Jump to content

schimbare bec marsarier a6 2006


Cata_B
 Share

Postare recomandată

Scuze daca mai exista un asemenea topic, dar nu am gasit nimic cu ajutorul functiei "search". Stie cineva un DIY care sa arate cum putem schimba becurile din stopuri la generatia asta de audi a6? Trebuie sa schimb becul de la marsarier si nu vreau sa stric ceva. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu am avut probleme cu becurile spate insa o sa arunc o privire sa vad daca e ceva similar cu aceeasioperatiune da la A4-ul vechi :). In manual nu scrie nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos pentru promptitudine, Baracuda. Nu stiu daca scrie in manual, pentru ca masina nu a venit cu el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara m-am uitat fugitiv la masina sa vad daca am vreo solutie rapida la schimbarea becurilor. Se pare ca pefiecare parte, exista in portbagaj in drepul stopurilor cate un capacel de plastic. Dupa indepartarea acestor capacele vor fi vizibile doua suruburi(de plastic) ce pot fi desfacute cu o cheie tubulara sau cu o surubelnita dreapta. Mentionez ca nu am desfacut nici un surub darpresupun ca odata indepartate, stopurile vor fi usor de scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu capacelele de plastic, dar nu le-am scos atunci din teama de a nu strica ceva. O sa incerc si desfac si suruburile respective si va tin la curent. Multumesc inca o data, Baracuda! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, se schimba foarte usor. Exact cum a spus Baracuda, se desface surubul (care de fapt arata ca o tija din plastic) de sub capacelul din spatele triplei. Tripla e prinsa in surubul respectiv si in 2 stuturi metalice (shtutzuri) aflate in partea din dreapta la tripla din dreapta si in stanga la cea din partea stanga. Stuturile sunt introduse fortat in 2 garnituri de cauciuc, asta fiind tot sistemul de prindere al triplei. Nu au piulita sau vreun filet. Se trage tripla afara, aici trebuie sa fii un pic atent atunci cand o scoti sa nu o busesti la vreun colt, ptr ca tripla trebuie scoasa cumva usor spre exteriorul masinii. Odata scoasa tripla afara ai sa gasesti niste cleme care fixeaza suportul becurilor de geamul exterior. Cand pui la loc tripla in caroserie, trebuie un pic presata, ca cele 2 stuturi sa intre in cele 2 garnituri de cauciuc si .. cam asta ar fi. Sper sa`ti fie de ajutor si spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-am batut capul sa o scot cu totul insa mi-am imaginat ca e acelasi sistemc a la a4 b6(tot cu doua stuturi metalice). So, macar la astea ai acces usor pentru ca schimbarea filtrelor de polen e alta mancare de peste:D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin ...

Nu cumva Cata_B nu-ti merge lampa de mers inapoi pe stanga?

Nu sunt sigur 100%, dar e posibil ca asa sa vina din fabrica, adica sunt conform unei reguli europene ce prevede cel putin o singura lampa pentru mersul inapoi (ca si ceata de asemeni), adica active ceata pe stanga si marsarierul pe dreapta. La mine cel putin asa este. Sper ca nu am vreun defect si sa bat campii! :)

Poate stie cineva mai multe despre subiect, si poate ne lamureste ce este de facut pentru activarea lor. Vag-Com?!

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La acest model de A6 nu are bec marsarier pe partea stanga, nu incercati sa puneti ca nu o sa reusiti decat daca faceti vreo improvizatie ciudata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

Stie cineva de ce se abureste tripla stanga spate la golf IV?

Am incercat sa desfac stopul, si contactele becurilor au c-am ruginit de la atata umezeala

Ce se intampla

Am dat search si nu am gasit nimic

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns la problema ta gaseai mai repede daca postai in aria VW. Golf IV !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Lampile marsarier la A6 in functie de standardul european si cel american.

post-314-1236293785_thumb.jpgpost-314-1236293768_thumb.jpg

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ! Vad ca esti meserias in poze explicite ! :icon_cool: Ma poti ajuta te rog cu o informatie ? Cum pot schimba becurile de pozitie care sunt arse , ca ma piuie de fiecare data cand pun contactul ? :blink: Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am un audi a6 din 2007

desi am doua becuri la marsarier mi se aprinde numai unul.

am dat jos stopurile....am schimbat si reschimbat becuriurile,le-am inversat intre ele si am tras concluzia ca becul e bun,contactele din stop sunt bune dar nu imi vine semnal pe cablu.

Unde e urmatorul punct unde ar trebui sa verific problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu mai cauta...are doar un bec..asa sunt dotate din fabrica. si eu am patit la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!