Jump to content

Cum dau jos folia de pe geamuri


Valentin M.
 Share

Postare recomandată

tocmai m-a oprit un filtru pe colentina pt folie. ca sa nu imi ia talonul+amenda, a trebuit sa o dau jos. binenteles ca nu s-a desfacut cum trebuie si ma intrebam daca nu e vreo metoda mai usoara si rapida decat sa imi rup unghiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de OT, dar am si eu cateva intrebari, care, apropos de cele patite de tine, poate ar fi utile si altor colegi:

1. Aveai folie inchisa la culoare si pe geamurile laterale fata, sau tu vorbesti doar de cele laterale spate si luneta?

2. Folia era omologata, aveai vreo hartie pentru ea, era montata la o firma agreata de RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc luni cu un pistol, poate fac un diy.

Da, aveam folie inchisa si pe fata. Pt cele de pe spate folia era omologata si montata la o firma autorizata.

Am mai spus-o si in topicul ala mare cu folii: nu exista autorizare pentru folii pe fata, dect pentru 70% transparenta, adica insesizabile.

Fiecare isi asuma riscul pt folii pe fata mai inchise. Oricum am scapat relativ ieftin. Doar ca tb sa ma chiuni un pic sa le dau jos pe cele vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca trebuie sa le dai jos doar pe cele de pe fata, lateralele spate si luneta ramanand in continuare asa cum sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, doar pe acelea, celelalte fiind legale. si daca nu ma lovea romantismul sa ma duc la 3 dimineata in metro sa cumpar cadouri, acum nu mai cautam pistoale cu aer cald. plus 1,4 mil altele folii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nu ma lovea romantismul sa ma duc la 3 dimineata in metro sa cumpar cadouri, acum nu mai cautam pistoale cu aer cald. plus 1,4 mil altele folii.

Stai linistit si lasa-ti romantismul sa se manifeste :blah: Daca nu ti se intampla acum, ti se intampla ceva mai tarziu, dar tot acelasi rezultat ar fi fost. De aceea eu te-as sfatui ori sa pui unele mai deschise pe fata, ori sa nu mai pui deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu conteaza ca sunt mai deschise. daca te-a oprit pt ele, intr-un fel sau altul vei plati. pentru ca e evident ca nu sunt legale. si atunci de ce sa pun mai deschise daca tot banii aia ii dau? plus ca se vede f frumos cu ele in aceeasi culoare :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Acest topic se gaseste in aria Ingrijiri auto. Pentru cei care discuta despre folie din punct de vedere legal exista topicul Folie pe luneta si geamurile laterale spate. Posturile off-topic au fost mutate in acel topic. Cititi regulamentul si incercati sa-l respectati. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vad ca a trecut ceva timp de la intamplarea cu foliile a domnului Valentin...dar totusi vreau sa'mi dau si eu parerea despre cum se poate curata adezivul acela care ramane pe geam dupa ce se ia jos folia...am patit si eu asa ceva(dar nu din cauza politiei, asa am vrut eu sa o iau jos)...si pot sa va zic ca am auzit de la altii ca merge cu diluant...,eu nu am avut si am curatat cu o solutie pentru geamuri si o carpa, dar oricum dureaza ceva vreme si nu recomand sa dati cu unghia sau cu altceva cu care ati zgaria geamurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am avut si eu aceeasi problema cu Politia si am incercat singur sa o scot acasa, de pe geamul din dreapta. Folia am scos-o usor insa a ramas adezivul pe geam. Am folosit o solutie pentru geamuri si un burete, drept urmare am zgariat tot geamul, oricum am frecat la el 2 ore. A doua zi am dus-o la un atelier care pune folii si mi le-au dat jos cu o lama dupa ce in prealabil a stropit geamul cu apa si sampon. Au iesit ca noi, fara zgarieturi sau altceva insa luneta a trebuit s-o curat singur. Are firisoarele acelea mici pentru degivrare dar am dat cu Bang(degresant) si am razuit cu o cartela de plastic 2 ore. in fine a iesit ok, nu recomand nimanui sa o dea jos singur. Nimeni nu a auzit de nici o solutie pentru scos lipiciul acela mai usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Salut, am avut si eu aceeasi problema cu Politia si am incercat singur sa o scot acasa, de pe geamul din dreapta. Folia am scos-o usor insa a ramas adezivul pe geam. Am folosit o solutie pentru geamuri si un burete, drept urmare am zgariat tot geamul, oricum am frecat la el 2 ore. A doua zi am dus-o la un atelier care pune folii si mi le-au dat jos cu o lama dupa ce in prealabil a stropit geamul cu apa si sampon. Au iesit ca noi, fara zgarieturi sau altceva insa luneta a trebuit s-o curat singur. Are firisoarele acelea mici pentru degivrare dar am dat cu Bang(degresant) si am razuit cu o cartela de plastic 2 ore. in fine a iesit ok, nu recomand nimanui sa o dea jos singur. Nimeni nu a auzit de nici o solutie pentru scos lipiciul acela mai usor...

Adezivul oricum ramane pe geam.

Cel mai usor se da jos cu un pistol cu aburi (nu pistol cu aer cald sau uscator de par)

iar daca nu aveti cumparati WD 40 dati pe adeziv il lasat cateva minute si il stergeti.

atentie sa acoperiti tapitetia si ghederele.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intamplarea face ca acum o ora am dat si eu folia jos.cu toate ca am folia cam de 6 luni, la mine s-a dat jos foarte repede fara sa lasa nici un fel de urma pe geam, nici macar urma de adeziv. cam in 10 minute folia era data jos.

am fost nevoit sa le dau jos pt ce "m-au luat la ochi" cei de la politie(oprit de 2 ori in 2 sapt de acelasi politai:D). la "recomadare"acestuia am fost nevoit sa le dau jos. folia pe fata era foarte inchisa. nu mai arata la fel de bine ca si atunci cand erau toate geamurile la aceesi culoare dar mai bine merg cu "dricul" decat sa nu merg deloc. :)

Drive safe. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pai cum am dat eu folia jos:

Prima data am dat folia am dezlipit-o;

Adezivu ce a ramas l-am curatat cu lichid de geamuri si o carpa care stergea bine udam bine geamu si frecam otara si se ia foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu stiu ca se poate dezlipi prin umezire, la fel ca la montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am patit-o si eu m-a oprit politist am dat jos folia si a ramas un strat transparent de lipici pe care l-am dat jos cu diluant, precizez ca nici nu mi se mai deschideau geamurile de la lipiciul ala :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

dupa ce dezlipiti folia de pe geam.... daca mai ramane negru pe geam..incercati cu acetona .Se curata bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va recomand diluant.

am dat la vreo 3 masini adezivul jos.

imbibati bine carpa in diluant.

cat sa nu ajunga pe tapiterie.

rezultat garantat,nu mai ramane nici urma de adeziv.

freci ceva timp,dar nu 2 ore cum scriau mai sus unul din colegi.

spor va doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu am transparenta 50% fata si 21% spate si luneta, am fost oprit, le-am dat o hartie de omologare in care am trecut si fata, chiar daca nu e 70% si nu au fost probleme. E evident mai deschisa folia din fata, se vede in masina. Mi-au urat toate cele de bine si am plecat. Cred ca voi nu stiti cum sa vorbiti cu un politist :D))) Eu n-am mai dat o spaga de f multi ani, totul se face din vorbe :)) Inclusiv in Braila unde m-au filmat cum nu dadeam prioritate unui pieton :P

Deci, prestez servicii de tutoring "Cum sa faci politia romana din vorbe" :D)))

Ca sa fiu si putin on topic, nu-i mai bine sa-i lasi pe cei care monteaza folia noua sa o dea jos si pe cea veche? Cu siguranta ei au f multa experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm.. depinde si ce folie ai pusa pe masina e un lucru important si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut si eu prin asa ceva, am fost oprit, aveam trasnparenta 50% pe fata, am vorbit frumos si am scapat cu recomandarea de a schimba sau scoate folia fata deoarece amenda este de 500 lei si retinerea certificatului de inmatriculare pana la remediere(adica un drum la RAR) :D

Asa ca am ales varianta cu transparenta 70% fata, 20% spate, si omologare RAR

Remedierile le-am facut in Bucuresti, B-dul Preciziei.

Modificat de g.adamov
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata oricum nu este voie cu nimic iar daca te prinde eu zic ca e problema si cu 20%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si eu odata folia jos. legat de acel lipici care ramane pe geam l-am dat foarte usor cu servetele umede. a iesit perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si eu odata folia jos. legat de acel lipici care ramane pe geam l-am dat foarte usor cu servetele umede. a iesit perfect.

eu am reusit cu solutie de geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!