Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Am senzatia ca este vorba de un plafon ceva, intrucat eu in 2016 iulie am achizitionat de la autohus octavia scout 2013 direct fara tva. Am sunat in prealabil, mi-au spus concret ce hartii sa am la mine si cam atat. Pretul a fost undeva la 12.000 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Vreau sa achizitionez personal o masina din Germania. Voi cauta doar la Autohaus-uri pentru a scapa de umblat dupa numere, acte etc, preferabil la cele consacrate pentru a evita neplaceri cu masina.

Apoi vine nelamurirea mea, sa platesc cash ( suma e aprox 20-22 mii euro, mers cu 1-2 prieteni pentru a nu fi probleme la iesirea din tara ) sau sa platesc prin virament bancar ?

Pentru varianta cash, accepta toate autohaus-urile plata in numerar ? sau au si ei legi cum avem noi cu plafon maxim ?

Pentru varianta cu virament bancar, cat dureaza ? cum se procedeaza, se fac intai actele si mi se preda masina dupa ce Autohaus-ul are confirmarea platii ?

Multumesc in avans pentru sfaturi.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de politicile fiecarui handler. Sfatul meu este sa iei banii cash la tine, insa nu pleca singur a.i. la frontiera sa aveti fiecare NU MAI MULT de 10.000 euro in buzunar. Ai gasit masina, intrebi din start cum accepta plata. In cazul viramentului va merge cu tine dealerul la banca si veti depune impreuna suma si la specificatii pe ordinul de plata se va specifica oricum ce reprezinta suma virata in cont. Nu dureaza operatiunea, adica plata se va vedea imediat. Reiau aspectul cu suma la purtator. Nu va jucati, respectati plafonul de 10.000 in buzunar intrucat eu am fost oprit acum o luna la trecerea in germania si am fost luati la intrebari, ni s a cerut sa aratam banii, au fost numarati in fata noastra. Bine....am avut si nesansa sa fie fix dupa ce a fost incidentul in centrul Londrei cu autobuzul si sa fiu impreuna cu cineva de origine araba???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiu2406

In Germania nu merge nimeni s-au cel putin neamtu cu 20 de mii in buzunar si sa ii tranteasca pe masa , mai ales la autohaus. La sume asa mari se face transfer bancar, in Germania este o normalitate in a plati prin banca. Sincer eu unul nu as pleca de acasa cu o suma asa mare  in buzunar plimbandu-ma in  cautarea unei masini. Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomand caratul banilor cu buzunarul,ca cocalarii....daca aveti vreun incident rutier?ca  sa faci virament din germania tre sa ai banii la o banca din germania

daca faci viramentul din romania,dureaza 2 zile pana le intra in cont in germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu recomand caratul banilor din Ro in De. Daca transferul se face pana-n ora 14, in ziua urmatoare banii sunt intrati in cont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiu2406

Salut,

Va multumesc domnilor pentru raspunsuri, si eu inclin pentru virament bancar, e mai sigur, transparent.

@dydu_kuf, eu am cont in RO ( nu in DE ), se vireaza a doua zi chiar in aceste conditii ? cu plata pana in ora 14:00.

De asemenea, un raspuns de la cineva care a achizitionat o masina din DE cu plata prin card, pentru intrebarea:

Pentru varianta cu virament bancar, cum se procedeaza, se fac intai actele si mi se preda masina dupa ce Autohaus-ul are confirmarea platii ?

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut transferuri atat din De in Ro cat si invers si da, tranzactia a durat maxim o zi.

Perfectezi actele cu vanzatorul/autohaus/händler si apoi efectuezi transferul. Actele le primesti dupa confirmarea platii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dydu_kuf,,Perfectezi actele cu vanzatorul/autohaus/händler si apoi efectuezi transferul. Actele le primesti dupa confirmarea platii.,,

asta inseamna sa se duca de 2 ori in germania...o data pt a vedea masina si face actele ...iar a doua pt a lua masina dupa ce a facut viramentul din romania in germania

banuiesc ca bancile romanesti nu autorizeaza transferul de acasa,online

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera de la banca la banca suma maxima transferabila online. Eu am clarificat cu banca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate ce masina doresti sa iei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre oameni buni, cu un card de credit Visa sau Maestro se poate plati direct in showroom-ul neamtului la fel ca in Romania. Va complicati inutil existenta cu intrebari despre ordine de plata si online banking.
Eu am platit cu cardul meu VISA in Romania si n-am avut niciun fel de probleme. Trebuie doar sa intrebati la banca de comisioanele care se aplica la platile la comercianti in Euro, sa n-aveti surprize.
La mine, pentru platile inafara spatiului comercial Euro (adica, in Romania) mi se aplica un comision de 1,75% din suma tranzactionata. La 10K Euro ar veni 175.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca oricine accepta plata cu un card de credit. Stiu statii peco ce nu accepta Maestro/Visa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegul isi ia o masina de vreo 20k de euro,daca plateste cu cardul ii ia 350 de euro....viramentul bancar nu este in functie de suma si costa cativa euro,eu din franta in romania dau fix 3 euro

nu am auzit pe nimeni sa plateasca 20k de euro cu cardul,nu zic ca nu s ar putea

 

cred ca 90% din comercianti accepta plata cu cardul,visa sau master card,,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit online si in doua ore aveau banii in cont,asta pt 13500€ . Cred ca si pt sume mai mari tot același timp necesita . Comision 0 avand cont in Italia . Întâi am facut plata si dupa au fost pt înmatriculare ai restul care s-au ocupat cei de la autohaus . Dar dupa cum știm toți :banii vorbesc . Cand ai Cash poti trata altfel prețul fata de cand faci virament bancar ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Sunt si eu interesat de cumpararea unei masini din germania. Nedumerirea mare pe care o am este de ce masinile din germania sunt chiar mai scumpe decat cele aduse de samsari si vandute pe autovit? Concret un samsar care vinde o masina adusa la 9000 de euro sigur a luat-o la cel putin 7500 ( 500 drumul si 1000 profit). Daca te uti pe mobile.de nici vorba sa gasesti masina asemanatoare la banii aia. 

Mai sunt alte targuri sau parcuri foarte mari de unde le iau samsarii? Chiar si cu km multi. Aveti idee ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutia e lunga..si cu multe raspunsuri. fie au multi km si le dau inapoi, fie multe lovite si reparate, fie fara TVA si dupa aia apare de plata TVA..dar cert e ca mitul cu doctorul si batranul care folosesc masina la piata ramane cam mit :D

dar calcul nu e neaparat pe care il faci tu. ei se cupleaza mai multi la drum si mult mai low cost..si uneori profitul e mai mic la o masina de 10k. actele si numerele acolo costa cam 2-300e. aduc mai multe masini pe remorci...deci si daca scot 300e la o masina curati, dupa ce trag linie...inseamna 900e la un drum...ceea ce nu e rau. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu..samsar= km dați înapoi. .mașini lovite..ce o fi așa  greu de înțeles. ..?!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu sunt sanse sa le gasesti mai ieftin decat pe mobile.de? Am inteles ca sunt niste targuri foarte mari ( cum e la noi targul vitan dar mult mai mare) si ca acolo s-ar gasi masini mult mai ieftine decat la dealer :D Nu ma intelegeti gresit...chiar sunt interesat sa merg sa mi iau o masina de acolo dar imi e teama ca o sa gasesc mai scumpa ca aici..nepunand la socoteala drumul si restul de taxele

@MariusPD chiar toate masinile aduse de samsar sa fie cu probleme? Si pana la urma chiar si asa lovite..unde le gasesc ?

Modificat de emmyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare, dar la ce intrebari pui mai bine iti cauti una in RO. 

Aici macar poti sa o duci la un service sa o verifici. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, emmyy said:

 Am inteles ca sunt niste targuri foarte mari ( cum e la noi targul vitan dar mult mai mare) si ca acolo s-ar gasi masini mult mai ieftine decat la dealer

mai crede cineva porcariile astea? de ce ar face neamtul asta? de ce ti-ar vinde TIE mai iefitn masina..sa stea in targ..cand o poate vinde online...la preturl pe care il vezi pe mobile? deci el sta in targ..pierde o zi..si o vinde mai ieftin decat daca ar sta acasa...?

exista si sansa...pe aceesi idee, in care samsarii iti fac tie un imens bine si iti aduc tie, acasa, masina mult mai iefitna ca pe mobile...o masina cel putin la fel de buna...pt ca nu-i asa..in RO se fac d astea...toti suntem buni, nimeni nu fura...

suntem in 2017...ne trezim si noi? sau chiar credem ca in germania sunt caini cu covrigi in coada? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_wrc Deci povestea cu zane se destrama :))...Ai dreptate ce zici tu. Am intrebat aici pentru ca nici un samsar cand il intrebi nu spune cum si de unde a luat masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vezi pe mobile.de dau autoscout24.de e realitatea. De obicei se mai negociaza, insa depinde atat de vanzator cat si de cumparator.

Dintr-un motiv sau altul, nu toate masinile se regasesc pe internet, de obicei cele care pleaca la export. Retelele de "samsari" sunt destul de bine organizate, multi nici nu ajung in De sau alte tari. Firma de transport se ocupa cu asta.

Inainte sa pleci, fa-ti bine calculele si lasa-ti cel putin 1000€ de rezerva. Mai bine sa-i ai decat sa-ti trebuiasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emmyy crede-ma ca nu exista masina ieftina si buna niciunde in lumea asta. Chiar si in "minunata" germanie se gasesc oameni care inseala cumparatorul. Deci ori ai buget pentru masina dorita la pretul corect ori te amagesti pe tine insuti. Daca nu ai buget de masina mai noua cu dotarile ce le doresti ia una dintr-o serie anterioara spre sfarsitul productiei si vei fi mai mult decat fericit decat sa te incapatanezi sa cauti o masina ieftina si mai noua dar cu diferite probleme mai grave sau mai putin grave.
KM dati inapoi e cea mai mica problema si cea mai usoara problema dar sunt masini facute din 2 sau 3 bucati... taiate pe mijloc si sudate apoi facute sa arate ca din fabrica... nu cred ca vei vrea sa conduci masina aia pe drumuri unde poate din spate masina se vede ca merge in dunga sau si mai rau se rupe in doua cand dai intr-o groapa mai zdravana pentru ca sudurile sunt facute punctat doar sa fie sudat. Fiecare cumpara pe banii lui ce vrea insa trebuie sa fim realisti si sa nu ne mai intrebam intrebari: "de unde cumpara samsarul masina asa de ieftina si asa de bine aratoasa?" si sa ramanem doar cu ideea de km dati inapoi.

LE: eu mi-am luat teapa tot asa cautand o masina ieftina pentru ca nevasta numai ce a facut carnetul, nu a fost vina vanzatorului (privat de altfel) ci a mea ca m-am incapatanat sa o cumpar desi pentru test drive m-a asteptat cu masina calda sa nu vad fumul de ulei probabil si cand l-am intrebat de detalii s-a facut ca nu stie ca el a luat masina de 3 luni si acuma o vinde ca i-a ramas nevasta gravida. Dupa 2 luni jumate (desi n-am observat sa manance ulei sau sa scoata fum) pac, s-au dus segmentii si a scos fum la maxim... din 1500 de euro am mai recuperat 500... acum am luat alta masina, mai scumpa dar dorm linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!