Jump to content

Golf 6/Jetta - Repere / accesorii OEM


psyk3
 Share

Postare recomandată

Difera doar arcurile. Nu are treaba echiparea cu arcurile, atat doar ca difera arcurile la greutate (diesel vs benzina) si mai difera daca ai suspensie sport ca sunt putin mai scurte. In rest sunt la fel intre HL, CL.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu codurile pentru cablurile dintre scaunele fata si bord pentru incalzire? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti tot ce te intereseaza aici

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit, pentru ca are un cablaj custom, nu OEM. As vrea sa cumpar daca gasesc, nu sa il confectionez. In rest, e perfect tutorialul! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa gasesti... si daca gasesti tot facut e

mai bine ti-l faci tu si iese mai bine decat OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU gasesti de cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am o mare rugaminte la voi. Chiar nu ma pricep, dar unitatea audio de la Jetta din poza (2011), are cumva si bluethoot pentru telefon? Si se poate pune si navigatie? Poate pun intrebari de Bula, dar nu ma prea pricep la unitatile astea audio.

VIN-ul masini, daca e nevoie de el, este acesta: WVWZZZ16ZCM017598

Multumesc!

 

14182234_10154473734847070_1193214181_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA poza aia nici macar nu se vede ce unitate este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un RCD 510. Pe Jetta 2010-2015 s-au montat RCD510, RNS310/315 si RNS510.

Doar RNS315 are bluetooth incorporat. Din poze, tu ai RCD510, deci nu are BT incorporat. Daca vrei si navigatie si BT, cumperi un fie un RNS315 care le are pe ambele, fie iei un RNS510 si pui tu un modul de BT:http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-3c8035730d-with-wi-fi-hot-spot-newest-version,id701.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/24/2016 at 1:36 PM, Mistery said:

nu o sa gasesti... si daca gasesti tot facut e

mai bine ti-l faci tu si iese mai bine decat OEM

 

On 8/24/2016 at 6:10 PM, Al Bundy said:

NU gasesti de cumparat.

Bun, am ascultat, am facut cablu dupa schema si instructiunile din topicul de DIY de scaune incalzite, daaaar acum mi-am dat seama ca scaunele noi au si suportul lombar electric. Ma poate ajuta cineva cu o schema doar cu cablu respectiv (din mufe unde trebuie sa mearga?) Am gasit ceva info de Golf 5 (ca ar merge intre cele 2 mufe de la scaune si apoi in panoul de sigurante - atat). 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai teoretic doar atat trebuie, sa duci o alimentare la butonul de actionare din scaun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Mi-a infunda cineva bara spate (include si senzori de parcare) la VW Golf 6 1.6 TDI BMT CAYC VIN: WVWZZZ1KZBM601988.

Mi-a dat omul asigurarea, dar as vrea sa repar dauna in regim propriu ca nu am incredere in cei de la sevice ca imi cumpara bara pe original.

As vrea sa o iau de la dezmembrari , dar ma gandesc ca imi trebuie un cod. Ma poate ajuta cineva ?

Este ok cum vreau sa procedez sau sa o fac direct in service ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,ma puteti ajuta  cu un sfat,am un golf 6 2,0 tdi are xenon simplu  si led la stopuri ,vreau sa-mi pun xenon  si led  si pe fata, Codul de la calculatorul de comfort este 1K0 937 087K. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Știți cumva dacă există echivalent 100% compatibil din punct de vedere al prinderilor și cablului, cu oglinda retrovizoare exterioară stânga cod 1K1 857 508 DL cu PR = 6XG, 5SL (=reglabilă electric, cu încălzire și memorie, sticla asferică)?

S-a rupt axul în jurul căruia se rabatează oglinda așadar nu mai stă fixă decât fixată cu bandă adezivă. Restul este perfect funcțional și estetic, deci aș avea nevoie de componentele interne ale oglinzii (ceea ce se prinde pe ușă + structura internă pe care se montează motorașul, semnalizarea etc).

La magazin am găsit numai oglinda completă OEM, la 600 RON. Parcă n-aș schimba toată oglinda (plus vopsit), aș vrea să schimb numai structura internă dar dacă nu găsesc, aș merge pe aftermarket, cu condiția să fie 100% compatibilă mecanic încât să pot pune pe ea carcasa originală, să nu mai trebuiască să o vopsesc pe cea aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!
pentru Jetta, 1.4TSI, 2011, VIN: WVWZZZ16ZBM121544

Ce cod au bujiile OEM (si daca stiti cumva ce distanta intre electrozi)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mulți ani colegilor de pe acest forum. Să avem un an fără probleme la mașini.. dacă este posibil.. 

Am ajuns la cei 120.000 km la care producatorul recomandă înlocuirea  distributiei.Pentru cine a făcut această operație,  ce îmi recomandati.Kit original sau piese de origine achiziționate separat. Am întrebat la un magazin de piese,  și mi-a spus că, curelele sunt 2 Contitech,  role 4, pompă de apă INA. 

Dacă kitul original are curele Conti și pompă de apă INA,  nu pot să le iau și separat, că ies mai ok la bani. 

Sper că întreb unde trebuie... 

IMG_20170101_220255.jpg

Modificat de ulisica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca iesi mai ok daca iei tot kitul, dar oferta pe care ti-au facut-o nu sunt vw oem daca au curele continental si pompa de apa ina, in poza care ai pus-o este chitul oem, incearca cu acest cod sau cauti 036198119C acetea sunt oem recomandat de vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos pentru răspuns. 

Fotografia atașată de mine este a kit-lui original luată de la un magazin online din Germania. Și eu înclin spre ce este original VW,  nu de alta dar am 120 800 km și nu am avut nici o problemă legată de motor. 

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 22 ore, Chris138 a scris:

Parerea mea ca iesi mai ok daca iei tot kitul, dar oferta pe care ti-au facut-o nu sunt vw oem daca au curele continental si pompa de apa ina, in poza care ai pus-o este chitul oem, incearca cu acest cod sau cauti 036198119C acetea sunt oem recomandat de vw.

Mulțumesc frumos pentru ajutor. Am căutat exact codul scris de tine și am găsit... dar scrie că este pentru Golf V,

1.4 16V - 75PS Motorcode: BCA

1.4 FSI - 80PS Motorcode: BUD

Și nu apare și pompa de apă. 

http://shop.ahw-shop.de

 

Screenshot_2017-01-03-10-05-04.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

As avea si eu nevoie de un sfat si chiar coduri pt arcuri fata-spate si amortizoare fata-spate, Golf 6 - benzina 1.4 (cea din semnatura). Cum sunt foarte multe variante si nu stiu care este cea mai corecta va rog a ma sfatui din experienta ce este mai bun. Ca si comportament al masinii mi-ar placea sa fie cat mai aproape de cel din fabrica. Am fost si la Porsche dar mi-au facut un deviz de aproximativ 6578 ron (fara manopera) - 20% reducere pe motiv ca masina este veche. Sincer nu doresc sa dau atatia bani si de aceea apelez la voi cu aceste coduri sa pot cumpara din alta parte.

Va multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva un cod pentru capacul ce se monteaza pe bara spate, dupa ce se demonteaza carligul, respectiv un link cu piesa de comandat?

Sau unde gasesc sistemul de prindere (bumbi, braduti) care fixeaza capacul?

Modificat de golfaholic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era foarte ok linkul postat de tine, am gasit ce cautam, insa nu mai merge, acum ca vreau sa caut si alte elemente.

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or avea probleme cu site-ul.

Ps: Te rog nu mai da quote la postul anterior, pentru ca vei fi sanctionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!