Jump to content

Service-uri in Craiova


eradut
 Share

Postare recomandată

Noroc, fratilor!

N-am vazut un topic cu serviceuri din Craiova, asa ca m-am gandit sa-l deschid sa schimbam niste impresii si sa ne ferim de neseriosi. Daca lucreaza bine, daca ofera garantie, etc. Pe mine ma usuca de exemplu, astia care nu sunt seriosi cu timpul alocat reparatiei: azi iti zic ca o ridici in trei zile, dupa aia stai o saptamana... etc. Plus ca. daca le lasi masina, pot sa umble la ea, cum am auzit cazuri.

Ex, ce parere aveti de AutoKappa, SEC Racing, Popescu??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    3

  • bamse

    3

  • eradut

    3

  • slowdriver

    3

Eu am facut reparatii la masina la un service pe Paltinis, nu mai stiu cum se numeste.

Am dat de un mecanic foarte increzut si scump, chiar nesimtit, ca nu mai trec pe acolo niciodata..

Am mai lucrat la serviceul Sec Auto, cam aglomerat dar ok ca manopera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cea mai mare nesimtire SERPICO SRL - craiova

detin un autotutism vw jetta fabricat 2007 si am aproape 45.000 km la bord

am facut programare la << reprezentanta>> de mai sus...(am probelme la roata staga fata huruie un rulment)... m-au primit baietii binevoitori si cand le-am explicat ca pe langa revizie doresc si schimbarea rulmentului << pe garantie>> au zis ca nu se poate decat contra cost ..ca drumurile din Romania sunt de vina... si un rulment costa 650 lei plus manopera.... am luat foc... pai si eu atunci la ce mai fac revizia care costa 450 lei? am intrebat ce fac concret la aceasta revizie? raspuns .. o verificare sumara... si fara schim de ulei...!

nu acorda garantie la sitemul de rulare peste 20.000 de km!

avand in vedere ca anterior verificasem pretul unui butuc fata(rulment) care costa 350 lei... le-am spus ca fac revizia la ei cand va scrie pe firma lor TAROM ...... .am luat acetele si am plecat desi individu bagase toate datele in calculator scosese o hartie la impimanta si se pregatea sa mi-o dea sa o semnez.... se uita la mine si nu-i venea sa creada ca nu-i dau 450 lei degeaba...!

mafioti..mafioti...!

am un prieten ... care imi spusese lucru asta... a avut probeleme cu audi A4 - disc de ambreiaj.... l-au rupt la bani 3.500 lei ...

asa ca in concluzie ocoliti fratilor acest service.. fugiti ca dracu de tamaie...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este un topic cu Serpico la Dealeri si Service-uri/ Dealeri. Eventualele nemultumiri le poti scrie acolo si sunt convins ca vei primi lamurire..la colegul @bamse

Insa inclin sa nu iti dau dreptate si am sa iti explic de ce...

1. Nu se da garantie la trenul de rulare..acum nu stiu ce limita de km, insa la ce drumuri sunt la noi in tara este explicabil. Nici eu daca as fi in locul lor nu as da...pentru ca nu mi-ar conveni sa platesc eu pentru prostia si incapacitatea guvernantilor de a face drumuri ca lumea! :(

2. Si apoi..revizia este mai mult decat ok..costul se refera la ulei, filtre de aer, polen si benzina + manopera. Eu zic ca pretul este bun...du-te la Porsche Bucuresti si sa vezi scor acolo.

La un Polo nou..revizia de 15000 km la Serpico..m-a costat 390 RON ...parca...deci esti pe aprope cu pretul! :D

3. Kit-ul de ambreiaj (volant+disc ambreiaj+rulment de presiune) costa undeva la 2300 RON (la orice magazin de piese auto) la o Jetta (Audi nu stiu..insa cred ca este putin mai scump)...si apoi manopera la acest schimb de volant asa este peste tot la toti dealerii - min 1000 RON..ca e de munca..se da cutia jos...e nebunie :lol: !

Cheers! :)

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa iti raspund la intrebarile/afirmatiile tale pe cat posibil (eu nu lucrez la departamentul Mecanica unde se pare ca ai probleme ... sau nu)

detin un autotutism vw jetta fabricat 2007 si am aproape 45.000 km la bord

Sa-ti traiasca!

am facut programare la << reprezentanta>> de mai sus...(am probelme la roata staga fata huruie un rulment)... m-au primit baietii binevoitori si cand le-am explicat ca pe langa revizie doresc si schimbarea rulmentului << pe garantie>> au zis ca nu se poate decat contra cost ..ca drumurile din Romania sunt de vina...

Tu esti atat de intors pe SERPICO incat nu realizezi ce afirmi. Crezi ca SERPICO da garantie la trenul de rulare sau PORSCHE???!!! Daca nu stii iti raspund eu: PORSCHE. Deci, acel rulment nu a fost schimbat nu din rea-vointa respectivului consilier de service ci din cauza ca nu se acorda garantie, pentru ca nu acorda fabricantul si pentru ca daca l-ar fi schimbat, l-ar fi platit el. Intelegi? Tu crezi ca daca iti cumperi o masina noua si beneficiezi de garantie se va schimba tot ce se strica in cei 2 ani??? Departe de adevar, se pare ca tu nu intelegi ce este garantia. Iti voi explica eu, garantia inseamna defect de fabricatie si nu defect de utilizare. Crezi ca daca toti ar lua-o cu masina pe camp si prin gropi si ar nenoroci masina dupa care ar troncani sau hurui acela ar mai fi defect de fabricatie sau utilizare? Te rog sa-mi raspunzi sincer.

si un rulment costa 650 lei plus manopera.... am luat foc... pai si eu atunci la ce mai fac revizia care costa 450 lei? am intrebat ce fac concret la aceasta revizie? raspuns .. o verificare sumara... si fara schim de ulei...!

Acel rulment costa la fel la orice dealer din Romania, preturile sunt aceleasi, din nou, acuzi aiurea ... Referitor la revizia de 450ron, bagi in ele, pentru ca se explica foarte clar, acea revizie la 450 ron include manopera pentru service schimb ulei, uleiul, verificare articulatii, verificare generala, tester, completare antigel, etc.

nu acorda garantie la sitemul de rulare peste 20.000 de km!

Repet, garantia este acordata de fabricant, nu de SERPICO.

avand in vedere ca anterior verificasem pretul unui butuc fata(rulment) care costa 350 lei... le-am spus ca fac revizia la ei cand va scrie pe firma lor TAROM ...... .am luat acetele si am plecat desi individu bagase toate datele in calculator scosese o hartie la impimanta si se pregatea sa mi-o dea sa o semnez.... se uita la mine si nu-i venea sa creada ca nu-i dau 450 lei degeaba...!

Nu stiu unde ai verificat tu, poate 350ron este piesa pe producator, nu originala, iti repet, piesele au acelasi pret la orice dealer din tara. Faptul ca a scos hartia si ai plecat, crede-ma ca nu i-ai facut nici un rau consilierului, din potriva ...

Si faptul ca nu ai facut revizia la dealer, nu e o problema pentru dealer cat pentru tine, nu vreau sa iti doresc sa ai o reala problema pe garantie, sa iti pice motor/chiulasa, etc sa ai nevoie si sa vezi ca din cauza ca nu ai platit acei 450ron "degeaba" vei plati din buzunar o reparatie mult mai grasa ...

mafioti..mafioti...!

asa ca in concluzie ocoliti fratilor acest service.. fugiti ca dracu de tamaie...!

Asa este, ocoleste lumea service-ul asta, de aia este plin tot timpul ...este ca tine ...

In rest, multa stima! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu se da garantie la trenul de rulare..acum nu stiu ce limita de km, insa la ce drumuri sunt la noi in tara este explicabil. Nici eu daca as fi in locul lor nu as da...pentru ca nu mi-ar conveni sa platesc eu pentru prostia si incapacitatea guvernantilor de a face drumuri ca lumea! :)

Atunci nu mai vinde masini aici daca e "naspa" tara... AAA dar in Romania unde VAG e iubita (fara motiv parerea mea) si unde au poate cele mai mari vanzari din Estul Europei normal ca trebuie sa vanda...

Incet incet romanul prinde "simtul" companiilor care au customer care si customer respect aproape de 0 si pe viitor o sa se simta f. mult acest aspect intr-o lume in care masinile devin din ce in ce mai asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: Ce vand eu? Te inseli daca crezi ca sunt reprezentatul vreunui delaer!

Si daca as fi...la fel as proceda..!

I-am explicat cat se poate de normal ce se intampla la un dealer! Nu vad ce arde asa de rau..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiusnc. Nu m-am referit la tine :D Ma adresam in principiu constructorului de masini VW :) Unii producatori ofera mult mai mult de 20 mii km pt trenul de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad legatura intre vanzarea unui model intr-o tara si garantia limitata la trenul de rulare din aceeasi tara. Este decizia stricta a clientului daca isi cumpara sau nu o masina. Insa in ziua de azi tot mai multi isi cumpara o masina fara a-si permite sa o intretina dupa ... asta e.

Apropo ... ai fost vreodata cu o japoneza la dealer (ma refer la cele cu renumita garantie de 7-8 ani) sa schimbi o bucsa sau telescop dupa mai mult de un an? Daca nu ai fost, iti spun eu ca am fost eu si nu se schimba, acele garantii de 7-8 ani sunt acordate la coroziune, vopsea, sistem electric, etc.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista garantie decat intre 30 si 50 de mii de km la trenul de rulare .

Oricum si aia de 50 are restrictii asa ca nu mai vorbiti aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@executron - ok..se pare ca am inteles eu gresit! :P

Este adevarat ca unii producatori acorda mai multi km la trenul de rulare garantie, insa, personal, mi se pare normal ca Porsche sa nu acorde garantie mai mult de un numar de km.

Probabil au luat in calcul mai multe variante si anume: drumuri defectuoase, exploatare necorespunzatoare, cultura conducatorului auto din romania (daca da cu ea..las-o bah, ca nu are nimic..etc si apoi da vina pe producator)..si sincer sa iti spun..cam asa e! Bine..exista si reversul medaliei...insa aia e alta discutie!

Cade volant..e proasta, insa conducatorii auto uita ca este o masina diesel si nu una sport!

Consuma ulei...la fel..nu este sport masina..si daca consuma, consuma ca sa protejeze motorul!

Prea s-a creat o idee peiorativa vizavi de toti dealerii si, la inceputuri, eram si eu partizanul ei. Ulterior, am vazut ca nu are nimic nimeni cu tine..ba din contra. Acum mai depinde si de norocul fiecaruia si cat pus pe harta estem la un moment dat! :)

Insa este doar o parere personala!

Uite, eu am trecut si pe Serpico si pe la Autec si nu am avut nici o problema!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se uita la mine si nu-i venea sa creada ca nu-i dau 450 lei degeaba...!

Poftim? 4 litri de ulei si un filtru deja depasesc mai bine de jumatate din suma aia. Ramai cu probabil 2 milioane pentru manopera, verificari, completari si materiale diverse.

Sigur, ai putea s-o faci si in fata blocului, chiar si pe la vreo bomba de cartier, daca te coafeaza sa faca aia practica pe masina ta. Pe termen scurt economisesti 2 milioane, probabil. Pe termen lung pierzi updateurile de software, verificarile si recallurile pe care dealerul le face masinilor pe care le-a servisat. Daca esti ghinionist, poate chiar ai nevoie de garantie si n-o mai ai.

Plus de asta mai e si alta treaba. E bine cand te duci numai pana la marginea orasului in loc sa mergi pana la Buc sa vezi o masina, sau sa ai service calificat pentru vreo problema mai deosebita. Dealerul are nevoie de cifra aia de afaceri ca sa ramana in activitate, nu face nimeni acte de binefacere.

Prin afara e foarte extins feelingul asta, sa-ti faci afacerile local. Sa nu cumperi de import, daca se poate nici din alta zona a tarii.

Daca vrei sa nu mai faci serviceul la reprezentanta si vrei totusi sa mergi undeva la standarde bune incearca RSG, ori in Craiova pe str Putna, ori in Carcea, pe principala, cum vii dinspre Serpico chiar la intrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni titlul topicului este urmatorul: "Service Craiova?, La ce service ai reparat masina si daca il recomanzi...",

vreau sa citesc si altceva decat ce face si ce nu face dealerul SERPICO.

Daca vroiam asta intram in topicul mentionat de Claudiusnc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, si decat un offtopic, macar scriai tu un service. Ce s-a scris de SERPICO au fost raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tren de rulare la Audi in Franta: 30.000km. Sau 2 ani, una din astea 2.

Exista insa optiunea de contract de mentenanta unde chiar daca uzezi tot (si aici ma refer la absolut tot in afara de pneuri), incluzand suspensii, orice, ti le schimba pe banii lor.

Costul unui asemenea contract: 1400 euro pentru 60.000 km. Iar la acest tip de contract nu exista notiunea de "utilizare abuziva" (termen cel putin discutabil).

Parerea mea: verificati conditiile de vanzare ca in mod CERT scrie acolo de trenul de rulare. Daca scrie, un mea culpa pe forum n-ar strica. Daca nu, la protectia consumatorului.

In orice caz tiganeala pe forum nu duce nicaieri.

Cartea si cititul insa foooooooarte departe.

"Parerea mea"/.../

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tren de rulare la Audi in Franta: 30.000km. Sau 2 ani, una din astea 2.

Exista insa optiunea de contract de mentenanta unde chiar daca uzezi tot (si aici ma refer la absolut tot in afara de pneuri), incluzand suspensii, orice, ti le schimba pe banii lor.

Costul unui asemenea contract: 1400 euro pentru 60.000 km. Iar la acest tip de contract nu exista notiunea de "utilizare abuziva" (termen cel putin discutabil).

Parerea mea: verificati conditiile de vanzare ca in mod CERT scrie acolo de trenul de rulare. Daca scrie, un mea culpa pe forum n-ar strica. Daca nu, la protectia consumatorului.

In orice caz tiganeala pe forum nu duce nicaieri.

Cartea si cititul insa foooooooarte departe.

"Parerea mea"/.../

Montat tempomat la un audi A4 la Serpico.

Am venit cu strangere de inima la acest service, speriat de zvonuri, dar marturiesc ca am plecat supermultumit. Parolisti si rezonabili!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ce v-a zis bamse a fost foarte just!

Mai mult decat atat , un coleg mai sus a acuzat foarte clar dealer-ul VW din Craiova aiurea-n tramvai, si atunci cum sa nu incerci sa-i explici omului?

Asadar de asta se vorbeste mult despre SERPICO aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul asta merita inchis ca nu are nici o treaba cu titlu, Topic cu Serpico exista deja, asa ca va rog daca doar de asta e bun forumu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi aduc bine aminte, la pretenii de la Serpico un schimb de ulei si filtre te duce la vreo 700 RON, chiar sare, fara sa mai vorbimd e faptul ca faci programare cu saptamana inainte...

La Sec Auto m-a costat cam 400 RON, fara programari, etc.

Am concluzionat ca e mai bine SEC AUTO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca la aia nu se duce multa lume , si se duce lumea cu masini vechi fara garantie sau lume care nu stieca aia nu ofera nici o garantie pe ce fac ...

nu se compara nici un service cu cel deschis de dealer sa fim seriosi, iar ca piese originale sunt din parti

Nu inteleg de ce toata lumea e contra lu serpico sau a altor dealeri, nu iti place nu te duce ...

Si eu am alt service, nu te obliga nimeni sa te duci la ei ....

Daca am de vopsit sau de facut la caroserie ceva nu ma voi duce decat la dealer pt ca nimeni nu stie mai bine ca aia cum se face o masina deia , pt un schimb de ulei cautam service?

Pai daca e asa eu il schimb singur si garantez pt ce fac eu pt mine .

Sa nu credeti ca am vreo treaba cu Serpico dar prea sunt toti nemultumiti din auzite dar nu din incercate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost de multe ori la Autec Craiova si nu am fost multumit de cum vopsesc, de cum monteaza, in rest nu am avut alte problele si sper nici sa nu am. Oricum problemele nu apar din cauza firmei ci din cauza oamenilor care lucreaza, pt ca am fost tot la Autec, dar la Tg-Jiu unde mi-au lucrat impecabil, nu se vede diferenta la vopsea, pe cand atunci cand am vopsit la Craiova se vedea din avion. Eu unul nu recomand Autec Craiova pt vopsit, nu am nimic cu ei , pur si simplu nu am fost multumit de lucrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

......... dar prea sunt toti nemultumiti din auzite dar nu din incercate...

Forte bine a spus colegul gabriel

bamse a explicat destul de clar garantia se da la defecte de fabricatie nu defecte de exploatare/utilizare, nici un producator din lume nu cred ca da garantie la defecte de exploatare/utilizare

Si ca sa revin ontopic pt VW/Audi recomand SERPICO desi la incept tot din auzite eram nemultumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la service-ul Twin-com(pe str caracal nr 115a) pt a inlocui bieletele de directie si pe cele antiruliu, toba finala si niste bucse si pot spune ca sunt multumit de mecanicii de acolo.Cu siguranta ca voi merge acolo si pt schimbul de ulei si de filtre, mai ales ca imi asigura manopera gratis daca le iau de la ei.

PS am mers acolo la recomandarea colegului ricuss, caruia ii multumesc si pe aceasta cale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai fost multumit! Service-ul este deschis de curand ,dar dl. Florin este un mecanic foarte bun,cu multa experienta in domeniul auto,si care chiar lucreaza bine.

Recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Personal am fost la AutoKappa, si din cat am vazut lucreaza bine si preturile sunt ...sa zicem acceptabile. Pana acum nu am avut nevoie decat de schimbat distributia si kitul de ambreiaj, dar daca se mai iveste ceva probabil tot la ei ma duc

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!