Jump to content

Procedura demontare far Octavia 1


IRO
 Share

Postare recomandată

Salut ... referitor la ultimele doua posturi vreau sa intreb si eu ... daca a mai desfacut cineva o sticla de far pt. octavia tour 1 ... Varul meu ar vrea sa inlocuiasca doar sticla si nu stiu daca se poate desface si monta... As aprecia niste reply-uri de la cei care au facut aceasta operatiune ...

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca lentila farului este de sticla (la Octavia 1 fabricate pana in 2000) se poate inlocui - se gaseste si ca piesa de schimb originala lentila. In cazul farurilor de generatie noua, cu lentila de plastic, nu se poate efectua operatiunea, dupa cum au mai spus si ceilalti colegi de forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba se poate desface. Nu e simplu, dar se poate. Eu le-am desfacut pe ale mele si le-am schimbat. Trebuie incalzite cu un pistol de aer cald (atentie insa ca se poate topi plasticul) si desfacut usor masticul acela gri cu o surubelnita subtire. E treaba migaloasa si consumatoare de timp, dar se face.

Problemae ca nu se gasesc "sticle" de far de cumparat separat pt modelul mai nou (cel de plastic), adica trebuie luate de pe alte faruri eventual.

PS: Daca e cineva interesat eu mai am inca sticlele vechi care nu sunt in stare prea rea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi(de fapt ieri ca acum e 3:23 pm :D ) am vorbit cu varul meu si are model generatia noua(an fabr. 2004) pt. ca are xenon pe masina si mi-a zis ca a desfacut sticla de pe far ... nu ma intrebati cum ... cred ca, cu grija :D ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor , de ce puneti carul inaintea boilor ?! inainte de a va face probleme daca si cum se poate demonta ... ati vazut daca se gaseste de cumparat doar ,,geamul'' de la far ?! nu se gaseste ... deci de ce va chinuiti sa-l demontati ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A mai incercat cineva sa demonteze un far de Octavia 2?

Problema mea e ca am cam facut-o de oaie.. :banghead: am vrut sa schimb un bec pt faza scurta si din greseala am desurubat surubul care tine clema aceea care fixeaza becul (nu am vazut ca se deface in partea de sus). Fara sa-mi dau seama, prin desurubarea acelui surub a cazut si chestia aia care sta in fata becului (nu stiu cum se numeste) si nu mai am cum sa o prind la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CMA - vezi ca ai o tija, pe interiorul faurlui, coltul de jos. Tragi de ea si o sa iasa farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, am scos farul nu asta era problema :) Problema mea era ca mi-a cazut chestia care se afla in fata becului, in interiorul farului..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu multa migala si miini de pianist o sa reusesti sa pui obturatorul din fata becului la loc fara sa trebuiasca sa desfaci ,,geamul" farului. Am un amic care a reusit asta, dupa doua zile de piguleala... asa ca succes !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, probabil cu niste ustensile adecvate si multa, multa rabdare, il pui si fara sa desfaci farul. Altfel, la desfacut cu el.....numai ca-i durere la O2 sa-l desfaci.....are un adeziv nenorocit.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te vei descurca cu ajutorul unei pense lungi, mai mult ca sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu, nu am decat sa cumpar alt far :( Am vazut ca e cam 200 de lei unul la mana a doua..

Daca cineva se pricepe mai bine si crede ca m-ar putea ajuta, sunt dispus sa platesc.

Multumesc pt raspunsuri.

Modificat de CMA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putina rabdare si cu o penseta sau cleste cu vf lung reusesti si faci si economie de 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de ce sa cumpari altul. Ti-am spus mai sus care sunt solutiile de rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa o ora de chin am reusit sa-l prind la loc. Multumesc pt sfaturi baieti! Recomand atentie tuturor pe viitor sa nu desfaceti din greseala surubelul acela care tine clema si obturatorul ca e jale de pus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: credeam ca dupa o luna ai reusit sa-l pui la loc cand am vazut postul :lol: :lol:

bine ca ai reusit caci e migala intr-adevar

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

A pus cineva faruri de octavia 2002+ pe octavia modelul anterior care are faruri cu sticla din sticla? inafara de mufe si motoras reglaj ar mai fi si alte impedimente? toate sunt cu proiector inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare!

Am faruri cu lupe pe faza scurta si proiector, sticlele prezinta semne avansate de imbatranire, din cate am inteles nu se poate scoate la polish defectul.

Vreau sa imi achizitionez faruri sh pt a inlocui doar sticla.

Daca i-au sticla de pe alte doua faruri care vin fara lupa sau doar cu o lupa pe faza scurta, se poate monta pe farurile mele?

Ma gandesc ca au aceeasi dimensiune. Forma sticlei este aceeasi? Exita incompatibilitate de vreun fel?

Masina este O1 RS 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!