Jump to content

Skoda S100


Postare recomandată

Salut!Am o Skoda S100 din 1975,ce parere aveti de acest veteran? :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nyk23.

    8

  • sdandrei

    7

  • recxd

    6

  • velo

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

chiar este un veteran :study:

esti primul pe aici care se lauda cu asa ceva. Bun venit si sper sa-ti gasesti si alte persoane cu batrana Skoda S100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu un unchi care avea una S100 si a murit inaintea masinii.

Ea mai traieste si azi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

tatal meu si-a dorit o astfel de skoda ca prima masina acum multi ani. S-a ales totusi cu o dacia 1300.

situri foarte interesant cu poze si solutii tehnice se gasesc pe la polonezi/cehi/slovaci unde sunt foarte apreciate de tineri care la bricoleaza pe unele extrem de reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am rasfoit site-urile de la cehi.De acolo am furat si eu niste idei pe care le-am pus in practica.De exemplu:radiator montat in fata,punte fata cu cremaliera(la asta lucrez acum),etrieri fata cu 4 pistonase fiecare,flanse distantiere pentru a monta alte jante,etc.Motorul l-am schimbat cu unul de 1280cmc-60cp,cutia de viteze la fel cu 4,22 pe grup fata de 4,44 cat avea original.Merge binisor...Am si ceva muzicuta pe ea...cam atat.Spuneti-mi si mie va rog,cum sa fac sa imi apara si mie ''ce tip de masina conduc''.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Completeaza semnatura in profil :study:

... si da click pe "YES" la "always show my signature"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Asa am facut dar...nu merge nu stiu ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa gata am inteles...apare din clipa in care postez...credeam ca trebuie sa apara si la cele pe care le-am postat deja.Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori.Vreau la motorul meu(de 1280cmc)cand ma voi apuca de el sa-i maresc un pic raportul de compresie.Ce ziceti?Adica...normal-9,7 si vreau sa-l duc pe la 10,2.Am facut rost de o lista de pe un site de la cehi cu treaba asta.Credeti ca ar merita sa planez mai mult? Cam astea sunt datele..............planat0,0mm-compresie9.7; planat0,2mm-compresie9,9; planat0,4mm-compresie10,0; planat0,6mm-compresie10,2; planat0,8mm-compresie10,4; planat1,0mm-compresie10,5; planat1,2mm-compresie10,7; planat1,4mm-compresie10,9; planat1,6mm-compresie11,1; planat1,8mm-compresie11,3; planat2,0mm-compresie11,6.

...si inca ceva,care ar fi avantajele/dezavantajele?Multumesc!! :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Apropo de veteran. Eu am una din '72. De unde ai luat motorul ? Cat ai dat pe el? Cum merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa-ti traiasca!Circuli cu ea?Eu motorul l-am luat impreuna cu o Skoda Rapid 130.Am dat pe ea 225$.L-am facut nou cap coada are 15mii acum si merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-o stapanesti sanatos. Poate vii la o intalnire, facem niste poze cu trecutul si prezentul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!Poate o sa vin odata si odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nyk23, fa niste poze daca nu ai, desi ma indoiesc. In prima grupa de sectiuni este una intitulata "masina mea". Fa-ti acolo un topic al tau si prezinta masina. Cred ca ar fi o schimbare necesara pe forum sa vedem asa ceva acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, o stiu pe asta :D

PS: sa-si faca totusi un topic la masina mea :D

Modificat de Akebono
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nyk23. stai in dr taberei? zona 34?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariuz pe la Razoare locuiesc..mai trec si pe acolo din cand in cand:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ieri masinuta prin oras. Nu mai stiu unde dar era parcata. Absolut superba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Felicitari nyk23 pentru bijuterie. S-o stapanesti sanatos fara evenimente neplacute.

Am o mica problemuta, si anume o Skoda S100 din 1970. A fost a bunicului meu care a decedat acum 2 ani. El nu a mai circulat cu masinuta respectiva cu mult inainte de a muri[are numere vechi de inmatriculare]. Masina aia a stat in garaj de atunci, iar cand s-a circulat cu ea, nu s-a mers cu mai mult de 80[stiu de la maica-mea care a condus-o ca se poate, i-a dat 1 data sau de 2 ori 100km/h]. Eu m-am gandit sa o reconditionez ca sa am si eu masina sa ma plimb, dar pe langa costurile de reconditionare, mai trebuie sa adaug si costurile de inmatriculare[cred ca sunt foarte mari... inca nu m-am interesat]. Daca sunt doritori printre voi de piese, sau daca stiti ca se poate face sa o tin ca piesa de muzeu, reconditionata, bineinteles[totusi, are aproape 40 de ani] va rog sa imi spuneti si mie. Bunica-mea vrea sa o dea la remat.... eu nu prea as lasa-o... :screwy:

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are carte de identitate, costurile nu sunt mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si fara carte e la fel...numa plimbarile sint mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are toate actele.... a avut un singur propietar... ideea e daca as putea aproxima costurile de reconditionare as avea 2 variante:

1. sa o reconditionez si eventual sa o folosesc eu

2. sa o dezmembrez si sa vand piesele ce se pot vinde de pe ea[daca o sa fie cumparatori]

3. la REMAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. merge (acum in fctie de starea ei si de citi bani inghite)

2. nu prea gasesti clienti sau primesti prea putin pe piese (munca cu dezmembrarea, depozitarea)

3. daca o mai fi programul rabla si ai bani pt alta noua, daca nu poate o vinzi unui pasionat cu banii pe care ii iei la remat (vezi pe aircooled, topicul cu epave - tot pe acolo afli info de aducere la zi a actelor)

3'. tii skoda si dai la remat dacia (daca e cazuta mai rau ca skoda)

ai grija ca e posibil sa fie radiata din oficiu, daca are nr vechi, itp nu e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skoda e mult mai picata decat dacia.... nu s-a mai circulat cu skoda dinainte de a se schimba nr. de inmatriculare.... deci e dusa....depozitarea n-ar fi o problema, ca tin piesele in garajul in care ea a stat atatia ani.... cred ca o sa caut vreun pasionat sa o ia.... sau daca gasesc cumparatori pt. piese, de ce nu... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!