Jump to content

Reconditionare Jante


alexdias
 Share

Postare recomandată

safari hunter

Si dupa ce cureti jantele de pulberi de la placutele de frana, le poti cerui cu ceara solida de caroserie. Previne aderenta si se curata usor la spalare.

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am vazut azi exact jante acest model ceva mai inchise la culoare decat oem, dar tot avand acea suprafata diamond cut.

Asa ca e posibil ca operatiunea sa se faca si la noi.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

toretic da, daca au cutit din ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face la strung cu un cutit normal.Calitatea tine de priceperea strungarului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cumparat si eu de pe ebay din Germania 4 jante Santa Monica cu 166 eur. Doua dintre ele au lacul corodat/puscat pe marginile spitelor si as vrea sa le reconditionez pe toate 4, chiar daca se pierde acel efect diamond cut, nu am ce face.

Cum se dau jos acele suruburi? Pur si simplu se desfac cu cheia respectiva? As vrea sa imi comand altele noi de pe acel site din DE care a fost mentionat in paginile anterioare.

Modificat de negrufabian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare...am achizitionat un set de jante care au fost vopsite la spray sau pistol cu negru peste culoare originala din care vad fara nici un fel de pregatire...
Pe alocuri a inceput sa se cojeasca...si acum vin cu o intrebare ciudata...

Exista vre-un procedeau sau solutie sa indepartez de tot vopsaua neagra?dar fara sa afectez vopseaua originala?

Multumesc


Le.

post-14266-14220233241438_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva decapant sa atace vopsea dar nu si lac?

nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o sansa, vopseaua originala este compromisa.

 

Sablat si vopsit la cum arata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am dus azi la depozit si le-am si spalat...culmea e ca pe alocuri vopseaua se ia doar cu apa...
Ma gandesc ca la un jet mai puternic de apa s-ar duce vopseaua...eventual si un sonax full effect

post-14266-14221103369286_thumb.jpg

post-14266-14221103531643_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi vrut eu:))

E vopsea la spray...negru mat...doar ca nu e data uniform...se ia pe unde e doar un strat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alcool 96% iese, daca e negru mat de la dupli-color(pe testate), dar daca e vopsea de masina pe baza de diluant nu iese, decat daca ai norocul sa fie de aia pe baza de apa si fara lac.

Alcoolul nu ataca lacul original de pe jante. Eventual dupa dai cu ceara de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
anghel stefan viorel

Suruburile ornamentale pt jante santa monica de unde pot cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Relativ recent mi-am vopsit jantele iar in unele locuri (in special unde suprafața era curbata) s-au format niște pete albe.

Cu cât suprafața este mai curbata, cu atât petele sunt mai pronunțate. 

Mentionez ca asta s-a întâmplat după ce am dat cu lac, pe fiecare janta folosind lacuri diferite.

Aveti idee de ce s-a întâmplat asta?

 

 

IMG_0197.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!