Jump to content

Reconditionare Jante


alexdias
 Share

Postare recomandată

@cata5maj poate ne spui cat te-a costat toata "afacerea"? Felicitari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ff tare Ai muncit de ai spart:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,multumesc pentru aprecieri!Materialele au costat 160 ron pentru 4 jante(60 ron vopsea,40 grund,40 lac,12 ron chit,8 lei smilgher);trebuie cate 2 spay-uri din fiecare.Munca mea....nepretuita :blah: .Ca timp total adunat de lucru la fiecare janta in jur de 3 ore,dar intinse pe parcursul a doua zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti eu cunosc pe cineva care se ocupa cu vopsitul parti metale, gen aparatura de bucatarie, frigidere etc. Am inteles ca vopseste si jante aliaj, nu sunt 100% dar am auzit ceva de CHROM, daca este cineva interesat ma puteti contacta si am sa ma interesez mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am un prieten pe forum care stie pe cineva care vopseste jantele in camp electrostatic si zice ca ies super bine;

o sa il intreb exact si punem un post aici;

chiar ma bate gandul sa fac si eu chesti asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Materialele au costat 160 ron pentru 4 jante(60 ron vopsea,40 grund,40 lac,12 ron chit,8 lei smilgher);trebuie cate 2 spay-uri din fiecare

salut,

de unde le-ai cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produsele le-am luat de la un magazin de profil din Iasi,dar cu siguranta se gasesc in multe magazine auto,Bricostore,Baumax,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi hai sa te intreb ceva ca am mai citit topicul asta

ai cheltuit 160 ron si cam 12 ore de manopera fara suparare insa 400 -500 ron cat ceruse cel de mai sus era un pret normal Arata super nu am ce sa zic:) dar nu ai avut zgarieturi profunde

Se poate face electrostatic cu o pulbere asemanatoare cromului +un strat de lac exista pulberi asemanatoare ca si culoare insa cromare de adevaratele se face prin imersare In Bucuresti sunt doua firme care fac insa preturile sunt imense Preturile merita doar daca janta depaseste 500-600 de euro

Cata ai indepartat vopseaua veche in intregime? Daca a avut electrostatic pe janta si nu ai dat tot jos o sa iti sara vopseaua in timp

Oricum una peste alta tin sa iti spun ca ai lucrat super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar,nu am avut zgarieturi profunde,doar unele urme superficiale si multe puncte negre.Tu ai dreptate,pretul cerut nu era foarte mare,dar asta in conditiile in care jantele erau varza...de asemenea ar fi meritat daca erau niste jante mai scumpe.Vopseaua nu am indepartat-o complet,am insistat cu matuirea in zonele afectate...acum ce sa zic,sper sa tina cat mai mult!

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am niste zgarieturi oarecum mai profunde si pe alocuri vopseaua e sarita de pe jante. Nu stiu daca sa ma apuc de ele cum a facut Cata sau sa platesc banii aia si sa le faca profesionistii.

PS: Imi poti da mai multe detalii despre locul unde ai gasit tu preturile alea , si pretul ala era pentru toate 4 jantele ?

post-24957-1277794961_thumb.jpg

Modificat de galeshu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care nu au zgarieturi mari sau ciobituri NU merita sa platiti pe altcineva sa va vopseasca jantele... in camp electrostatic sau sablari...

nu merita atatia bani cand poti cu 150 lei sa le faci bec, iti trebuie rabdare si 1-2 zile de lucru.

si eu am jantele OEM, iar la cele de pe fatza incepe sa sara vopseaua si sa se vada aluminiul... si cred ca la iarna ma ocup de ele dupa modelul lui cata5maj :icon_thumright:

jantele de tabla de iarna, deja le-am reconditionat... vopsea 3in1 grund+bronz+protector, si multa munca, dar jantele arata ca noi si mai merg inca 10 ani :blah:

am curatat la ele de mi-am belit degetele :biggrin:

felicitari cata5maj, am si eu o idee in mare despre cum sa reconditionez jantele oem.

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc soila!Nu este asa greu...trebuie putina atentie si multa pasiune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca imi poate spune cineva unde pot sabla jante in cj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut

Readuc in discutie problema sablarii si nichelarii jantelor.

Nici pana astazi nu am gasit ceva pe forum unde se pot face aceste lucrari PROFESIONIST.

Chiar nu gasim pe nimeni in Bucuresti care sa faca treaba k lumea?

Adica sa duci janta acolo si s-o iei ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare la toata lumea. Zilele trecute am fost sa pun cauciucurile de vara, iar cand au dat cauciucurile jos de pe janta de aliaj, mai exact capacelele de la prezoane, au ciupit jantele in zona gaurilor de la prezoane. Idiotul nu s-a descurcat cu acea penseta sa scoata capacelele si le-a scos cu 2 surubelnite. Nu sunt zgariate tare, dar sunt un pic ciupite si e deranjant mai ales ca jantele nu au alte zgarieturi. Nu ar exista o solutie pentru acoperirea acelor ciupituri fara sa trebuiasca vopsita toata janta? Eventual un spray + lac care l-ati recomanda sau alte materiale....si bineinteles metoda de lucru. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
  • 10 months later...

buna seara,

 

la un magazin de vopsele auto face spray cu vopsea pe baza de cod le incarca si cu aer si merg super.

la 30 lei face cate 1 spray ,dar e nevoie de cod asa ca astept raspunsuri pt o culoare super pt jante pe o masina alba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 soila ne precizezi si noua ce marca de spray de vopsesa ai folosit la jantele de table.

Cred ca este vorba de lovitura de ciocan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit lovitura de ciocan de la policolor, e a 3-a iarna cu jantele de tabla vopsite si se prezinta bine, totul sta in cat de bine cureti rugina si pregatesti de vopsit, eu folosisem si solutie de curatat rugina tot de la policolor, e un acid care mananca pur si simplu din rugina, apoi se spala bine si se vopseste

Sent from my HTC using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare of topic

oare nu e buna si pt reconditionatul unei cazi din fonta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dai cu lovitura de ciocan pe o cada? Se da cu email dupa ce ai decapat-o bine

Sent from my HTC using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se numeste deruginol .

Avantajul al solutiei de curatat rugina este ca patrunde in zona nu ai acces cu peria de sarma sau smirghel.

Produsele de la Policolor sunt scumpe dar bune.

Ce culoare ai ales pe lovitura de ciocan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Policolor scumpe? Costa 20 lei o sticla de 1L de Feruginol, mi se pare chiar accesibil comparativ cu alte produse similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit vopsea tip lovitura de ciocan de la ROST la vopsirea unei antene parabolice si  fisete (dulapuri) metalice.

Rezultatele au fost extraordinare, foarte bune, desi produsul este ieftin comparative cu policolor.Ideea este sa respecti ce a spus soila in postul 69.

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Imi poate spune cineva unde pot sabla niste jante din aliaj in Bucuresti—Ilfov.

Ma intereseaza doar sablatul.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!