Jump to content

Schimbare becuri faruri Golf 5 / Jetta


kadettro
 Share

Postare recomandată

cam mult 15 min :lol:

si eu am facut aceeasi operatie, schimbare becuri pozitie blue vision, se vede altfel :huh:

prima data se scoate mai greu, fiind intepenit, dar cu putina insistenta se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scump 44 lei un bec. am luat cu 19 lei parca acum cateva luni. Blue Vision alea de la Phillips sunt cam ... nefiabile. nu te tin. eu unul nu recomand. am schimbat 2 seturi din alea (tinand si cont ca merg tot timpul cu farurile aprinse, dar oricum). Ori iti pui xenon ori mergi pe cele mai simple becuri care sa te si tina ceva timp.

15 minute iti ia sa schimbi roata :blah_: un bec dureaza 1 minut daca sti ce-ai de facut :icon_thumright: (been there done that :salut: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva cum se poate pacali computerul de lumini, sa pun leduri in loc de becuri la pozitie?ca nu le vede si merg cam 3 sec si se opresc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scoate functia de verificare a becurilor din codarea centralei electrice, dar nu te mai avertizeaza daca se ard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy, daca anulezi aceasta functie de avertizare pt becurile de pozitie, se scoate automat la toate becurile sau se poate scoate numai pt pozitii?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu se poate scoate doar pentru pozitii, fara a afecta celelalte becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am citit acest topic, am cautat informatii si prin alte surse dar nu am gasit nici o solutie la urmatoarea problema. In dimineata asta mi s-a aprins martorul de bec ars. Dupa ce am verificat faza scurta, faza lunga, pozitii, stop pe frana am constatat ca functioneaza toate. In momentul in care am dat semnalizare am descoperit cauza. Nu imi mai functioneaza semnalizarea la farul din dreapta. Dilema mea in acest moment este urmatoarea: se poate schimba becul de la semnalizare dreapta fata fara sa fiu nevoit sa dau farul jos? Stie cineva ce fel de bec este becul de semnalizare din far?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema. Becul de semnalizare din far se schimba mai usor decat ma asteptam. Trebuie doar putina indemanare. Durata aproximativa a operatiunii a fost de 3 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam un DIY din partea ta,pentru cei care trebuie sa faca acelasi lucru :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare baieti..

sunt mai novice si as vrea sa stiu deci sunt 3 capacele unu e clar faza scurta cel mai de sus apoi putin mai jos faza lunga si cel mai de jos e pozitia,nu? dar cu pozitia nu trebuie sa fie si semnalizarea?sunt 2 becuri ?am desfacut azi capacul si m-am uitat am tras de fire e drept nu foarte tare dar nu a iesit..trebuie sa iasa si cu acel suport metalic?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

Din ce stiu eu se poate scoate doar pentru pozitii, fara a afecta celelalte becuri.

Se poate face doar pentru luminile de drum. Am schimbat farurile si cand schimb pe faza lunga mi se aprinde martorul in bord ...

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In primul rand, imi cer scuze daca vi se pare ca nu sunt 100 On-topic, dar e cel mai apropiat de problema pe care o am.

Aveam pe masina pana acum vreo 2 saptamani, becuri de pozitie cu led-uri , canbus luate de la un coleg de pe forum. Mi s-a ars unul si fiind in pitesti, mi-am cumparat de la un magazin de acolo, un set de becuri tot la fel cu led-uri smd si canbus. Le-am montat pe masina si surpriza, nu se aprindea niciunul, prima oara am crezut ca sunt arse, dar le-am testat cu doua fire direct la baterie si merg ambele. Am incercat si cu becuri normale w5w, dar nici pe alea nu merg. Mentionez ca pe spate si in far, pozitiile de tip US (cele din semnalizari) functioneaza, doar becurile propriu zise nu.

Ce credeti ca ar fi, am dat si un autoscan si nu am gasit nimic.

Modificat de tur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA intelegca, ai pus becuri normale pe pozitiile din fata si tot nu se aprind ?

Nu ai eroare de bec ars in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aprinde cu niciunul din becurile pe care le-am incercat (2 tipuri de becuri cu led si 2 normale) . Si da am eroarea de bec ars in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr cand pui becul, tai si contactul masinii si pozitia dupa care le pui din nou, ca sa se reinitializeze centrala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si asta si n-a mers. O sa mai incerc odata in seara asta si revin cu feedback.

LE: Acum o ora am facut si o scanare si uite ce a iesit. Poate are vreo relevanta... sau asa iti apare cand se arde becul?

2 Faults Found:

02394 - Parking Light Left Front (M1)

012 - Electrical Fault in Circuit

02395 - Parking Light Right Front (M3)

012 - Electrical Fault in Circuit

Modificat de tur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai incercat azi un set de becuri de pozitie noi (normale) si nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori contacte proaste in mufa becului ori s-a intamplat ceva cu centrala, lucru mai rar. Trebuie verificat daca ajunge curent in mufa farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Da astazi am schimbat si eu becurile de pozitii am laut led w5w philips blue vision. Greu cu pozitia de prindere da pana la urma am reusit sa le scot.

Interesant e ca nu raman aprinse decat 15 secunde dupa care 1 din ele se stinge si apare eroarea de bec ars in bord.

Trebuie sa vorbesc cu cineva sa modifice din vag verificarea de bucuri arse sau se pot folosi canbus w5w led(din cate am intels ca le zice) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba scti din VCDS verificarea la rece, la cald nu ai cum.

Trebuie neaparat cu canbus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Azi am schimbat si eu becul la faza scurta pt un Golf 5. Am citit aseara pe forum ce si cum se face iar dimineata am pus in practica. Foarte simplu si rapid. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa imi pun xenon pe faza scurta la golf5 , si nu stiu cum as putea sa dau jos farul , niste explicatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf normal(nu GT/GTI/R32) poate da jos doar bandoul de la bara pentru acces la surubul de jos si grila pentru surubul din lateral.

 

Vezi video: 

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mentioneaza ca ii in cazul asta ii nevoie si de rabdare si indemanare pana gaseste pozitia din care iese farul!

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!