Jump to content

Procedura demontare far Octavia 1


IRO
 Share

Postare recomandată

Buna ,

Vreau sa demontez farul din stanga insa se pare ca este putin mai complicat decat am crezut.Cine a mai facut asa ceva poate sa detalieze care sunt pasi de urmat ptr demontarea farului este model cu fata de plastic.

Multumesc anticipat.

Modificat de IRO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 se desface surubul de la semnal cu o tubulara de 7 sau un patent

2 cu surubentita torx de 25 de desfac cele 4 suruburi , 1 este sub semnal

3 se trage farul usor afara

4 se apasa siguranta de la mufa farului

5 l-ai scos :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E la fel de usor si in cazul farurilor cu xenon autoadaptiv??? Din cate am observat eu pare mult mai complicat decat ce ai zis tu aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la xenon e la fel doar ca mai are o parghie de autoregaj (spre semal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la xenon e la fel doar ca mai are o parghie de autoregaj (spre semal)

la xenon numai are nici o parghie doar cabluri si atat ,spun asta ca le-am demontat de ''n'' ori datorita pozitiilor pe led care se ard tot timpul :Driver:

Modificat de cfk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..este identic cu celalalt tip de faruri.Farul din dreapta masinii are o mufa,iar cel din stanga are 2 mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la farul stanga trebuie sa dau bateria jos???

Modificat de insanity
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie data bateria jos pt ca nu te ajuta cu nimc.Totul se face prin exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschizi capota si ai sa vezi 3 suruburi torx de 25,2 pe partea laterala a farului,iar unul deasupra.Apoi desfaci un surub de la imbinarea dintre far si semnalizare cu o cheie de 7,scoti semnalizarea,si sub ea o sa mai fie inca un surub,tot torx de 25.Dupa ce au fost desfacute toate 5 suruburile,se scot mufele de la far si o sa "ramai cu el in mana".Apoi,ca sa ai acces la becuri,mai trebuie desfacute aprox 5 suruburi cu o surubelnita cu cap stea si asta a fost tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Motorasul de reglaj al farului este cumva incorporat in far, adica trebuie sa demontez farul sa ajung la el? Intreb pt ca am observat ca de la un timp farul din stanga nu vrea sa mai coboare si o sa ma apuc de treaba doar sa mai treaca gerul asta.........:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,mai mult ca sigur este incorporat in far,eu cand am conectat farul inapoi(am schimbat 2 becuri),aveam contactul pus si mecanismul a inceput sa se miste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Da,mai mult ca sigur este incorporat in far,eu cand am conectat farul inapoi(am schimbat 2 becuri),aveam contactul pus si mecanismul a inceput sa se miste.

este un surub si in spate la semnalizare, si sticla vine la fel de usor jos, poti sa o stergi si aia de praf, o sa vezi mult mai bine :scratch: daca vopsesti exteriorul la oglinda negru o sa arate ft bine , si partea de jos de la sticla :wacko::), eu asa am facut :screwy:

Modificat de roby200487
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper să vă ajute acest tutorial.

Pentru mine a fost suficient de detaliat pentru a

Modificat de Agopteam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Aqopteam dar eu nu am xenon si farul e diferit. De demontat stiu sa-l demontez (farul)eu speram sa ma ajute cineva cu motorasul de reglaj (pe ala nu stiu sa-l scot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce firma produce farul original de Ovtavia tour?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschizi capota si ai sa vezi 3 suruburi torx de 25,2 pe partea laterala a farului,iar unul deasupra.Apoi desfaci un surub de la imbinarea dintre far si semnalizare cu o cheie de 7,scoti semnalizarea,si sub ea o sa mai fie inca un surub,tot torx de 25.Dupa ce au fost desfacute toate 5 suruburile,se scot mufele de la far si o sa "ramai cu el in mana".Apoi,ca sa ai acces la becuri,mai trebuie desfacute aprox 5 suruburi cu o surubelnita cu cap stea si asta a fost tot.

Dupa ce dai farul jos de pe masina cu capacul din spate si becul H4 dat jos se vede motorasul. Are pe el doua suruburi si unul pe tija din cap. Dupa ce se desfac acestea si se scoate mufa cu fire din el se scoate motorajul afara. Atentie reglajul farurilor se face numai pe faza scurta. Succes!

Modificat de vioami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci o sa incerc in weekend sa-l desfac. Sper sa nu fie ars ca nu stiu de unde sa iau altul. Peste tot pe unde am intrebat nu vindeau decat farul cu totul :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit pe www.dez.ro la un tip din Bucuresti. Anul trecut ambele motorase 80 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am mai postat si in alta parte dar.... nici un raspuns

Se poate demonta doar sticla farului la SOT pt a o inlocui? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca se poate, doar ca operatiunea trebuie facuta la cald si folosit apoi lipici special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TOUR nu are sticla la far asa ca nu incercati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu are sticla la far ? :D te referi ca are "sticla" de plastic nu? Daca la asta te referi atunci : se poate schimba acest plastic imitatie sticla?? A mai incercat cineva . Pare destul de dificil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, la asta ma refeream. A incercat cineva sa bage farul in cuptor si s-a cam topit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!