Jump to content

Schimbare becuri faruri Golf 5 / Jetta


kadettro
 Share

Postare recomandată

Sebi, se vede clar in video cat de usor il scoate :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa aceeasi schema la celalalt far...si o sa vezi ca nu ii mai asa simplu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

ma ajuta si pe mine cineva cu poztia firelor in centrala electrica ( mufa si pin ) pentru becurile de pozitie fata ( stanga dreapta ).?

vreau sa schimb becurile cu niste leduri, si trebuie sa pun anulator de eroare, dar la far nu am loc suficient sa pun scotchlock-urile, si ma gandeam ca as putea sa pun langa centrala electrica.

Jetta MY2008, 2.0 TDI, AZV, Xenon.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa pui? Rezistentele de anulare se pun in loc cat mai aerisit.

 

Iar panaramele alealalte nu au ce cauta pe amsina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu la o octavia 2 FL smd-uri cu canbus la numar dar tot imi da eroare de bec ars , am inteles ca tot trebuie puse rezistente, imi puteti spune ce valoare tre sa fie

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat anulatoare philips. dar la far cablurile sunt foarte intinse si nu prea pot sa infig scotchlockurile pe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu pui direct leduri can-bus Philips sau ceva mai de soi si te complici cu fire taiate.

Al Bundy s-a referit la "csenoane".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista leduri philips can-bus si tocmai de aia am ajuns la solutia asta ca n-am gasit decat chinezarii cu can-bus.

nu se taie niciun fir, anulatorul are conectori scotchlock si se pune in paralel cu ledul, asa apare consum mai mare ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, nu prea-mi place lumina portocalie :(, as fi preferat lumina alba.

am schimbat pe partea stanga cu leduri philips cu anulator philips, dar se incinge prea tare anulatorul si nu pot sa-l las in far, iar in exteriorul farului e mai complicat ...

 

post-78748-0-04627000-1375954798_thumb.j

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine pe dreapta, seamana cu drl-ul.

Ai umblat in far si ai scos plasticul care desparte pozitia de semnalizare?

In proiectoare sunt leduri sau xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am scos nic-un plastic, am inteles ca farurile cu xenon nu au acel despartitor.

in proiectoare ( ceata , daca la asta te referi ) nu m-am uitat inca, dar presupun ca e halogen.

 

daca farul nu ar avea acel plastic reflectorizant galben in el la semnalizare, s-ar putea schimba intre ele semnalizarea si pozitia, si ar fi si mai fain....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din ce am vazut la mine, becul e portocaliu, nu are nici un geam reflectorizant, dar nu s-ar putea schimba pt ca becul de semnalizare e de 21W, pe cand ala de pozitie de 5W, soclurile difera, nu ai cum sa le schimbi

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- bec semnalizare fata (difera in functie de far, daca are sau nu xenon):
*** pentru faruri cu xenon: H21W
*** pentru faruri cu halogen: PY21W

 

Toate becurile de semnalizare, frana sau ceata au si o oglinda care mareste intentisatea luminii.

WooZie, noi discutam de peretele despartitor dintre becurile de pozitie si semnalizare la farurile cu lupa, nu de cel reflectorizant.

Eu cred ca exista si la cele cu lupa, o sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca farul nu ar avea acel plastic reflectorizant galben in el la semnalizare, s-ar putea schimba intre ele semnalizarea si pozitia, si ar fi si mai fain....

 

Eu m-am referit la ce a zis colegul, lui ii raspundeam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin r.: Farurile cu lupa nu au acel perete despartitor dintre pozitie si semnalizare, iar lumina pozitiei este uniforma in toata banda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape uniforma, cum se vede si in poza atasat de mine mai sus. becul de pozitie sta cumva mai in spate iar cel de semnalizare mai in fata, si din cauza asta pozitia nu se reflecta pe toata lungimea, dar semnalizarea da. de aceea am zis ca ar fi mai fain daca s-ar putea interschimba becurile intre ele, sa fie pozitia pe toata lungimea, dar din pacate farul are acel plastic reflectorizant galben, si strica tot :9, si nici becurile nu sunt la fel, probabil nici soclurile nu potrivesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu ma gandeam sa pun la becul de pozitie bec de semnal, am becuri de semnal galbene la fel ca cele de pozitie, deci teoretic ar trebuie sa mearga,vreu sa fac asta pt a avea toata banda de lumina galbena, am si becul de semnal aprins putin ca pt america! Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti place lumina galbena...., merge. becurile insa sunt diferite, nu se potrivesc, va trebui sa cauti un w5w galben, nu merge becul de semnalizare la pozitie, din cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandeam la bec galben pt ca am becu de semnal aprins si sa fie toata banda galbena, am bec w5w acuma sa vad cum il dau jos, o sa ma uit la ce mi ai trimis!

Defapt este wy5w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si se vad foarte frumos, toata banda galbena asa, pai nu au ce sa zica, oricum daca mergi cu faza scurta aprinsa nu sta niciun "nene" sa observe asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut , azi am cumparat 2 becuri led philips W5W VISION 4000K si cand le.am montat nu sa aprins deloc plus k da eroare de bec ars . Din ce cauza se inatampla asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca ledurile consuma mai putin curent decât detectează centrala si vede ca si cum ai avea bec ars si taie alimentar ea. Iti trebuie sau leduri cu can bus sau niste anulatoare de erori care nu sunt altceva decât niste rezistente in paralel sa creasca consumul de curent.

Sent from my GT-I9192 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!