Jump to content

Schimbarea distributiei la O2


codz
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o intrebare , la o Skoda Octavia 2 2.0TDI DSG BKD MY2005 la ce interval se schimba distributia? Fostul proprietar a schimbat-o la 90.000 si acum are 177.000 km .

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90-120.000... in functie de cum e folosita masina ( oras - exterior)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, o sa fac la 90.000. Merg foarte putin cu masina ( maxim 15.000km pe an) . Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut , ma ajutați va rog si pe mine un sfat . 

De curand sunt posesor al unei Skoda 2 1.6 MPI 102 CP , 155.000 km 

vreau sa schimb si eu distribuția , uleiul si toate filtrele , ma ajutați si pe mine cu modele , prețuri (aproximative) si alte sfaturi 

va Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

La distributie am schimbat pe original la brady 1100 ron piese plus manopera

La revizie am mers pe filtre mann si ulei 5w30 mobil 1 cost piese plus manopera 450 ron

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut ! Vreau sa schimb si eu distributia la Skoda Octavia 2, 2.0 TDI,140 cp. Imi puteti recomanda o curea de distributie buna ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasicele role INA, pompa apa HEPU si curea Contitech.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva recent curea+ pompa pe apa pe original? Daca bine tin minte cei de la reprezentanta ziceau ca la al doilea schimb, la 240.000 km, se va schimba si pompa de apa. Costul va fi in jurul sumei de 1600 lei.  Cele aftermarket la cati km se schimba si care ar fi un pret aproxomativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua OEM la O2 e Dayco, cel putin asa a fost la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa de apa e bine sa fie inlocuita la fiecare schimb de distributie... de regula nu prea rezista asa mult, cel putin la 1.9 tdi nu am prea auzit sa tina peste 150.000 km.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_221, Octavia mea are in momentul de fata 220 000 km si are pompa de apa originala, 1,9 TDI BXE din 2008. Am schimbat distributia la 6 ani si 120.000, acum fix 3 ani. Atunci au schimbat cureaua + rolele. Tin minte ca a costat in jur de 1000 lei si au zis ca urmatorul schimb va fi la 240.000 sau 4 ani.

    Acum cand i-am intrebat cat ma costa distributia + pompa de apa au zis ca e aproximativ 1600 lei. 

    Preturile de mai sus sunt de la reprezentanta.

    Pe mine ma intereseaza cat m-ar costa un kit aftermarket cu pompa de apa si la cati km se schimba, nu voi tine masina pana la al 3 lea schimb :)) o mai tin pana la 300.000 km ( maxim 2-3 ani).

Modificat de octavia 4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai dupa etka la BXE pompa 045 121 011 HX - 370 lei 

set distributie 038 198 119 A- 1041.60 lei 

dar la epiesa http://www.epiesa.ro/kit-de-distributie-skoda-octavia-1z3-1-9-tdi-contitech-ct1028k3/17970/10553/articol-1453121/distributia pe CONTITECH 282lei.

iar pompa pe hepu http://www.epiesa.ro/pompa-apa-skoda-octavia-1z3-1-9-tdi-hepu-p565/17970/10191/articol-2705476/ 180 lei

acu nu schimbi chitul ca cel original la 120000 Km schimbi pe la 100000 Km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu kitul de distributie la bxe era la interval de 150kkm ,nu 120 kkm

cu anul de fabricatie 2005-2006 se schimba la 120 kkm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicureddogsflo, foarte bune preturile puse de tine mai sus! iau piesele after market si ma duc la reprezentanta cu ele :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce manopera percepe reprezentanta pt montaj kit distributie si pompa de apa?

la un service normal te ar costa vreo 300 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

epiesa are o politica mai urata... 90% din repere nu le poate livra, dar iti recomanda alte putin mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

La ce interval se schimba distributia la motorul din titlu ?

Acum are 100 500 km , aproape 6 cu cureaua originala. 

Discurile de frana si placutele se schimba preventiv sau atunci cand se uzeaza ? (sunt cele originale)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele de frana se schimba cand se uzeaza. Atunci cand schimbi cauciucurile de iarna-vara poti sa bagi capul sa vezi cata "carne" mai au. Discurile de frana tin la 2-3-4 seturi de placute de frana, dar se schimba cand au grosimea sub minimul dat de producator. Parca pe spate este minim 6-7 mm (nou este 9 mm) si pe fata minim 17-18 mm. (nou este 22 mm).

Distributia originala cu care vine din fabrica este de o calitate foarte buna. Dupa carte, nu exista limita de timp la care trebuie schimbata, dar o sa gasesti destui mecanici sa-ti zica 4-5-6-7 ani. Repet, oficial dupa carte nu conteaza anii. Dupa Km, oficial dupa carte se schimba la 120.000 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la km nu are interval, Elsa zice sa o verifici la fiecare revizie dupa 90.000 km si sa o inlocuiesti daca e uzata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,sunt nou pe forum!

Octavia 2,1.9 ,2005 distributia schimbata acum 5 ani respecriv 60000 km, duce pana la anul in primavara cand schimb uleiul si filtrele?deci distributia va ajunge la 6 ani respectiv 70-75000 km!

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, fara probleme. daca s-au pus piese de calitate si montajul a fost efectuat corect

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!