Jump to content

Schimbare becuri faruri Golf 5 / Jetta


kadettro
 Share

Postare recomandată

Dupa mute cautari pe topic-uri am decis sa scriu aici pentru a capata o mana de ajutor. Daca s-a mai scris depre asta pe undeva, rog moderatorii sa mute topicul sau sa il sterga. Ok, ieri si astazi am incercat sa schimb becurile de la pozitii si unul de la faza lunga numai ca in afara de nervi si de faptul ca am reusit sa scot de la locul ei de tot siguranta metalica de la becul de faza lunga, n-am realizat nimic. De ce pentru schimarea unui bec trebuie sa ma duc cu masina in service? Pot sa scot farurile la masina fara sa dau jos bara? Poate are cineva o alta metodologie pentru schimbat becurile, rog sa o impartaseasca cu noi. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste manualul acolo scrie clar cum se inlocuiesc becurile (toate). Trage tare de becurile de pozitie ca sa iasa sau incearca cu un cleste sa apuci de soclul ala. E adevarat e foarte incomoda pozitia la becurile astea, dar ies trust me, si eu le-am schimbat cu blue vizion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat becurile de la faza lunga si cele de la faza scurta pe baza instructiunilor din manual. Se poate destul de usor. La cele de pozitii nu am incercat inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare o eroare cand dau click pe link-ul respectiv, cred ca nu mai exista topicul respectiv, multumesc oricum de sfaturi, clestele nu pot sa-l bag acolo nici daca-l rup...eu am incercat sa scot becul de la pozitii cu mana dar cum spuneam in afara de a ma zgaria si enerva n-am reusit decat sa-l invart...farurile am citit tot pe aici pe undeva ca ar fi prinse in 3 suruburi, 2 le gasesc foarte repede dar al treilea nu il gasesc sub bandoul din fata...Multumesc oricum de sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Linkul corect este asta

Eu am schimbat becurile in cca 30 min... nu-ti trebuie decat ceva rabdare si putina indamanare...

Pozitiile sunt mai tricky insa poti trage usor de firele de alimentare pentru a scoate becul din soclul farului... apoi inlocuiesti becul si le infigi la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok sa zicem ca la becurile pentru pozitii o rezolv, dar ce fac cu cele de faza lunga, am ramas cu siguranta aia metalica in mana, a iesit cu totul de acolo si nu vad cum as putea s-o pun la loc altfel decat dand farul jos de tot..multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as dori sa inlocuiesc becurile de pozitie si faza scurta dar dupa cum vad ca amicu nostru a facut o greseala as dori sa nu patesc la fel, si se poate arata de cine stie o schema ceva niste indrumari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a da farurile jos nu trebuie data si bara ... scoti doar grila si bandourile de pe bara ... si ai suruburile de la far :D iti trebuie o surubelnita in stea:P bafta la dat jos:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui eventual o poza sa faci o schema cu asta. Unul din farurile mele este montat un pic stramb mai iesit in afara si vreau sa rezolv asta si am crezut ca trebuie data bara jos iar tu spui ca e mai simplu. fa o poza te rog si explica, poti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc azi daca dau un far jos ... e foarte simplu ... se da grila centrala jos si un bandourile de pe bara ... si farurile au 2 suruburi daca nu ma insel ... unu in lateral ... sub grila .. si unul in partea de jos...

dupa ce dai jos bandourile chiar pe mijlocul locului unde vin bandourile este o gaura rotunda... pe acolo se baga surubelnita in stea si se desface farul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mijloc la mine sunt fantele pentru spalarea farurilor, le-am mai dat odata jos si nu am prea gasit nici un surub...ma mai uit odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni,lasati farurile la locul lor.

pentru a schimba orice bec nu trebuie date jos.

trebuie doar putina indemanare.

faza scurta-se da jos capacul de plastic prin desurubare .se roteste fluturasul in capatul caruia e becul si cu asta basta

pozitii- se scoate capacul de cauciuc, se prin firele de la becul de pozitie cu o mana si se trage de ele si iese becul cu tot cu soclu

faza lunga- se desface siguranta de pe bec,se misca putin becul stanga dreapta si iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Am mentionat pentru ce ma intereseaza sa dau farul jos (pentr ca la service l-au montat cu luft) nu ca nu stiu sa schimb un bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajutat un vecin cu o Jetta sa puna la loc siuranta care tine becul fazei lungi. Sunt un tip indeminatic si mi-a luat cam 5 minute la un far. E nevoie de ceva atentie si de un cleste cu falci inguste si lungi. :huh: Referitor la dat bara jos pot sa va spun ca la mine la Jetta (care are bara identica cu GT -sper sa nu maninc ce nu trebuie) au schimbat farurile cu bara data jos. Am stat linga ei si am vazut ca nu se pot demonta-monta farurile cu bara montata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu spun ca nu se poate si cu un cleste dar crede-ma ca eu cu farul dat jos tot a trebuit sa stau vreo 5 minute sa-mi dau seama cum venea prinsa siguranta aia, si in plus nu am spatiu sa bag mana acolo din cauza filtrului de aer, nu stiu cum a intrat clestele...oricum am rezolvat problema. Am incercat sa pun leduri la pozitii dar ba se aprinde ba nu, ba da eroare, ba nu da eroare, ceva sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni,lasati farurile la locul lor.

pentru a schimba orice bec nu trebuie date jos.

trebuie doar putina indemanare.

faza scurta-se da jos capacul de plastic prin desurubare .se roteste fluturasul in capatul caruia e becul si cu asta basta

pozitii- se scoate capacul de cauciuc, se prin firele de la becul de pozitie cu o mana si se trage de ele si iese becul cu tot cu soclu

faza lunga- se desface siguranta de pe bec,se misca putin becul stanga dreapta si iese.

foarte frumos si simplu explicat, dar exista riscu sa apara condes dupa ce se executa manevra!? da nu e ok, dar daca da cum scapi de el (inainte de a umbla la far ca sa schimbi becurile sa zicem ca nu ai avut! ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cum sa apara condens daca schimbi becurile??!! Doar daca pierzi garnitura ce acopera soclul, dai gauri pe unde apuci sau alte manevre de genul asta...

Sau daca schimbi la 95% umiditate, ploaie torentiala...

Daca par hasard apare si persista celei mai simple operatii de a-l elimina (farul aprins), atunci ceva e in neregula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult dudu. am gasit la carrefour in focsani, la pret de 44.00 ron 1 bucata (1 bec) de philips blue vision, ce zicet-ti de pret?...sa ma uit la pret si dupa becurile de pozitie care sunt tot in far, si va zic maine cat costa, daca le are.

acum nu stiu, ce garantie ofera cei din carrefour, sau e garantie oriunde (becuri philips)?

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

set de W5W Philips blue vision pentru pozitii de aici : click

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

set de W5W Philips blue vision pentru pozitii de aici : click

mersi mult ill dar treaba cu garantia?

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce garantie vrei la becuri?

Eu nu am auzit de asa ceva...si la o adica costa 80 lei ambele :lol:

Exista topic dedicat pentru ce fel de becuri se folosesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exact...becul e considerat consumabil si pana la urma n-ai de ce sa te ingrijorezi ca ai sa le pui si o sa fie arse pt ca philips a ajuns renumit pt niste motive nu :offtopic: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

mi s-a ars un bec de pozitie pe partea dreapta a masnii, iar pana acum nu am reusit sa scot becul... am tras de suportul becului destul da tare si nimic..... o sa mai incerc si astazi, dupa cum spunea cineva pe aici sa trag de firele respective, in speranta ca diseara voi avea pozitii noi ... blue vision :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa schimb becurile de pozitie in cele din urma, tragand de firele lor de alimentare, operatia incheindu-se destul de repede (15 min). :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!