleme de injectoare fiind Bosch. Am zis OK, dar celalalt de ce e rau? A zis ca multi au patit-o ca pana la 120.000 km au schimbat vreo 3 seturi de injectoare din acelea de productie non Bosch. Cu parere de rau nu am retinut numele producatorului, doar ca erau ceva italiene. Sper sa nu fie motorul vostru echipat cu asa ceva. Nu stiu daca se poate trece la noul tip de injector fara costuri suplimentare (ECU, cablaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Injectoarele de pe BMM au aceeasi tehnologie ca injetoarele de pe passat 1997-2005, deci au pastrat traditia unor injectoare fiabile la motorul tau. BKD, BKP au alt model de injectoare. Si la passat(cel putin la al meu 2003) toate inj. sunt Bosch

post-15891-1241982962_thumb.jpg

post-15891-1241982971_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pozele atasate nu gasesc nici o diferenta, tind sa cred ca sunt identice. ;)

Cred ca baietii cu celelalte injectoare insirate mai sus sunt mai putin norocosi, daca se poate trece de la un produs la altul (fara costuri exagerate totusi) cei care trebuie sa-si cumpere 1 set intreg ar fi indicat sa-si schimbe toata instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ar fi asa usor....Chiulasa cred, axa cu came ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diagnoza-porsche

naiba sa le ia,ca e plin de probleme cu ele.

este posibil sa treci pe bosch dar nu este o operatiune ce implica doar schimbarea injectoarelor,instalatie si programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce scule trebuie sa schimbi un injector pe marginea drumului?

(eventual noaptea in padure la lumina lanternei )

Poate descrie cineva operatia? Sa nu demontez mai mult decat e cazul ...

Prima data tragi de capacul de plastic ce acopera motorul

Probabil pe urma vad niste suruburi (de care?) la capacul metalic ce acopera axul cu came (cam pe acolo sunt si injectoarele?)

Injectoarele cum se scot ? ca o bujie?

Sau mai bine in astfel de situatie astepti un mecanic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un injector la reprezentante costa 667euro nou sau 505 euro reconditionat(cu cel vechi la schimb) FARA TVA . Dati-mi seria sasiu prin PM si va zic exact pret si cod.

PS: nu lucrez la reprezentanta nu sunt comerciant :) . Am doar catalogul..la zi

La robot Baia Mare: injector 03G130073D (Siemens).

- nou 4204 lei

- la schimb 1666 lei

Bănuiesc ca cel la schimb este reconditionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-acolo e descrierea cum sa ne punem in miscare , sunt seanse mici ca sa ai de unde cumpara un injector pt al schimba pe marginea drumului.

-pt schimbare dupa ce l-ai aflat pe ala stricat mai ai nevoie de o sarma si un levier sau surubelnita groasa ,,, bagi sarma pe langa injector o legi la capete sa formeze un cerc , bagi levierul sau surubelnita si tragi in sus , poti sa tragi si cu mana dar posibil sa te tai ... oricum tre ceva putere :)

-din cate imi aduc aminte mai tre sa desurubezi ceva dar nu mai stiu ce si nu stiu nici ce cheie iti trebuie.

07c81f.jpg

-ca scule iti trebuie TORX de 30 ( este ca un imbus ) asta pt a scoate mufa de la injector si a merge mai departe.

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, nimeni nu i-a raspuns lui Alexabv la intrebarile legate de posibilele cauze ale deselor defectari ale injectoarelor pompe duze, desi Cosmin, intr-un post ceva mai sus mi-a zis ca trebuie eliminata cauza.

Langa Satu Mare (Botiz) este o firma care reconditioneaza pompe de injectie si injectoare (inclusiv pompe duze), dar mi-a zis ca cele de la Siemens nu merita reconditionate - chit de reconditionare foarte scump si multe defecte electrice.

Din tot ce s-a scris pe acest topic, pot sa trag concluzia:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bănuiesc ca cel la schimb este reconditionat.
Da. Daca ai pe cineva sa faca drum de germania il ia de la o reprezentanta de acolo la 667 euro punct. La noi la romani se mai adauga 19% la reprezentante(cica TVA), dar e adaos pe fata pentru ca un TVA se aplica deja in Germania si reprezentantele romanesti iau piesele fara TVA(adica un injector ca al tau il iau la 560E si ti-l dau cu 667+TVA) Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Vicius, aici ai dreptate. Eu urmeaza sa-mi schimb tachetii. In germania e 21 de euro/bucata cu tot cu TVA. Setul complet (8 bucati) costa 168 de euro. Asta vine cam 700 ron. Pretul la reprezentanta in Romania este fix 950 ron, dupa cum te-ai interesat chiar tu. :)

Deci in reprezentata din Romania adaosul (cel putin la tacheti) este de 35%. Mai e ceva de zis?

Michi, referitor la injectoare, de vina pare a fi insasi electromagnetul respectiv din injector.

Aceasta cauza nu poate fi eliminata, fiind un defect de fabricatie al acestora. Probabil nu sant destul de rezistente termic (banuiala mea). Chiar nu ai ce sa le faci. Decat sa te rogi sa nu plezneasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta practica la care m-am gandit eu e sa merg cu injectorul in torpedou si e foarte probabil ca la orice service sa-l poata schimba

Nefiind inca presat de timp as dori sa achizitionez injectorul de rezerva la un pret cat mai bun. M-ar ajuta un injector ars pt ca dat la schimb costa mai putin

Incep sa cred ca problema va fi rezolvata mai repede sau mai tarziu dupa cum scap eu de masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, mi-am schimbat injectorul: l-am cumparat de la Robot (reprezentanta VW din Baia Mare) cu 1685 lei inclusiv cele 2 suruburi de prindere (bineinteles cu cel vechi la schimb, altyfel scoteam din buzunar 4205 lei). Manopera la un service particular 250 lei (diagnosticare, montare, reglaje) in comparatie cu aprox. 600 lei la Robot. In aceeasi manopera am schimbat si senzorul de presiune de la turbo (piesa 205 lei. Problema e ca cei de la Robot nu mi-au dat garantie pt. injectorul cumparat de la ei, iar mecanicul mi-a atras atentia ca s-ar putea sa mai pice si alte injectoare (marfa proasta).

Sa-mi tineti pumnii sa nu fie asa :question: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de o lamurire: - daca spre ex. un injector a picat este posibil sa pice si celelalte?

Adica mai clar - sigur este o "bola" cronica sau sunt piese cu o rata mre de defecte?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boala "cronica" e mai frecventa la injectoarele Siemens, decat la bosch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de o lamurire: - daca spre ex. un injector a picat este posibil sa pice si celelalte?

Adica mai clar - sigur este o "bola" cronica sau sunt piese cu o rata mre de defecte?

Multumesc.

E posibil ca din cauza unui lot mai "deosebit", asa cum e fabricat un injector sa fie fabricate si celelalte 3, asa ca ma gandesc ca riscul e ceva mai marisor sa se strice si restul la scurt timp. Parca am vazut pe forum si colegi care au trebuit sa schimbe toate cele 4 injectoare la interval destul de scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma, mie mi s-a spus asa:

Daca picatul injectorului a fost ca urmare a unui defect accidental (electric) atunci am sanse ca aia sa fie si sa nu mai pice.

Mai ales ca masinilor cu belele multe la injectoare le-au picat destul de grupat ca timp...in timp scurt.

Mie mi-a picat anul trecut in august..pana acu nicio problema..bat in lemn....

Bine...a compensat puternic cu volant si se pare EGR...da' totusi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult :huh: !

Nu-i pentru mine informatia dar oricum.... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-la mine a cazut unul in ianuarie si altul in aprilie, sa vedem ce urmeaza poate totusi se opreste aici ....

-cumva scrie pe ele care sunt Siemens si care sunt Bosch?

-acuma am 2 de un fel si 2 de altfel ... se vede diferenta clara intre ele ... dar nu m-am uitat sa vad daca scrie ceva pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Am sters toate magariile din ultimele posturi iar colegul smailmiami a fost sanctionat. Va rog sa pastrati subiectul topicului. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-m-ai pus in dificultate , nu imi dau seama care este diferenta intre cele din postul #52 si astea care le am pe masina.

-eu eu cred ca sunt la fel ca cele vechi doar ca sunt bosch.

-pe cele vechi apare un scris fin chiar in capul lor... iar pe astea noi nu mai apare scrisul acela .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa diferenta intre postul 50 si 52. Cele de la postul 50 se pun pe BKP. De aia sunt curios daca cele noi arata ca la postul 50 sau 52

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!