Jump to content

Masinuta lu' Borisake


Borisake

Postare recomandată

Bravo, ma !

Volanul - felicitari si tie - care ai facut baza lui, si baiatului care l-a imbracat. Merge perfect cu masina ta, care are caracter sportiv.

P.S. - ce naiba ai facut la masina, cu doua ciocane, ??? :blah_:

P.S.2 - obligat - acum trebuie sa faci ceva cu scaunele....nu merg astea standard....e pacat.

Link către comentariu

Ms Florine. Cu cicanele am lucrat la o motocicleta la oglinda. Ma gandesc ce sa fac si la scaune ceva si ma gandeam la ceva alcantara, dar mai vedem.

Multam Teo si tie, asa o sa fac.

Volanul l-am facut eu, era unul obisniut si de imbracat, l-a imbracat un baiat la TM.

Modificat de Borisake
Link către comentariu

Am incercat si eu acelasi lucru la usa spate, a iesit perfect dar a doua zi s-a dezlipit, ce a facut omul meu?

A lipit pilea sau ce e direct pe ce avea usa inainte si acel buret s-a dezlipit la randul lui de pe usa.

Ori materialul face diferenta ori lipiciul, la mine la cald s-a dezlipit tot ce a facut.

Bafta si sa auzim ca a ramas perfecta.

Link către comentariu

Ms Gabriel.

Pai la mine omul a racait tot materialul si buretelul si dupa a lipit pielea. M-a injurat mult, dar asta ii satisfactia mea ca a facut o treaba buna. Bine acum si eu sper sa ma tina si sa nu am probleme cu dezlipitul, in fine asta este si sa vedem treaba cu ochi buni.

Azi i-am facut baita, am pregatit-o de plecare la mare si acum dau cu Vopel pe maciulia de la schimbatorul de viteze. Se deteriorase un pic pielea pe ea. Inainte de plecare mantez si maciulia si mai asteptam airbagul.

Cateva poze. http://img813.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=25072011736.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...

ia da ne niste detalii despre cum e cu vopelul ala.am auzit de el,da nu stiu nimic:9

Link către comentariu

E super solutia.... http://site.vopel.ro/

Are un flacon de vopsea si unul de fixator. Inainte sa aplici vopseaua, degresezi suprafata cu acetona. Dupa aia aplici vopseaua, iar la vreo doua ore, aplici fixatorul. Sa nu exagerati cu el, ca raman dungi albe pe vopsea.....

Volanul lui Sorinel, a iesit belea. Chiar se incadreaza cu tot ce a modificat el la masina.

Link către comentariu

volanul a iesit foarte tare!

poti sa detaliezi cumai facut acele umflaturi?

cat te-a costat toata lucrarea?

Link către comentariu

la ulei ? click...si gata. Daca a ta s-a rupt, baga o carpa in bucata ramasa in bloc, ca sa nu cada resturi in baia de ulei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Borisake, nici prin gand nu-mi trecea ca stateai de mai bine de 4 luni fara airbag.

Oricum a iesit foarte misto.

Modificat de Clodius
Link către comentariu

Florin este la passatu lu' fratemiu si sa rupt ghidajul exact unde incepe intaritura din metal daca nu gresesc am infundato cu ceva plus carpa ca pierdea ulei pe acolo dar nu stiu cum se schimba si nu apare nimic la click aici cel putin cu tapatalk

Gata am gasit :) tnx

Modificat de croccifixio
Link către comentariu

click tata, adica o scoti pe aia veche si click pe aia noua...... :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Scuze de intarziere.

Pai initial am croit umflaturile din extrudat (materialul ala aglomerat de construcii) dar m-am gandit ca o sa vina un Gigi muschi si o sa stranga de ele si o sa le faca praf. Asa ca m-am hotarat sa torn acele forme in ipsos si dupa formele sa le umplu cu silicon sanitar negru.

Dupa ce s-au intarit formele cam 3 zile m-am apucat sa le croiesc pe curbele respective si sa le lipesc tot cu silicon de volan la distante egale. Dupa ce le-am lipit si finisat cat de cat am trimis volanul la un baiat la TM care l-a imbracat in piele si cusut cu ata rosie.

Cat m-a costat; volanul (cercul) moka, forme...mai nimic, siliconul 1 tub parca 13 lei si imbracatul in piele 150 lei. Decidai sa zic 170 lei cu totul.

Clau, multam de ajutor, ca de, fara tine nici acum nu aveam airbag la volan.

Na ca tot se apropie sarbatorile i-am facut ceva codouri Borisakemobilu-lui. Ulei, filtre, alt electromotor, un EGR pt noul proiect, un tampon motor si cam atat. Dar or sa mai vina.

http://img84.imageshack.us/slideshow...dscf0001bu.jpg

Modificat de Borisake
Link către comentariu
  • 3 months later...

Si cum umbla epidemiile primavara...m-am hotarat sa ma despart si eu de Borisakemobilu'.

Nu schimbam marca si nici modelul, doar ca o facem mai noua si poate cum imi doresc eu 4MOTION.

Asa ca aviz amatorilor...

5500 euro.

Link către comentariu

Bravo sef! Spor la vanzare.

Cumparatorul va avea o masina care a fost super ingrijita.

Link către comentariu

Si cum umbla epidemiile primavara...m-am hotarat sa ma despart si eu de Borisakemobilu'.

da, zici ca v-am spalat mintea la toti.... nu ma lasati deloc, sa vand si eu masina.... linistit. :icon_geek:

Link către comentariu

Inca una la vanzare...pfiiuu..concurenta mare :)

Eu zic sa le punem una langa alta la vanzare...facem coltul vwforum in Autovit :))

Link către comentariu

Daca ajungi sa dai jos piese de pe ea, as fi tare interesat de volan.

Spor la vanzare!

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu

Nu vreau sa mai muncesc si la demolare. O dau asa cum ii ea.

Link către comentariu

Asta vrem toti.... dar depinde de ciudata piata.....

Link către comentariu

Cum am mai spus, daca imi iese treaba cu cea noua bine, daca nu ma multumesc si cu asta care-i inca pe gustul meu. Dar na am zis si eu sa mai schimb cate ceva in viata mea.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!