Jump to content

Sharan probleme motor - se incalzeste foarte greu


Marian
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema la masina Un Sharan 2006 2.0 tdi 140 cp BRT  am prea mare presiune in vas de axpansiune ca imi picure apape la supoapa aceea de la vas asta numa cand merg cu la drum lung si schimb undeva intre 2500-3000 .... daca merg linistit cu ea imi scade treptat apa din vas cam la 2-3 luni trebuie sa completez iar cu apa in vas ... stie cineva ce poate sa aibe ... Mnzione termostatul este nou +caloriferu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • speedo

    21

  • andrusel

    19

  • razvi_gyl

    15

  • Tepes Voda

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut  nustiu unde sa postez in alta parte dar am si eu o problema la sharanul meu. Un sharan 2006 2.0 140cp BRT ... de la un timp am presiune prea mare in vas si imi picura apa prin acea supapa de la vas asta numa daca merg cu ea undeva la 25000-3000 iar daca merg cu ea linistit max 2500 imi scade treptat si trebuie sa competez cu apa 1-2L in vas cam la 2-3 luni. Mentionez ca termostatul si caloriferul sunt noi 

Modificat de Rabuni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o regula ca la toate motoarele de 2.0 tdi sa fie aceiasi cauza pt. Scaderea lichidului de racire s-au cresterea presiuni in instalatie.trebuie analizat cauzele care duc la aceste efecte;circuit racire,chiulasa,racitor de gaze...colegul alex a avut chiulasa si racitorul de gaze fisurate.si eu am schimbat chiulasa la al meu brt.dar cum am spus:nu este o regula sa fie la al tau aceiasi cauza.trebuie analizat si studiat pt.a lua o decizie corecta...

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anuleaza racitoru cu o teava si vezi daca tot pierde,nu stiu daca la modelu asta ai o duza pe furtunu subtire din vas,dupa incalzire scoate abur pe toba,dar totusi inclin spre garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu i-am dat de cap cu problemna asta.Numai cand incepe sezonul cald face asa.Am schimbat vreo 3 garnituri si o chiulasa.Racitorul de gaze sau racitorul de ulei la care va referiti?La mine nu scoate abur pe toba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De gaze, la mine ajungea funingine in vas la un moment dat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica egr-ul?Pai pe unde sa fie fisurat?Mi-aduc aminte ca scotea fum pe la capacul vasului de expansiune..era imediat dupa schimbarea garniturii si m-am gandit ca e ceva rezidual.

Razvan tu cum ai rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-106190-0-58715500-1429867020_thumb.

acesta este racitorul de gaze la vw sharan si trece antigelul si gazele prin prin el ,are perete dublu si daca se fisureaza se combina gazele cu antigelul...

Modificat de luktm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha si presiunea gazelor fiind mai mare face presiune in vas.Dar iarna de ce nu am probleme?

As vrea sa elimin orice varianta inainte sa ma gandesc la schimbat motorul.

Orice model de sharan are racitor din asta?

 

edit:mersi Andrei vad ca am postat simultan.

Ar fi salvarea mea si sfarsitul unui lung cosmar sa fie asta cauza.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e fisurat teoretic,trebuie sa faca presiune si iarna si vara,cind ai schimbat garniturile de chiulasa ai observat ceva pe ele(suruburile le-ai schimbat sau strins bine?),chiulasa ai verificato sa nu aiba ceva fisura si iarna cum nu se incinge asa tare sa fie ok si cind vine caldura sa inceapa nebunia,pompa de apa,caldura cum baga....?

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica egr-ul?Pai pe unde sa fie fisurat?Mi-aduc aminte ca scotea fum pe la capacul vasului de expansiune..era imediat dupa schimbarea garniturii si m-am gandit ca e ceva rezidual.

Razvan tu cum ai rezolvat?

L-am anulat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e fisurat teoretic,trebuie sa faca presiune si iarna si vara,cind ai schimbat garniturile de chiulasa ai observat ceva pe ele(suruburile le-ai schimbat sau strins bine?),chiulasa ai verificato sa nu aiba ceva fisura si iarna cum nu se incinge asa tare sa fie ok si cind vine caldura sa inceapa nebunia...

Asa a zis si mecanicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radiatoru mare e ok se incalzeste pe toata suprafata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se incalzeste am avut si caldura asta-iarna totul era ok,pompa de apa e noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile schimbate toate erau suflate in acelasi loc?dupa ceai schimbat chiulasa ai mai schimbat vreo garnitura?urmareste si termostatu vezi daca lucreaza tot timpu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Am un Sharan din 2006 2.0 140 cp Brt si am urmatoarea problema : cand merg cu ea la drum lung si schimb undeva intre 2500-3500 imi creste apa in vas expansiune si imi da apa(picura) afara pe la supapa de la vas iar daca merg  cu ea pana in  2500 oras/afara imi scade apa nustiu pe unde ... am schimbat termostatul si busonu de la vas  ce ar putea fi ? .... Mentionez ca vara trecuta am mers cu ea pana la iasi (tulcea-iasi) si dupa ce am trecut bacu am simtit miros de apa in masina supriza apa in vas era maxim full ... am schimbat termostatul iar apoi a fost ok dar de atunci am aceasta problema mentionata mai sus. Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de apa sau garnitura de chiulasa. Mai era un caz pe expus pe forum si, din pacate, au fost ambele(pompa de apa+garnitura de chiulasa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ii chiulasa,asa o fost si la mine,dupa ce am schimbat-o nu mai face presiune in vas de sa arunce apa afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 ar trebuie pe furtunu care intra in vas sa am o supapa/duza ceva de presiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer si eu am avut asa ceva si mi-i se pare o prostie de ce ii acolo....am scos-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99,99% garnitura de chiulasa sau chiulasa(asta poate mai rar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!