Jump to content

Inspectia tehnica periodica - ITP


eradut
 Share

Postare recomandată

   Cred ca am fost printre ultimii care am mai prins ITP-ul pe 2 ani la o masina de peste 12 ani.  90 lei.

   Se pare ca RAR-ul va impune in curand ca inspectia ITP sa fie filmata integral. Dupa mine, asta duce la scumpirea ITP-ului din cauza investitiilor suplimentare in sisteme de supraveghere si marirea timpului dedicat inspectiei-implicit mai putine masini verificate/zi. Nu mai merge ca ochiometric vad pe zid ca farurile bat bine. Trebuie pus aparatul pe faruri, ca se filmeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari,

A facut cineva, cu masina mai veche de 12 ani,  ITP-ul in 2018?  A intrat legea in vigoare cu ITP-ul anual pentru masini vechi?

Din cate am citit pe net, legea intra in vigoare la 20 mai 2018?  Cum se face, in acest caz, ca se aplica de la 01 ianuarie 2018? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata toate statiile din tara, care efectueaza  ITP , au primit scrisoare oficiala: toate masinile mai vechi de 12 ani vor avea ITP valabil pentru 1 an de zile.

PS: In 26 Ianuarie am fost de l-am facut si eu, iar valabilitatea este pe 1 an.

 

O zi faina.

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca de la 1 ian este in vigoare legea.

intrebarea ar fi daca a prins cineva anul asta cu masina mai veche de 12 ani care sa fi primit pe 2 ani , ca nu cred;

 

colegul face o mica confuzie, in 20 mai intre in vigoare o alta lege care reglementeaza anumite aspecte privind suspendarea inmatricularii precum si altele.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

și eu am făcut itp la a4 b6 2005 și a fost făcută pe 12 luni (îmi este ciudă că l-am făcut pentru că mecanicul mi-a spus că dacă îl fac până la 1 februarie că o să fie valabil 2 ani și țeapă). mai ara valabil până la începutul lui aprilie.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare cum se calculeaza acesti 12 ani?

se ia ca referinta 1 ianuarie,sau data exacta a primei inmatriculari?!

Adica, ca exemplu daca am o masina care face 12 ani in noiembrie, daca ma duc in septembrie cand are 11 ani si 10 luni o sa imi faca pe 2 ani sau se ia ca referinta anul si nu data exacta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data primei inamtriculari, cred, este data de referinta.   Naspa.. La mine expira in aprilie 2018 ITP-ul ... iar masina e tot asa, fabricata in 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce este mai vechi de 2006 (inclusiv), indiferent de luna primei inmatriculari == itp anual. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este, a intrat deja in vigoare si se aplica. Am facut ieri ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista posibilitatea sa faci ITP-ul intr-o alta tara, membra UE (Spania, Franta..etc?), daca masina e inmatriculata in Romania ?

Sa bati drumul in fiecare an pana in Ro mi se pare cam prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in franta se poate face itp la masini inmatriculate in romania,dar este valabil numai in franta,,,cel putin cand mergi in romania ai nevoie de itp facut la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A trecut cineva de ITP cu plansa de bord crapata de la declansarea airbag-ului?

Am avut un accident si am inlocuit airbag pasager, sofer, centuri si centrala. Totul este functional, fara erori sau martor aprins in bord dar plansa de bord a ramas cu crapatura in zona pasagerului. Capacul respectiv nu l-am lipit cu nimic ci doar l-am apasat dar cum nu mai intra la loc, sta putin ridicat si cum trebuie sa fac ITP-ul pe unde am intrebat mi-au zis ca nu se poate trece cu asa ceva. Mi se pare putin exagerat cata vreme nu afecteaza siguranta ci doar estetic. Intentionez sa schimb si plansa de bord dar pana gasesc una din dezmembrari in stare buna si la pret corect, circul asa. Din pacate majoritatea masinilor dezmembrate sunt cu volan pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de ITP-ist.

nu stiu sa fie verificari la interior, probabil o bluza de trening aruncata peste bord rezolva situatia.

verificarile se fac la frane, articulatii, lumini, noxe, seria de caroserie, etc.

ieri a fost cineva respins ca avea logan cu caroseria ruginita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat ceva norme referitoare la asta dar nu am gasit nimic. Masina nu are nici o alta problema si mi se pare aiurea sa fie respinsa pentru asa ceva.

Oricum nu am de gand sa dau spaga si daca o sa fiu respins o sa fac o sesizare la RAR sa imi spuna unde scrie si cine a stabilit ca afecteaza siguranta. 

Ma gandesc ca undeva ar trebui sa fie scris negru pe alb ce se accepta si ce nu.

Am gasit ceva criterii referitoare la controlul in trafic care ma gandesc ca ar trebui sa fie similare cu criteriile de la ITP si despre airbag-uri specifica doar trei lucruri:

- Airbag lipsa in mod evident sau sau care nu este adecvat pentru vehiculul in cauza

- Sistemul indica o defectiune prin interfata electronica a vehiculului

- Airbag evident nefunctional

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Sistemul indica o defectiune prin interfata electronica a vehiculului

Nu face diagnoza la ITP

- Airbag lipsa in mod evident sau sau care nu este adecvat pentru vehiculul in cauza

Nu stie ITP-istul daca airbag-ul tau (care este evident ascuns in bord/volan) este sau nu adecvat pt vehiculul verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca normele care stabilesc criteriile de veriicare la ITP sunt RNTR1 si, asa cum m-am asteptat, referitor la airbag-uri exista doar cele trei conditii din post-ul anterior si nimic referitor la plansa de bord.

Am fost ieri cu masina la o statie ITP (cu review-uri foarte bune) sa ma informez si raspunsul a fost ca oficial nu poate sa treaca dar sa o las o zi acolo si "se rezolva". Cand am intrebat daca exista vreo cerinta referitoare la acest lucru mi-a raspuns putin arogant ca vreau sa imi dea raspuns in scris cu semnatura si stampila?

Apoi am sunat la RAR si dupa ce am asteptat la telefon vreo 20 de minute pana un angajat de acolo se informeaza, raspunsul a fost ca sa ma duc la statiile ITP sa intreb si ca ei hotarasc daca trece sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) joaca pase cu tine.

ala de la statie a dat raspunsul corect avand in vedere ca i-ai pus problema sub nas.

alegerea modului de rezolvare iti apartine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi si fa itp-ul la rar si in felul asta vei fi sigur.

acum tu alegi ce ai nevoie, sa faci itpul sau sa te documentezi la sange dspre problema :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a baga masina in statia itp intreaba inspectorul daca va fi vreo problema. Daca apuca sa bage masina in sistem si te refuza iti va fi anulat itp-ul, iar de acolo pleci doar pe platforma .

La itp nu se face nici o diagnoza, ei se uita doar sa nu ai becuri aprinse in bord. Ca ai bordul taiat pentru ei ar trebui sa fie doar un aspect estetic, pe acelasi principiu te pot refuza si daca ai scaunul uzat pe latetal doar pentru ca ai airbaguri in el.

P.S: de ce nu iei un autocolant pe care sa il lipesti peste zona deteriorata?

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut azi de ITP fara probleme si fara spaga. Mi-am facut programare de luni si nu am mentionat nimic de bord nici atunci si nici inainte de ITP. Nu am avut nici o remarca din partea celui care a efectuat verificarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca masina se blocheaza in statie de catre rar, inspectorul poate sa verifice masina si pe portul de diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am auzit pana acum de acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vb acum cu ITP-istul, se pare ca am inteles eu gresit.

verificarea se va face de catre statie dar peste 5 ani va intra in vigoare, se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut azi ITP-ul : valabilitate pe 2 ani.

Masina este 2007 in talon si 2008 in carte :d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!