Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

treaba cu izolarea e f bine venita pt k si eu am niste tacaneli prin spate si nu stiam de la ce sunt.Acum am vazut k sunt de la plasticele alea din laterala banchetei.

Am si eu o problema mi-a sarit un bec de scurta pe dreapta fata si as vrea sa stiu cum pot umbla la el. Ce trebuie demontat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut pe toti. trebuie sa schimb si eu la un polo fabricatie 2008 filtrul de polen, din ce am vazut in acel pdf trebuie sa dau plasticul jos de sub torpedou si dupa torpedoul, presupun ca este acolo in spatele torpedoului, daca poate cineva sa imi dea mai multe detalii. multumes, o zi bina in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007

Filtrul de polen se schimba usor asa cum reiese din poze.post-10189-1241277407_thumb.jpg;post-10189-1241277423_thumb.jpg

;post-10189-1241277436_thumb.jpg :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Cine stie de la ce este radiatorul de sub masina, undeva in dreptul pragului de la pasagerul din fata? Motorul e 1.4 tdi.

Am ridicat-o pe o rampa si am vazut ca e ceva ca un radiator din aluminiu parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

salut...ma poate ajuta cineva cu niste poze cum sa schimb un bec de la farul masinii???mi sa ars becul de faza scurta si nu as m ai vrea sa ma duc cu ea la garantie ...mai mult ma ajunge manopera decat setul de becuri in sine.Ca sa pun niste becuri halogen trebuie facute alte chestii ???Exista riscul ca la montarea noilor becuri sa dereglez unghiul lor de batere??

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am avut ars becul de faza scurta de pe partea stanga si l-am inlocuit singur. E foarte simplu doar ca spatiul e foarte mic.

Trebuie sa scoti intai capacul de protectie din cauciuc, scoti mufa becului apoi trebuie sa rotesti o siguranta pentru a slabi piciorusele care tin fixat becul. Nu am nici o poza ca sa intelegi mai exact despre ce e vorba, dar sigur o sa-ti dai seama cum e... nu e nevoie sa te duci in service pentru asa ceva.

Daca e de pe partea dreapa cred ca e mai nasol... acolo spatiul e si mai mic din cauza filtrului de motorina.

Nu este nevoie sa reglezi farurile dupa, pur si simplu inlocuiesti becul.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

ms tare mult.....am sa ma ocup maine de operatiunea "becu"...trebuie sa ii dau eu de capat intr-un fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Sunt mai nou pe acest forum si am o rugaminte la voi.Vreau sa ma ajutati cu un sfat pentru inlocuirea senzorului de temperatura de la vaporizator V263 pentru un polo 9n.In special cum pot proceda sa il schimb.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a inlocuit cineva placutele de frana pe fata la modelul din semnatura? As fi recunoscator pentru un cod de identificare sau care-i pe producatorul ATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.Am cautat pe forum si nu am gasit nimic in legatura cu gurile de ventilatie,in special despre cele de pe consola centrala.Am un Polo din 2002 1.2 in 3 usi iar grilajul de directionare a aerului de pe consola centrala partea dreapta s-a desprins si fiecare lamela sta cum vrea ea.Se poate face ceva in cazul asta?

Exista posibilitatea de a desface bordul doar in partea de sus si de a se lega toate acele lamele?Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am cautat pe forum si nu am gasit nimic in legatura cu gurile de ventilatie,in special despre cele de pe consola centrala.Am un Polo din 2002 1.2 in 3 usi iar grilajul de directionare a aerului de pe consola centrala partea dreapta s-a desprins si fiecare lamela sta cum vrea ea.Se poate face ceva in cazul asta?

Exista posibilitatea de a desface bordul doar in partea de sus si de a se lega toate acele lamele?Multumesc mult.

uitate aici

http://www.polo9n.info/anleitung-24.html

http://www.polo9n.info/page.php?p=anleitun...ittelkonsole%20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut....de jumate de an detin si eu un POLO 9N ABSBNMX TDI din 2005...si astazi am intalnit prima problema, a ramas blocat suport de pahar ce iese din bordul masini de langa sistemul audio si cliamtronic, a ramas blocat in modul iesit , nu am reusit nici cum sa il imping inapoi, am inceput sa misc de el pana am ramas cu el in mana....plus ca m-am trezit si cu inca o rotita de pe undeva de acolo..am incercat sa il fac la loc..si l-am bagat si acolo a ramas intepenit :D...stie cineva cum sa demontez? si sa il remediez?..a mai patit cineva?..sau sa apelez la service?..multumesc..daca e nevoie pt vb si pe yahoo messenger , id = violafinest

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit la fel cu suportul de pahar... :icon_cool:

La mine s-au rupt cele doua picioruse de plastic care il ajutau sa culiseze drept. Nu am reusit sa-l repar si l-am blocat pe pozitia inchis.

Eu nu l-am dat jos de pe masina pentru ca stiu ca nu pot sa-i mai fac nimic, deci nu pot sa-ti spun sigur cum se desface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici gasesti cum se desface consola centrala.Dupa ce ai scos-o din interior ai acces sa repari suportul.

http://www.polo9n.info/anleitung-24.html

http://www.polo9n.info/page.php?p=anleitun...ittelkonsole%20

Mersi de ajutor...am sa incerc acum in weekend..desi am ceva emotii dorece din pozele acelea nu vad cum se demonteaza cd player-ul..o sa vad ce reusesc..poate o sa va cer ajutorul si cum se monteaza un cd player :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul de la ceasurile de bord se poate scoate usor?

A intrat mult praf pe la butonul de km si vreau sa polishez si geamul ca e cam zgariat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Pentru a scoate geamul de la ceasuri trebuie sa desfaci tot ansamblu ceasuri de bord.Scoti banda neagra de deasupra coloanei de directie,desfaci cele 2 suruburi, tragi spre tine tot ansamblul de ceasuri din partea de jos, desfaci 2 mufe si gata.E mult mai usor sa ajungi la sticla asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci si inele de bord cromate se monteaza usor...ma gandesc sa nu fie progleme cu desfacerea "sticlei"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, inelele se monteaza direct pe cercurile de plastic ce sunt in acelasi ansamblu cu sticla(plexic).

Stie cineva unde se afla intrerupatorul martorului de pe bord de la usa portbagajului?Vreau sa-mi montez un bec in compartimentul portbagajului si vreau sa se aprinda si sa se stinga in functie de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interesat mai mult sa vad in poze cum se procedeaza. Poate are cineva niste poze montaj/ demontaj pentru geamul de la ceasurile de bord. Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deschis acest topic in speranta de a ne ajuta unul pe altul in montarea si demontarea anumitor componente sau piese de la modelul 9N si 9N3,

sper sa nu se supere posesorul topicului cu acelasi nume din cadrul subforums Polo 6N si 6N2,

sau daca un moderator considera ca am incalcat ceva cum au ei grija de mine rog sa inchida topicul daca nu este de folos posesorilor modelelor 9N si 9N3.

Totodata fac apel la toti posesorii de VW polo sa contribuie la acest topic pentru a ne ajuta reciproc.

Va multumesc.

Sunt nou in acest forum si gasesc foarte utila existenta unui astfel de Topic.

Detin un Polo Happy din 2006. Am deja 75000Km si incet, incet apar mici probleme.

Ultima surpriza... Din senin m-am trezit fara curent la bord. Totul "OFF"... In final, ambele borne ale bateriei slabite.

Eu nu am umblat la baterie niciodata, iar ultima revizie a fost facuta acum 6 luni.

Asa ca, s-a aprins "becul"! Caut manualul de service pe "Net"... iar surpriza - pana in prezent nu l-am gasit.

Dv ati deschis acest topic unde am gasit multe sfaturi cu pagini din manualul de service - reparare, reglaje, etc - stiti cumva daca pot gasi la cineva acel "Factory repair manual" in intregime?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ DOryN9N3- Unde ai gasit inele cromate pentru polo 9N?Eu am cautat dar am gasit numai pentru golf, passat si altele... Dupa ce desfaci ceasurile din bord, se scoate numai partea din spate, cea cu circuitele si ceasurile...nu se poate demonta numai plexicul transparent din fata...

Modificat de catalist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici...pretul este 29 euro...

post-28604-1246304792_thumb.jpg

Modificat de D0ryN9N3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!