barton

Cumparare masina din Germania

2.719 postări în acest subiect de discuţie

Fara suparare, dar la ce intrebari pui mai bine iti cauti una in RO. 

Aici macar poti sa o duci la un service sa o verifici. 

2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
10 minutes ago, emmyy said:

Am inteles ca sunt niste targuri foarte mari ( cum e la noi targul vitan dar mult mai mare) si ca acolo s-ar gasi masini mult mai ieftine decat la dealer

mai crede cineva porcariile astea? de ce ar face neamtul asta? de ce ti-ar vinde TIE mai iefitn masina..sa stea in targ..cand o poate vinde online...la preturl pe care il vezi pe mobile? deci el sta in targ..pierde o zi..si o vinde mai ieftin decat daca ar sta acasa...?

exista si sansa...pe aceesi idee, in care samsarii iti fac tie un imens bine si iti aduc tie, acasa, masina mult mai iefitna ca pe mobile...o masina cel putin la fel de buna...pt ca nu-i asa..in RO se fac d astea...toti suntem buni, nimeni nu fura...

suntem in 2017...ne trezim si noi? sau chiar credem ca in germania sunt caini cu covrigi in coada? 

2

Link către postare

@Bogdan_wrc Deci povestea cu zane se destrama :))...Ai dreptate ce zici tu. Am intrebat aici pentru ca nici un samsar cand il intrebi nu spune cum si de unde a luat masina. 

0

Link către postare

Ce vezi pe mobile.de dau autoscout24.de e realitatea. De obicei se mai negociaza, insa depinde atat de vanzator cat si de cumparator.

Dintr-un motiv sau altul, nu toate masinile se regasesc pe internet, de obicei cele care pleaca la export. Retelele de "samsari" sunt destul de bine organizate, multi nici nu ajung in De sau alte tari. Firma de transport se ocupa cu asta.

Inainte sa pleci, fa-ti bine calculele si lasa-ti cel putin 1000€ de rezerva. Mai bine sa-i ai decat sa-ti trebuiasca.

0

Link către postare

@emmyy crede-ma ca nu exista masina ieftina si buna niciunde in lumea asta. Chiar si in "minunata" germanie se gasesc oameni care inseala cumparatorul. Deci ori ai buget pentru masina dorita la pretul corect ori te amagesti pe tine insuti. Daca nu ai buget de masina mai noua cu dotarile ce le doresti ia una dintr-o serie anterioara spre sfarsitul productiei si vei fi mai mult decat fericit decat sa te incapatanezi sa cauti o masina ieftina si mai noua dar cu diferite probleme mai grave sau mai putin grave.
KM dati inapoi e cea mai mica problema si cea mai usoara problema dar sunt masini facute din 2 sau 3 bucati... taiate pe mijloc si sudate apoi facute sa arate ca din fabrica... nu cred ca vei vrea sa conduci masina aia pe drumuri unde poate din spate masina se vede ca merge in dunga sau si mai rau se rupe in doua cand dai intr-o groapa mai zdravana pentru ca sudurile sunt facute punctat doar sa fie sudat. Fiecare cumpara pe banii lui ce vrea insa trebuie sa fim realisti si sa nu ne mai intrebam intrebari: "de unde cumpara samsarul masina asa de ieftina si asa de bine aratoasa?" si sa ramanem doar cu ideea de km dati inapoi.

LE: eu mi-am luat teapa tot asa cautand o masina ieftina pentru ca nevasta numai ce a facut carnetul, nu a fost vina vanzatorului (privat de altfel) ci a mea ca m-am incapatanat sa o cumpar desi pentru test drive m-a asteptat cu masina calda sa nu vad fumul de ulei probabil si cand l-am intrebat de detalii s-a facut ca nu stie ca el a luat masina de 3 luni si acuma o vinde ca i-a ramas nevasta gravida. Dupa 2 luni jumate (desi n-am observat sa manance ulei sau sa scoata fum) pac, s-au dus segmentii si a scos fum la maxim... din 1500 de euro am mai recuperat 500... acum am luat alta masina, mai scumpa dar dorm linistit.

0

Link către postare

@Aerofan Normal ca nu vreau.. si daca nu o sa gasesc in banii pe care ii am o sa iau cum zici tu sau o sa mai astept sa mai strang. 

0

Link către postare

Ce masina vrei sa iei ? La ce bani ?

Vezi pe autohus.de . Acolo sunt masini de flota, cu istoric, mai scumpe putin decat cele de pe mobile.de dar ai sanse mult mai mici sa iti iei teapa decat daca te-ai duce in targuri auto sau la diversi dealeri. Eu zic ca pentru o persoana care nu se pricepe asa bine la masini si nu are timp / bani de pierdut pe drumuri este o varianta ok.

0

Link către postare

Deja la ce preturi sunt pe autohus nu mai are sens sa te duci pana acolo...la banii aia gasesti si in Ro la reprezentanta cu garantie un an.

Eu ma uit dupa un bmw e90 din 2009 sau mai mult pe la 9000 de euro ( fara taxe si drum )

0

Link către postare

Salut,as dori si eu un sfat ,cum crede-ti ca este mai bine sa merg cu cash sau prin transfer bancar ,este vorba de o masina de 3-4 ani deci o suma destul de mare .Am inteles ca ar fi probleme si cu bancnotele ,cele de 500 euro nu le prea primesc. In cazul transferului bancar mai pierzi o zi poate doua pe acolo banuiesc pana la transfer. multumesc anticipat

0

Link către postare

Daca transferul e facut pana la ora 14, ziua urmatoare are banii in cont. Nu are rost sa ai grija banilor, parerea mea.

Mai e si limita maxima de cash care ai voie sa o ai la tine, iar sansele sa fii verificat de politie sunt destul de mari.

0

Link către postare

@dony

Care este valoarea (suma ce trebuie sa o plătești) mașinii ?

Pentru ca pentru sume mai mari de 10000 Euro nu se mai accepta plata cu cash ci doar virament bancar !

0

Link către postare
13 hours ago, dony said:

Salut,as dori si eu un sfat ,cum crede-ti ca este mai bine sa merg cu cash sau prin transfer bancar ,este vorba de o masina de 3-4 ani deci o suma destul de mare .Am inteles ca ar fi probleme si cu bancnotele ,cele de 500 euro nu le prea primesc. In cazul transferului bancar mai pierzi o zi poate doua pe acolo banuiesc pana la transfer. multumesc anticipat

Eu am făcut plata la ora 10:30 AM (ora româniei) și banii au intrat în cont la 14:30 (parcă) - am plătit taxa de urgență care a însemnat 25 euro în plus la transfer. sunt bănci care au bănci „mamă” în germania și transferul se face în aceeași zi și fără taxa de urgență (parcă la Țiriac merge așa). Eu unul nu aș merge cu bani după mine (crește exponențial riscul de a fi o victimă). În plus, când am fost eu am nimerit într-o perioadă de festivaluri și nu erau camere la hotel decât de la 700 de euro în sus. Am ales să mă cazez cu airbnb cu 50 de euro pe noapte (bani aveam 200 de euro la mine, restul pe card)

0

Link către postare

eu am platit in decembrie anul trecut, in Germania, mult mai mult de 10 mii Euro cu cash, in reprezentanta Vw.

0

Link către postare

Peste 20 mii este pretul,eram curios sa aflu daca e sa platesc cash,sa nu ma trezesc acolo ca am bancnote de 500 si nu le accepta,sau ceva de genul,in privinta mersului cu cash nu ma duc singur nu imi fac probleme de acest fel. Oricum ,multumesc pentru sfaturi ,oricand sunt binevenite ,omul din greseli invata .

0

Link către postare

Poti merge si cu 50.000 € in banconte de 500.. daca au dubii mergeti impreuna la banca si faceti depunere numerar in contul vanzatorului. Teoretic ce e peste 10.000 euro/persoana trebuie declarat la iesirea din tara.. 

1

Link către postare

in CE nu trebuie sa declari nimic.

este ca si cum te-ai duce din Bucuresti la Sibiu cu o suma  mai mare sau mai mica de bani cash la tine.

asa mi-au spus la vama in Otopeni, pe aeroport si asa a si fost .... fara probleme.

0

Link către postare

In DE cat si in alte tari din EU esti obligat sa declari sumele ce depasesc 10k €. Altfel, in cazul depistarii, in cazul unui control de rutina, va trebui sa motivezi: de ce, de unde, in ce scop cari atatia bani dupa tine.

0

Link către postare

@cascadoru

Eu când am luat B8-ul (tot din reprezentanță luata) am întrebat neamțul dacă pot plați cu cash suma de 33000 de Euro .

Iar el mi-a zis ca la ei sumele mai mari de 10000 de Euro se încasează doar prin virament bancar .

Asta fiind chiar înainte de pastele 2017 .

0

Link către postare

am inteles.

de aceea am si spus ca eu am avut aceasta experienta in decembrie 2016.

s-or mai fi schimbat treburile ori, " cate bordee, atatea obice'e " si pe la ei :) 

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.