Jump to content

Închidere centralizata


genius
 Share

Postare recomandată

sunt facute lipiturile foarte bine,colectorul motorasului a fost curatat...nu stiu de ce motorasul lucreaza asa greu,daca nici macar nu se clintestela inceput tumburusul ala cand dau sa deschid si sa inchid din telecomanda, decat dupa nu stiu cate apasari pe telecomanda incepe usor,usor sa se miste pana cand ajunge sa lucreze normal...

toate celelalte functii merg normal(plafoniera,buzer,martor in bord,etc...),doar actionarea tumburusului la descuiere si incuiere face asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca nu cumva la montaj, ai montat ceva gresit si freaca tija de la tamburus de ea, daca ai refacut totul si e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi amintesc ca am desfacut colectorul motorasului ,l-am curatat,iar dupa ce l-am reasamblat i-am facut o proba sa vad cum merge conectandu-l la bornele bateriei masinii, si a inceput sa se invarta axul greoi la inceput(2-3 secunde) ,apoi se invartea cu viteza... si l-am montat asa in broasca si apoi am montat totul pe usa...

posibil sa fie motorasul o problema?

 

Modificat de COSMIN27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil si asta. Oricum, trebuie sa desfaci ca sa verifici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti opri cu mana axul motorasului, atunci este o problema cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,era lesinat motorasul.

L-am desfacut,l-am curatat curatat cu hartie abraziva si acum merge țambal.

Multumesc de sfaturi,multa sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insemna ca nu l-ai curatat bine, data trecuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Râciu Gheorghe

Mai am și eu o întrebare: acum mi-a rămas aprins becul de usa deschisa în bord și nu se mai încuie, ma poate ajuta cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un switch blocat la usa șoferului,  cel mai probabil. Ea vede usa deschisa si de aceea nu te lasa sa incui din telecomanda 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in yala, nu ai cum sa il vezi. Trebuie data jos yala, inlocuit switch, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut motorasul,l-am curatat cu hartie abraziva,cu spray de contacte,am montat totul la loc asa cum trebuie,la inchidere si la deschidere din telecomanda se ridica si se coboara tumburusul.

La cateva zile,cand am incercat sa deschid usile din telecomanda,tumburusul de la usa soferului nu s-a mai ridicat... celelalte functioneaza ok.

Dupa deschiderea cu cheia,acesta functioneaza si reactioneaza normal,adica se ridica si se coboara in fața de usa exact asa cum trebuie...  pana a 2-a zi,sau dupa cateva ore de nefunctionare cand se intampla iar aceeasi poveste,nu mai stiu ce sa ii fac...ma dispera

Modificat de COSMIN27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta yala sh, o refaci inainte sa o montezi pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am rezolvat-o,in sfarsit... Functionarea greoaie a motorasului s-a datorat faptului ca am pus ceva vasilina siliconica pe angrenajele alea din plastic pe care le actioneaza din partea electrica a broastei. Acum merge totul perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza faptului ca am zis sa pun eu dupa mintea mea "putina" vaselina pe aceste piese incercuite cu rosu in poza de sus, motorasul lucra greoi,indiferent de cat de bine l-am curatat eu...

Daca umblati pe aici curatati bine colectorul motorasului cu hartie abraziva si apoi spray de contacte, refaceti lipiturile de pe placa chiar daca ochiometric par si arata ok, curatati angrenajul incercuit cu rosu si dati-i cu putin WD40 ca sa mearga struna, iar la piesa incercuita cu albastru putina vaselina siliconica sub ea si cam atat!

20201107_140829.jpg

20201204_132158.jpg

Modificat de COSMIN27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa...de regula, nu ai de ce sa gresezi acolo,  decat daca mecanismul este uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

 

Problemele  pt. Skoda Octavia 1 sunt:
1) usa spate dreapta blocata (nu reactioneaza la nici din interior si nici din exterior)
2) usa spate stanga nu  se deschide/reactioneaza din inchiderea centralizata insa se poate deschide manual si se blocheaza daca se apasa "tamburusul" de pe usa.

pt. 1) am tot incercat: decontactat/reconectat bateria, folosit wd-40 pe la butucul exterior, lovit de mai multe ori in zona yalei si apasat concomitent pe deschidere telecomanda, concomitent tras de maner interior/exterior. ...nimic. Mentionez ca la inchidere/deschidere pe centralizat nu functioneaza. Au mai fost cazuri izolate cand a functionat insa in ultimele 6 luni sa fi fost maxim 2-3 situatii.

 

pt. 2) am desfacut fata de usa si am scos broasca afara. am desfacut broasca si partea electronica. Lipiturile pe placa aratau foarte bine. totul a fost in regula. Degeaba am incercat sa inchid/deschid pe centralizat cu broasca in mana...aceasta din urma nu a reactionat.
Am desfacut aceeasi usa de la Octavia parintilor si am legat de acea mufa broasca de la masina mea. Broasca a reactionat la inchidere/deschidere. Am legat broasca lor la usa mea cu probleme si "noua" broasca nu a reactionat => cumva nu ajunge semnalul la broasca.

 

Exista cumva ceva sigurante care permit activarea/dezactivarea inchiderii centralizate la usile din spate?
Ce sa mai incerc/verific? Ce ma sfatuiti?

 

P.S. Am mai desfacut si o usa din partea din fata insa am constatat ca broasca de la acele usi sunt diferite...au cate 8 pini fata de cele de pe spate care sunt cu 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot fi cablurile întrerupte între stâlp și ușă. De obicei se întâmplă la ușa șoferului fiindcă e mai groasă legătura. Eu am pățit-o cu Octavia 2 pe la 8 ani. La fiecare deschis/închis ele se îndoaie. Trebuie verificată continuitatea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablaj. 

Usile sunt cu geam electric? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, toate usile sunt cu geamuri electrice si toate geamurile functioneaza bine atat de la butoanele de pe usi cat si la inchiderea din broasca soferului (ti cheia pe inchis mai mult timp si iti ridica toate gamurile. Idem si la deschis).

cum verific cablurile? presupun ca imi trebuie ceva scula gen multimetru?

 

2. Dupa aceea pt. usa din dreapta spate care e si blocata de tot, acolo sa fie oare atat problema de fire/contact de la inchiderea centralizata cat si ceva problema mecanica la broasca? Ce nu am incercat ar fi sa deconectez sufa/cablul de la manerul exterior. Am vazut ceva de genul pe youtube...si ulterior omul o deschis tragand de manerul interior. Cumva mi frica sa fac asta ca dupa aia nu mai am optiunea de a mai trage de manerul exterior de loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci, daca nu te descurci, iti dau un colaborator din Cluj, care te va ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca ar ajuta oricum niste date de contact de la cineva care se pricepe.

 

Totusi daca tot am ajuns pana aci, ar fi util sa vad ce ar fi de facut mai departe...ce ar face chiar meseriasul?

 

Ce am mai citit ar fi ceva verificari la burduful dintre usi. Vad unde este, acolo ce ar trebui verificat?

Daca functioneaza geamurile electrice la usile cu problema e posibil sa fie totusi alte fire intrerupte/rupte?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ajuta_ne... Sa te ajuta. Fa o scanare completa cu vcds, pune logul complet, sa vedemce se releva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 7/29/2021 at 12:22 PM, F l o r i n said:

atunci, daca nu te descurci, iti dau un colaborator din Cluj, care te va ajuta

Ok, accept cu drag recomandarea. Nu am mai avut timp destul si nu am gasit ce imi trebuie sa pot obtine setup-ul pt. VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!