Jump to content

Inspectia tehnica periodica - ITP


eradut
 Share

Postare recomandată

Revin si eu cu o informatie-confirmare , mi-am facut ITP la o masina inmatriculata in Anglia,valabil 2 ani numai in statii RAR se face si costa cam 250 ron.

Referitor la acel sicker nu exista nicio obligativitate de purtare a lui si nici camere care sa-l controleze sau sanctiuni pt lipsa lui.Dovada ITP se face cu talonul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsurile prompte !. Bulina mea are culoarea rosie si masina fiind agrintie se vede de la o posta pe numar, dar daca trebuie trebuie :icon_confused: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu o informatie-confirmare , mi-am facut ITP la o masina inmatriculata in Anglia,valabil 2 ani numai in statii RAR se face si costa cam 250 ron.

Referitor la acel sicker nu exista nicio obligativitate de purtare a lui si nici camere care sa-l controleze sau sanctiuni pt lipsa lui.Dovada ITP se face cu talonul masinii.

Valabil unde? Doar in Romania cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu sigur,am uitat sa intreb dar se poate afla cu un telefon la RAR.Din cate stiu eu asa e,valabil doar in Romania dar nu-s sigur,am sa ma interesez sa nu fac vreo boacana p-afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In Iasi costa 50 lei la Autocenter, dupa Rond ERA spre Metro. :icon_thumleft:. Azi l-am facut si nu a fost nici un fel de problema. Tipul de acolo se misca repede. Eu am prins liber, insa cel mai bine e sa dati un telefon inainte.

http://www.autocente...ICARE_ITP_49LEI

Modificat de karpp08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut ieri ITP-ul la statia care este vis-a-vis de Ilioara, pret 145 ron. Totul a fost in regula, baietii s-au miscat destul de repede insa masina a fost selectata si blocata pentru o verificare a celor de la RAR, care s-a facut fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In Iasi costa 50 lei la Autocenter, dupa Rond ERA spre Metro. :icon_thumleft:. Azi l-am facut si nu a fost nici un fel de problema. Tipul de acolo se misca repede. Eu am prins liber, insa cel mai bine e sa dati un telefon inainte.

Atat de putin ?

Tu vb serios sau ... glumesti ?

Ar fi prea frumos sa fie adevarat.

Trebuie sa fac si eu ITP la inceputul lui februarie.

Modificat de Marius Solomon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la el la diesel a fost 50 de lei, teoretic la tine ca ai benzinar ar trebui sa fie si mai ieftin, insa ma indoiesc ca se poate si mai putin de 50 de lei pentru un itp :) Poate a fost vreo oferta, sau poate ca abia s-a deschis statia respectiva si are un manager inteligent si a ales sa atraga multi clienti cu pretul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma voi interesa daca mai e valabila oferta asta cu 50 Ron.

Voi scrie si aici ce am aflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In Baneasa, la instit.d cercetare, dupa Bd.ion ionesc de la Brad, este o statie ITP.f.amabili baiati, 95 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferentele dintre preeturi la ITP (de la 50 ron la 145 ron) provin din faptul ca cei ce au tarife mai mici va percep o taxa de reinspectie in caz de neconformitati, iar ceilalti nu va mai cer aceasta taxa la revenire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si service-uri care cer 150 lei prima data si pt reveniere 50 lei. Singura diferenta e ca service-ul mai scump isi face "norma" din 4-5 masini...

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare am si eu. Mi-am schimbat farurile originale cu unele cu lupa (cele originale erau cam degeaba, nu mai vedeam nimic cu ele). Am intrebat pe cineva cum e cu ITP si mi-a zis ca nu imi pot face verificarea cu farurile acestea ca nu trec de ITP cu ele. Din cate stiu eu farurile sunt omologate dar cu legile astora de le schimba de pe o zi pe alta nici nu mai stiu ce sa cred. Are cineva vreo idee daca am sau nu probleme la ITP cu farurile acestea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pasat aveam faruri devil eyes...cele cu led si erau omologate si asa am trecut itp cu ele.Aveau ceva cod pe ele care arata ca sunt omologate,tipul de la statia itp facand comparatie cu farurile lui de pe un bmw x3...simbolurile fiind identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

in ce consta inspectia tehnica la o remorcuta cu masa de 750 kg? tot la 2 ani se face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se verifica:

- mecanismul de cuplare

- suspensia si sistemul de rulare (si frinare daca e cazul)

- instalatia electrica si triunghiuri reflrctorizante

- starea sasiului

- aspectul estetic.

 

Daca e in stare buna iti da ITP pe 2 ani.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stiti cumva cat o sa ma coste rar-ul si itp-ul la un vw golf 4, 1.4, benzina, urmeaza sa o inscriu!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e recent adusa si nu are cartea scoasa aprox 450 lei. Daca masina e deja inmatriculata si ii faci doar identificare 110 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e recent adusa si nu are scos nimic, multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare...sunt intr-o situatie putin cam dificila cred...

Pe data de 19 imi expira ITP-ul...ieri am fost implicat intr-un accident rezultand cateva pagube vizibile...bara deplasata...capota putin indoita...grila radiator facuta bucatele...

Avand in vedere ca abia pe 16 ma duc la constatare sunt sanse ca masina sa nu fie gata pana pe data de 19...ce se intampla in cazul acesta? ma gandesc ca ITP-ul imi va expira cand masina va fi in service...eu cum plec cu masina de acolo? cum ma duc cu ea la ITP?

Pe barba mea sau pe platforma?:(

Daca ma duc cu ea asa lovita la ITP ma primesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ar fi sa poti efectua itp-ul chiar si asa cu masina lovita, in baza autorizatiei de reparatie care este valabila 30 de zile din data accidentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, tocmai am cumparat o masina adusa din germania si are scos un set de nr provizorii, am facut programare la rar si trebuie sa ma duc pe 3 octombrie, trebuie sa am triunghi reflectorizant, trusa medicala si extinctor?Se uita si la cauciucuri?Sunt destul de uzate, poate sa ma pice?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la toate intrebarile. Ti se face si ITP. Cauta cu Googe "ORDIN nr.2.133 din 8 decembrie 2005" daca vrei sa afli exact ce anume se verifica la ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!