Jump to content

Pozitionare senzori parcare spate


speedway
 Share

Postare recomandată

Am o intrebare pentru cei care si-au instalat asa ceva:

ce model recomandati (cu LCD) si cum se pot monta ) *fara* a gauri

bara din spate?

Am vazut undeva o poza cu senzorii pusi pe suportul de plastic de la nr.

de la masina.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    21

  • F l o r i n

    16

  • soila

    14

  • Muale

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ii pui acolo nu o sa-si faca treaba. Se monteaza pe bara ca sa "vada" tot spatele masinii.Daca-i pui la numar,mai bine nu-i mai pui deloc... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au un STAS de montare. O anumita inaltime fata de sol si o anumita distanta intre ei => se monteaza DOAR in bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteazati senzorii conform instructiunelor de instalare daca vrei sa ai satisfactie maxima pentru ceea ce montezi pe masinasi sa poata si aparatul sa functioneze fara errori eu am si am satisfactie maxima isi face treaba bine chiar, eu am cu lcd si 4 senzori dar sincer nu ma uit la lcd m-am obisnuit dupa sunetele care le scoate, alegere ramane a ta

Modificat de lucian victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai indicat loc este bara din spate, cred ca sunt si marcate locurile pentru gaurire, dar pozitia are dezavantaje, eu am instalatie originala vw, care acum e defecta, unul din senzori trebuie schimbat, poate ma ajuta cineva cu o sugestie de pret, oricum erau /ingropati/ in noroi, deci nu e mirare ca s-au bushit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai indicat loc este bara din spate, cred ca sunt si marcate locurile pentru gaurire, dar pozitia are dezavantaje, eu am instalatie originala vw, care acum e defecta, unul din senzori trebuie schimbat, poate ma ajuta cineva cu o sugestie de pret, oricum erau /ingropati/ in noroi, deci nu e mirare ca s-au bushit  :)

<{POST_SNAPBACK}>

e clar ca trebuie montati in bara pentru a avea cea mai buna raza de actiune, dar nu cred ca sunt marcate locurile unde trebuie gaurit (sau n-am vazut eu ???? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf IV senzorii OEM sunt montati in spoilerul spate (partea neagra de sub bara), care vine din fabrica prevazut cu gauri pentru montarea senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pe Golf-ul scurt am senzori din fabrica, si sunt montati in spoiler spate. Golf-ul Variant nu are asa ceva, si as vrea sa ii pun tot un sistem OEM. Se poate cumpara un spoiler de ala pentru bara existenta, sau trebuie cumva alt model de bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate comanda spoiler din fabrica prevazut cu gauri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man, mergi la un service daca nu te pricepi. te costa cam 50 ron prin pitesti sa pui asa ceva daca nu e nevoie sa dai bara jos.. ca alimentare se leaga pe stopurile de mers inapoi si afisajul se pune pe bord sau la oglinda(peasta nu il recomand pt ca practic e o alta oglinda pe care o pui peste oglinda normala) am si eu. am dat pe ei 170 ron si montaju 50 ron. cei care au sa ii tina curati tot timpul sau sa aveti grija pt ca am observat ca daca bate soarele puternic in ei s-ar putea sa nu lucreze tocmai normal in momentu ala..

ii recomand oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Am o intrebare pentru cei care si-au instalat asa ceva:

ce model recomandati (cu LCD) si cum se pot monta ) *fara* a gauri

bara din spate?

Am vazut undeva o poza cu senzorii pusi pe suportul de plastic de la nr.

de la masina.

Multumesc !

Nu stiu ce senzori ai vazut dar senzorii se pun in bra la o inaltime stas intre min 45 , max 55cm si pusi pe o sup perfect dreapta incat planul de sesizare sau fata senzorului sa fie perfet paralel cu solul sa aiba cat mai putina inclinatie sau chiar deloc, sunt patit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robertt, daca "fata" senzorului este aceea vizibila din exterior, cred ca ai vrut sa spui "perpendicular pe sol" nu "paralel cu solul"...nu imi dau seama cum ai putea monta senzorii astfel incat sa stea cu "fata" in jos. Corect?

In rest de acord cu tot ce ziceau si colegii mei mai inainte. speedway, senzorii vin cu instructiuni de montare care specifica distanta la care trebuie montati (intre ei), inaltimea recomandata precum si (eventuala) inclinatie fata de sol ca sa aiba eficienta maxima. Orice montaj care nu respecta aceste reguli (teoretic poti sa ii pui si pe capota...da o sa piuie doar cind ploua probabil) poate duce la niste senzori montati inutil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici aia de care spui tu nu se monteaza cu "fata in jos". Sunt de fapt trei senzori "normali" (tip pastila) amplasati pe o bagheta de plastic... Dar se monteaza la fel (din pozele din link-ul tau se vede asta) cu senzorii inspre spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut !! eu mi-am montat senzori de parcare si sunt foarte multumit ....chiar isi fac treaba klumea :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Eu mi-am montat senzori luati de pe net cu 165 RON, am ales modelul dupa dimensiunile afisajului ca sa incapa pe miniparasolarul de deasupra oglinzii retrovizoare.

Sunt foarte usor de montat, eu i-am montat singur in 45 minute, iti dau ei si scula cu care sa gauresti bara si iti spun si unde.

Sunt foarte utili si culmea vad si obstacole cu diametrul de 1,5 cm (un bat infipt intr-o gaura) dar au totusi o mica latenta deci daca dai tare cu spatele e posibil sa nu mai ai timp sa franezi dar eu m-am obisnuit cu ei si sunt ff buni la NEVESTE :icon_thumright:

La masina anterioara am avut din fabrica si tot asa functionau (cu o mica latenta) dar erau doar acustici nu aveau afisaj.

MERITA

Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde ai tras firele ca sa pui afisajul pe miniparasolar? Cutia in care intra senzorii unde se poate pune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul l-am tras printre parbriz si tapiteria plafonului fara sa demontez nimic. daca te referi la traseul pana in spate , pe sub marginea chederului cre acopera partea de plastic din interiorul masinii, iar nu a trebuit sa desfacnimic. Doar la trecerea peste stalp ar fi mai greu dar am gasit un sant intre plasticuri si cablul se potriveste perfect acolo doar ca ar trebui si pus un pic de clei. Unitatea centrala am monta-to in aripa spate langa stop, are un sistem autoadeziv cu scai. Firele de la senzori le-am tras in masina printr-o gaura pe unde mai treceau fire.

Numa bine :(

Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Eu am vazut senzori de parcare montati in ornamentul de plastic de pe bara(bandou)cum au marea majoritate a masinilor VAG,unele il au negru altele in culoarea masinii si care e mult mai ieftin decat bara si se schimba mai usor in caz ca te-ai saturat de ei.

Eu acolo i-as monta la propria masina.

Modificat de mario zaccaria
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

As dori sa pun un senzor sa ma alerteze cand nu am centura ( stie cineva cat costa sau daca se poate )

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta are deja senzorul pentu centura, trebuie doar activat cu VAG-COM ca sa caraie. Esti primul pe care l-am auzit ca vrea sa isi activeze functia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Discutia despre senzorul de la centura de siguranta este OFF TOPIC !

Va rog sa va limitati doar la discutiile On Topic . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Nu am gasit o poza cu un golf 4 cu senzori de parcare after market montati in spate. Ma puteti ajuta? Ma intereseaza pozitionarea lor.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele le tragi prin partea dreapta spate a masinii, ies prin cauciucul acela din colt, sub stopul spate vei vedea ca ai doua gauri cu filet, acolo intra senzorii OEM Valeo, in 2 suruburi de 12 daca nu ma insel, + il legi pe becurile de marsarier. Go for it.

Drive Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!