Jump to content

Cat de fiabile sunt masinile grupului VAG?


Iulian HondaFan
 Share

Postare recomandată

Topicul acesta ar trebui inchis. Numai deviatii de la subiect, pareri subiective, studii de satisfactie nu de fiabilitate, reclama, etc... Si mai ales, atata timp cat nu toti inteleg ce inseamna FIABIL, parerea mea e ca nu isi are rostul!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Iulian HondaFan

    51

  • Vlad MHL

    18

  • NetFlow

    17

  • rvacaru

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iulian HondaFan

go ahead man! knock yourself out! sterge, inchide... fa ce poftesti... vad ca te zbuciumi cam mult pe aceasta tema... daca-ti face bine sa traiesti numai in lumea conceptiilor tale si iti vatameaza provocarile contrare eu zic sa te scapi de problema.

rezultatele nu corespund cumva cu asteptarile tale? se supara PoRo? trebuie sa vorbim numai de aspectele rozalii ale VAG?

satisfactia posesorilor cu marca aleasa nu e tocmai fiabilitate dar masinile fiabile au in general proprietari satisfacuti.

dupa DEX:

FIABILIT

Modificat de Iulian HondaFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Honda Eu nu sunt razbunator de felul meu si nici nu postez la prima vedere cand cineva ma ataca sau ma scoate din sarite. Ma fac ca nu am vazut postul de mai sus si te rog sa ai o atitudine corespunzatoare regulamentului. Nu stiu cum e pe alte forumuri, Honda sau unde mai esti tu fan, dar aici nu ne batem joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

problema cu forumurile de marca e ca intotdeauna sunt destui ortodocsi pt. care soarele rasare deasupra sediului firmei respective... pe site-ul Honda am luat papara pt. exprimarea in favoarea VW si impotriva Honda...aici e viceversa... fiecare marca isi are bubele si meritele ei... nu fac reclama nimanui si discut exclusiv din prizma celui care e interesat de masini.

cum spuneam mai sus am ales VW intr-o situatie in care era mult mai convenabil si practic sa aleg Toyota, Honda sau Ford... si nu cred ca trebuie sa depun nu stiu ce fel de juramant de fidelitate fata de marca X inainte de a-mi exprima parerea...

Vlade, eu zic sa pastrezi amenintarile pt. cine vrei... te asigur ca nu voi fi in suferinta daca ma banezi ori altceva. exprimarea mea a fost civilizata si ironia nu este interzisa daca acceptam dreptul la libera exprimare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

go ahead man! knock yourself out! sterge, inchide... fa ce poftesti... vad ca te zbuciumi cam mult pe aceasta tema... daca-ti face bine sa traiesti numai in lumea conceptiilor tale si iti vatameaza provocarile contrare eu zic sa te scapi de problema.

rezultatele nu corespund cumva cu asteptarile tale? se supara PoRo? trebuie sa vorbim numai de aspectele rozalii ale VAG?

Daca tie ti se pare un raspuns respectuos...Oricum, nu te-am amenintat si nu am de gand sa fac nimic din ce ai zis. Daca nu poti sa porti o discutie civilizata pe topicul deschis chiar de tine, atunci voi ruga un moderator de pe aceasta arie sa-l inchida. Chiar nu este postat nici un studiu de fiabilitate care sa fie folositor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca deja discutia a deviat mult prea departe de subiect am hotarat singur sa inchid acest topic. Imi asum responsabilitatea pentru faptele mele si sper ca pe viitor sa "stati" mai aproape de subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

uraaa! sa inchidem ferestra sa nu se auda zgomotul de afara!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasati omul sa abereze pe unde vrea. daca e in afara subiectului primeste warn. Noi hai sa ne vedem de ale nostre, ca sunt destule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasati omul sa abereze pe unde vrea. daca e in afara subiectului primeste warn. Noi hai sa ne vedem de ale nostre, ca sunt destule.

cea mai buna parere !

sincer nu cred ca iulian fan honda abereaza cum zic unii dar ....ma abtin de la alte comentarii.oricum topicul e interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acum sa trecem in UK de unde ne vin o sumedenie de studii de satisfactia clientului care inglobeaza si date de fiabilitate.

s_c mersi, super linkul tau despre studiul Driver Power al revistei AutoExpress. m-am uitat pe el, studiul si metodologia par serioase. Skoda a marcat din noi un loc 2 dovedind ca britanicii sunt incantati de aceasta marca. de asemenea in clasamentul final de satisfactie a proprietarilor Octavia ocupa locul 4, Fabia locul 7, Audi A3 locul 27 si VW Golf locul32 in timp ce singurul Seat care a intrat in studiu este Ibiza pe locul 83.

pe lista au intrat 100 de modele conditia principala de a fi inclus fiind aceea de a avea cel putin 100 de respondenti pentru acel model. numarul celor interogati este un sanatos si puternic statistic 50263 respondenti.

desi pe lista modelelor fiabile Octavia nu e decat pe locul 17 e primul model european de pe lista. japii au luat totul pana la acea pozitie ceea ce deja nu mai e o mare surpriza.

si pt. ca tot veni vorba de UK inca:

JD Powers incepe seria Consumer Satisfaction Index pe 2005. deocamdata UK, dar in saptamanile urmatoare vom avea editia germana si apoi cea americana.

http://www.tiscali.co.uk/motoring/features...on/page10.html#

marcile cel mai apreciate:

1)Lexus

2)Skoda ( la fel ca si in studiul Driver Power care este separat desi numele sunt apropiate)

3)Honda

4)Toyota

5)BMW

modelele cele mai apreciate:

1) Honda Jazz

2) Lexus IS

3) Toyota Yaris

4) Skoda Fabia si Octavia (la egalitate)

5) BMW serie5

subcompacte:

1) Honda Jazz

2) Toyota Yaris

3) Skoda Fabia

compacte:

1) Toyota Corolla

2) Honda Civic

3) Audi A2 ( discutabil plasarea A2 in aceasta clasa dar asta e)

medii:

1) Skoda Octavia

2) Honda Accord

3) Mazda6

executiv/lux:

1) Lexus IS 200/300

2) BMW serie 5

3) BMW serie3

roadstere/coupe-uri:

1) Porsche Boxter

2) Toyota Celica

3) Toyota MR2

SUV-uri:

1) Kia Sorento

2) Honda CR-V

3) Hyundai Santa Fe

Monovolume:

1) Nissan Almera Tino

2) Mazda Premacy

3) Hyundai Matrix

rusinica merge la Fiat, Alfa Romeo, Peugeot, Land Rover si MG Rover la marci

si la modele:

Kia Sportage, MG Rover F/TF, Nissan Terrano, Mercedes M Klasse ( Made in USA) si Fiat Stilo.

Modificat de inefliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelele cele mai apreciate:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iulian: Te rog posteaza sub acelasi id. N-are rost sa-ti faci clone sau alte cele. Chiar daca am avut o discutie in contradictoriu nu inseamna ca nu poti posta. Chiar am reparat "greseala" de mai devreme si am lasat posibilitatea oricui de a discuta liber aici despre subiectul in cauza.

Referitor la postul meu de mai devreme in care se specifica cuvantul aberatie, ma refer strict la PM si nu la altceva. Apreciez faptul ca esti documentat, dar nu apreciez atitudinea ta.

Am blocat userul inefliu dar poti sa folosesti in continuare userul tau de la inceput. Spor la scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"clona" e mai de mult ( se poate verifica). nu am putut sa ma loghez cu ea la vremea respectiva si pt. ca zilele trecute mi-am uitat id-ul si parola l-am accesat pe celalalt si am vazut ca merge. apoi azi am folosit-o pe perioada cenzurii. multumesc ca accepti dreptul la libera exprimare.

@oaspetele:

primo: o avea probleme de vizibilitate Jazzul ( nu stiu, nu l-am condus) si in Romania e si monstruos de scump deci sa nu crezi ca vreau sa te conving sa iei Jazz. Ideea e ca britanici par foarte incantati de el. masina a iesit in 2 studii separate f. bine deci ceva adevar e la mijloc.

secundo: rezultatele intre ultimele 2 studii se suprapun destul de bine. nici o cercetare statistica nu o sa dea rezultate identice. dar cele 2 studii in concluziile de baza se sustin unul pe celalalt si nu sunt total contradictorii nici cu cele din Germania... desi intre 2 tari cu culturi si mai ales industrie auto diferita ai astepta rezultate mult mai diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat o fabia elegance 1,4 16v 75cp adusa din germania o am de aprox o luna si sunt f multumit cum se comporta tinand cont ca are 60000km dar fata de solenza scala pe care am avut-o nici nu se compara apropo credeti ca am facut o afacere buna?am dat pe ea 8000E???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scumpa. Ai grija la distributie (rola intinzatoare) daca masina e 2000-2001 ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele TDI PD raman inca in folosinta pentru ca stiu ei ce fac si cum sa faca(exemplu A6 3.0 TDI a spart piata cand a aparut).

<{POST_SNAPBACK}>

3.0 TDI e un common-rail... Audi a trecut de partea inamicului! Foloseste o rampa comuna de a doua generatie, injectoare piezoelectrice etc.

Pentru cei care nu pricep ce inseamna PD: pumpe-duse adica pompa injectoare.

Nu de alta dar asa se propaga informatiile gresite...

Legat de topic, poate ca japonezele sint de un trilion de ori mai fiabile dar dupa ce faci un drive test cu o japoneza si apoi cu concurenta germana te lamuresti ca nemtii fac masini iar japonezii...incearca si ei saracii.

Ca americanii cumpara japoneze. Tot ei maninca de rup la McDonalds. Asta nu inseamna ca McDonalds ofera mincare mai buna si mai sanatoasa decit restaurantele europene. Pur si simplu asta le place americanilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan
Publicat (modificat)

Ahile, senzatia intr-o masina VW este diferita de cea intr-un BMW sau Renault si diferita si de japoneze. asta e in final o chestie de gust personal.

intr-adevar in medie gusturile americanilor sunt diferite de cel ale europenilor in materie de masini. dar nu e o chestie de marca cat e una de prioritati in materie de atribute ale masinilor si tine si de faptul ca financiar masinile sunt mai ieftine de achizionat si intretinut aici decat in Europa de Vest.

Americanii care mananca McDonalds sunt de regula cei saraci sau lower middle class si tind sa conduca Chevrolet, Ford si Dodge... japonezele si europenele sunt in general cumparate de middle& upper class. Lexus e cea mai bine vanduta marca de lux un USA urmata aproape de BMW.

Modificat de Iulian HondaFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: @Ahile Stiu ca A6 3.0 TDI e common-rail! In postul citat de tine ma refeream la faptul ca TDI PD ramane in folosinta si VAG-ului ii merge bine, dar mai exista si exceptii care demonstreaza ca VAG este la curent cu piata si tehnologiile ce se invart in aceasta.

Haideti sa ramanem la subiect!

Satisfactia cumparatorilor si schimbarea radicala a preferintelor unor persoane( alegerea japonezelor in favoarea germanelor si invers) nu cred ca au legatura cu fiabilitatea masinilor, oricare ar fi testele si renumitele firme care le fac.

Practic, dupa parerea mea, durata de viata a masinii(pana la segmentarea motorului si a coroziunii caroseriei), calitatea fabricatiei( care trebuie sa aduca in timp cat mai putine probleme) si lipsa de probleme tehnice pe toate nivelurile, ar trebui sa fie un criteriu decisiv pentru stabilirea fiabilitatii unei masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind azi presa, iata de ce m-am "izbit":

"Audi si Mercedes, cele mai fiabile

Automobil Clubul German (ADAC), una dintre cele mai respectabile institutii auto din Europa, a efectuat recent un nou studiu referitor la calitatea masinilor care circula in prezent pe soselele lumii. Potrivit testelor, autoturismele Audi si Mercedes sint cele mai fiabile la cinci din sapte clase analizate, Audi ocupind prima pozitie in trei cazuri. Modelele Audi A2, A6 si A4 Cabriolet sint, potrivit raportului ADAC, cele mai fiabile autoturisme la clasele din care fac parte, in vreme ce Mercedes Clasa A si Clasa M conduc la categoriile lor. Modelele Citroen si Mazda au primit de asemenea punctaje care le-au plasat in fruntea clasamentelor.

Audi A6 a fost modelul cu cele mai putine probleme la segmentul premium, autoturismul ocupind, pentru a treia oara consecutiv, prima pozitie in clasamentul realizat de ADAC. In segmentul autoturismelor mici, Audi A2 s-a clasat pe primul loc, in timp ce A4 Cabriolet s-a impus la clasa autoturismelor sport. Citroen Xsara Picasso este cea mai fiabila masina de familie, iar Mazda 6 s-a plasat pe prima pozitie la clasa medie. Automobilele italiene si franceze (cu exceptia lui Xsara Picasso) au obtinut punctaje slabe, cele mai putin fiabile fiind Fiat Bravo, Brava si Marea, Alfa Romeo 156, Peugeot 206 CC si Renault Espace. In cazul autoturismelor construite in Japonia au fost consemnate rezultate bune, pe cind modelele produse in Coreea de Sud au avut punctaje mediocre. Marcile americane n-au nici un model in primele pozitii ale clasamentului. "

Modificat de alexander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Util era sa se defalcheze si pe motorizari pentru ca in mod cert exista diferente semnificative de fiabilitate TDI/FSI/etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-au legatura rapoartele respective cu fiabilitatea. Daca a facut omu' pana de cauciuc pe autostrada, se cheama ca marca X a avut inca un eveniment. Sau daca a ramas fara benzina...

Cat despre probleme - si astea depind foarte mult de motorizare. De exemplu pe autostrada sunt mai frecvente problemele la motorizari mici... nu cred ca are legatura cu marca de masina ci de cum se trage de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan
Publicat (modificat)

inexact, chestionarele in majoritatea nu se refera la pene de cauciuc... intrebarile sunt indreptate catre arii precise: motor, transmiise, electric,etc...

@alexander. ai si un link? studiul ADAC pe 2004 l-am postat mai sus. a fost dat publicitatii deja cel pe 2005?

Modificat de Iulian HondaFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

link la studiul ADAC nu am, ce am postat era scris in Evenimentul Zilei, editia de azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca francezii au obtinut punctaje slabe, din moment ce Topul a fost facut de ADAC.

Daca studiul era facut de Automobil Clubul Francez, cele mai fiabile masini erau Peugeot, Renault si Citroen.

Nimic nou sub soare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!