Jump to content

Test Drive New Scirocco


Roger
 Share

Postare recomandată

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    14

  • Dudu

    9

  • spb

    9

  • LYM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bucurati-va ca e si asa. In Franta test-drive-urile sunt mai ceva ca zaharul pe vremea lui ceasca.

Iar dieselul de 170 inca nu se intrevede.

Am vazut masina expusa in carne si oase.

Prima remarca (a unui posesor de TT care cunoaste problema): piloanele B+C fac asigurarea la intrarea de pe un drum secundar un adevarat chin. Unghiul critic e cam la 45 grade (adica exact cat e problematic pe drumurile laturalnice). M-am foit in scaun cu toate reglajele posibile si imposibile si degeaba. Sincer eu pentru oras n-as cumpara masina asta. Poate cineva cu inaltime mai mica sa aiba o alta opinie insa pe mine m-a cam ingrozit.

In rest ce sa zic, designul mi se pare extrem de frumos, masina pare foarte "muschiuloasa" si agresiva cu farurile alungite.

Calitatea in interior mi s-a parut ca si pana acum: peste Seat, sub Audi (n-o spun cu rautate). Personal mi-au displacut cel mai mult "urechile" de pe interiorul portierei. Sunt cam ciudat din punct de vedere al ergonomiei.

Ca portbagaj, well, treaba e simbolica. Sincer, subiectiv vorbind mi s-a parut mai mic portbagajul decat la TT. Care nu e chiar mic (am carat suficient pt 2 persoane 1/2) insa pentru 4 persoane masina nu cred ca e suficienta ca spatiu de bagaj si spatiu in spate.

In rest, numai de bine :P Mi se pare o masina mai reusita decat Megane-ul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, o parere usor subiectiva. TT are 290l, Scirocco 292l. Oricum, din toata treaba asta e de admirat portbagajul de la tt care mie mi se pare ff mare pentru o masina atat de mica (in conditiile in care aproape acelasi volum la scirocco mi s-a parut ok)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu un test drive cu 1.4 TSI 160 CP , avand in vedere ca nu am mers cu o masina mai puternica , mie mi s-a parut ca trage bine motorul, masina e f stabila si bine antifonata , pozitia la volan excelenta, sustinerea laterala a scaunelor buna , am intrebat si mi-a zis dealerul ca sunt mai bune decat scaunele sport de la G6 . Nu mi-a placut oglinda retrovizoare f mica practic baza e in cele laterale care mi se par mai mari decat la megane-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin off topic (pt cei care au vazut masina live) :icon_thumright: sunt destui care imi spun ca au vazut masina si ca este 'copiata' (cel putin partea din spate) dupa volvo c30 ! din fotografii mie nu mi se pare ,ce parere au cei care au vazut-o live ?????

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din spate seamana o idee cu C30 dar e cale lunga pana sa fie copiata dupa el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti ocazia sa faceti test drive, chiar daca numai virtual :) in recent lansatul Need For Speed Undercover.

Eu m-am plimbat azi cateva ore bune cu el.

scirocco1uk2.th.jpg scirocco2tk7.th.jpg scirocco3yl5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facut drive test cu 1,4 tsi de 160 cp si cutie manuala

sunt impresionat pozitiv de stabilitatea masinii si calitatea asmblarii

cel putin modelul testat era cu pachetul sport si navi rns510

impresii :motor excelent pentru un asemenea motoras trage constant

nu am rupt-o in ture ca masina avea cca. 650km si am luat-o cu motorul rece- mi-a fost mila

dupa ce am incalzit-o am mai incins-o dar tot cu mila - ma gandeam la rodaj

oricum la gandul de a face o asemenea achizitie as astepta motorul diesel de 170 cp si tare bine i-ar prinde si un 4x4 pe diesel

la benzina pana la 230cp ar merge si doar fwd daca vor pune mai tarziu o asemenea motorizare

pe ansamblu mi-a placut f. mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce trebuie facut pentru un test drive. Deci eu nu m-am dus la nici o reprezentanta sa cer test drive. Cum sunt parlit de bani e chiar batator la ochi ca nu exista nici o sansa sa o cumpar :D. La 27000 de epuroi as putea sa o iau in leasing da asta ar insemna ca dorm in ea (prietena sigur nu ma mai primeste in casa) si ca nu mai vad concediu pana termin ratele :D

Eu as vrea sa ma plimb cu ea la test drive. Va rog sa-mi spune-ti ce se cere cat costa si cum ar trebui sa arat ca sa ma lase sa-i dau cheie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai frate fii serios :D

Te duci acolo pur si simplu si le spui ca ai vrea sa faci drive-test cu Golf VI. Nu-ti cere nimeni fluturasul de salariu pentru asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

masina a fost copiata ...dar rezultatul e fenomenal

purice

Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Modificat de dudu
warning !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la test drive cu 2.0 TSI, scaune piele, sistem RNS cu 510 navi.

In primul rand masina are linii frumoase, atrage privirile tuturor pe strada.

Am iesit in A1. Pozitie foarte buna la volan, aproape de asfalt. Schimbat la 6600 - 6900 rpm, sunet foarte frumos.

Am ajuns la 220km relativ repede. Consum cat am mers eu 22 (am inteles ca in mod normal in bucuresti e 14).

Am stat si in spate.. am incaput la limita acolo (am 1.87)

Ce nu mi-a placut: aceleasi butoane / volan ca in golf 5.

Overall impresie buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat decat sa urc in noul model in showroom-ul Vw, in mometul in care faceam actele pentru mk5-ul meu. Daca ar fi costat cu cateva mii mai mult decat am dat pe G5 as fi devenit pe moment cel mai mare egoist si nu as mai fi tinut cont ca luam masina si pentru alte scopuri decat propria-mi placere. Interiorul arata f bine, fara milioane de lcd-uri, pozitia de la volan extrem de placuta iar exteriorul ... superb. Promit ca ma fac mare si-mi indeplinesc o astfel de nebunie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind primul meu post vreau sa salut pe toata lumea activa de pe aici:)

Referitor la topic , recent am facut un drive test cu vw scirocco am sa scriu concluziile mai jos:

Masina: scirocco 1.4 TSI 160 cp -dotari optionale : pachet sport, navigatie, climatronic, computer de bord plus

Am mers cu ea cam 10 km distanta pe care am parcurs-o atat in linie dreapta cat si virajat, stradute laterale gropi etc.

De bine : -din punctul meu de vedere masina arata fenomenal, foarte agresiva, cu o forma aerodinamica, mult peste toate masinile sport din aceeasi clasa

-usile au un sistem de deschidere ingenios , fiind foarte mari si grele (tipic pt o masina in 3 usi), nu trebuie sa te chinui deloc sa le deschizi/inchizi

-scaunele fata au o foarte buna sustinere laterala , foarte comode , chiar si pt o persoana de 1.90

-oglinzile laterale sunt foarte eficiente

-navigatia - se stie :P

-volanul sport, pedalierul aluminiu, si cutia de viteze au un design f. reusit

In mers: -masina incepe sa traga de la aprox 1500-1800 Rpm cand compresorul si turbina intra in actiune, insa toata puterea se face simtita dupa 3000-3500 rot/min si urca liniar pana la 6700 rot/min (treptele 1,2,3)

-pentru cei care se intrebau daca se simt cei 160 cai , parerea mea este ca da , motorasul de 1.4 isi face f. bine treaba ajutat de compresor si turbina, atinge in treapta 2, 115km/h la 6600 rpm, viteza indicata de acul de pe bord (pe gps nu am testat)

-motorul are o elasticitate foarte buna, in treapta 6 la 100 km/h sta cam pe la 1900 rot/min , si accelereaza destul de bine chiar si de la aceasta turatie mica

-personal cred ca atinge 100 km/h in mai putin de 8 sec , depinde de sofer, masina nu avea cutie DSG

-aderenta foarte buna , desi am prins portiuni umede de sosea, nu am simtit ca pierde aderenta

-masina sta incredibil pe viraje, nu m-a deranjat atat de mult la trecerea peste denivelari/gropi precum ma asteptam

-evacuarea, fluieratul turbinei, sunetul motorului, dar si antifonarea (facuta special mai slab), iti dau o senzatie...scirocco:)

-consum mediu 11.9 in 1600 km, pe aprox 10 km a avut 11.8 ceea ce este un plus avand in vedere stilul de mers

De rau: -locurile din spate nu sunt atat de confortabile pentru un drum mai lung, spatarul drept, cu sustinere laterala este foarte bun pentru pasagerii care merg pe distante scurte, de asemenea cei claustrofobici pot avea probleme cu geamul lateral prea mic:)

-oglinda retrovizoare este doar de design, prin ea nu se poate vedea nimic in spatele masinii

-pentru cei care vor sa isi ia plafon panoramic este o idee proasta, trapa se deschide doar 5 cm

-interiorul putea sa aiba niste elemente de indentificare ale acestui model (este aproape identic cu G6)

-masina trage cam prost cu motorul rece

-geamul se deschide intr-un mod ciudat si scartaie

-portbagaj mic pentru 4 persoane

-pretul optionalelor putin exagerat

Masina , cu aceste optionale costa aprox. 23500 E, pentru cei care vor o masina sport, nu cred ca mai conteaza ce am scris de rau:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suprinzator de lunga etajarea cutiei, ar trebui sa ajute binisor la consum. >110 in a 2-a e foarte bine zic eu.

La a mea trebuie sa ii dau a 3-a pana la suta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles partea cu "masina trage cam prost cu motorul rece" ; ce anume te-a nemulumit la capitolol asta? Cum se manifesta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles partea cu "masina trage cam prost cu motorul rece" ; ce anume te-a nemulumit la capitolol asta? Cum se manifesta ?

Cand am iesit din curtea dealerului , am incercat sa schimb a I-a pe la 5000 rot/min si nu mi-a placut cum tragea,avea putere evident dar nu pt. 160 de cai , dealarul mi-a spus sa mai astept 5 minute, sa se mai incalzeasca motorul, si intr-adevar dupa 10 min era o diferenta destul de importanta la acceleratie.Mi s-a parut putin ciudata treaba asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hotshot:

- masina nici nu ar trebui "sa traga" cu motorul rece. Asta nu poate trece ca si minus. E ca si cum ai zice ca nu merge bine pe plafon :P.

- geamul scartaie la orice masina daca este praf in cheder.

- interiorul ar fi bine daca ar semana cu G6. Din pacate practic este identic cu Golf 5 cu unele influente EOS, ceea ce este intradevar rau pentru o masina noua.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hotshot:

- masina nici nu ar trebui "sa traga" cu motorul rece. Asta nu poate trece ca si minus. E ca si cum ai zice ca nu merge bine pe plafon :)).

- geamul scartaie la orice masina daca este praf in cheder.

- interiorul ar fi bine daca ar semana cu G6. Din pacate practic este identic cu Golf 5 cu unele influente EOS, ceea ce este intradevar rau pentru o masina noua.

stiu ca nu ar trebui sa traga la fel, dar ideea era ca diferenta mi s-a parut ca mare, din cauza asta am trecut-o ca minus, referitor la geam nu imi place felul in care se deschide ,si chederul (in partea de jos, ca sus lipseste), sunt convins ca nu scartaia din fabrica. Oricum hai sa nu mai barfim, masina per total m-a impresionat :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal daca motorul era rece sa nu-ti traga. S-ar putea chiar sa fie setat ECU-ul sa-ti faca figura. Ma uit la doua lucruri:

- "Abia iesit din curtea dealerului si schimbat la 5000"...

si a doua treaba

- 220 pe autostrada (dl Police).

Pai ce-ar mai fi de zis :(? Daca asta inseamna test drive, inseamna ca avem o problema :).

Mai bine va uitati la

- vizibiliatea oferita de masina (piloni, pozitia pe scaun, etc),

- la un 60-100 in tr. 3-4-5 de ex,

- raspunsul directiei la parcare si la viteza mai ridicata

- ruliu tangaj etc

- la lucruri care sunt mai relevante decat schimbatul in rosu cu motorul rece.

Cat timp mergeti cu asa ceva? Cat de relevant e un 220 in tara? In fine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@docman2

Cu tot respectul pentru faptul ca ai o masina sport, daca eram interesat de elasticitatea motorului in treptele 3,4,5 de la 60-100 faceam test-drive cu un diesel. Sincer sunt interesat de modelul asta ca altfel nu faceam drive test cu el, si la cum a plecat de pe loc din curtea dealerului, fac pariu ca la o [cenzurat] il faceam cu masina din semnatura (ambele masini cu motorul "rece") , si sunt perfect constient de cum trebuie sa mearga o masina cu motorul rece . Astept alte pareri ale oamenilor care au mai mers cu o astfel de masina, pentru ca ma gandesc ca poate e un caz singular, poate masina avea probleme...

Pe mine la o masina de genul asta 60-100 ma intereseaza in treapta 2

Iti dau dreptate : nu se numeste drive-test daca mergi cu 220 in linie dreapta, decat daca poate vrei sa ii vezi consumul la viteza aia, altfel nu ii vad rostul.

ps: rosu incepe la 6500

Modificat de hotshot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

OffTopic:

6500? ciudat dat fiind ca practic e acelasi motor ca al meu iar eu am rosu la 7200...

Softul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dudu doar de curiozitate intre 6500 si 7200 mai trage masina? nu e chiar acelasi motor ca asta are 160 de cai , si al tau a fost pus pe varianta GT , probabil s-au gandit ca ar da mai bine sa inceapa zona rosie la 7200 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pe toata lumea!...e prima oara cand scriu pe forum si am ales sa o fac din dorinta de a afla cat mai multe despre noul scirocco. Desi nu a sosit, inca, bestia comandata.. de 200 CP, am reusit sa fac mai multe teste cu cel de 1.4 160 CP, gratie unui vanzator autentic, pasionat in acelasi timp de masini, care in curand o sa-mi arunce cheile inainte de a-mi da buna ziua, de fiecare data cand ma vede in showroom. Va pot transmite asadar parerea unui profan in ceea ce priveste vw scirocco.

Prima senzatie cand m-am suit in masina a fost ca sunt acolo unde trebuia sa fiu de multa vreme.

Va pot spune ce nu mi-a placut, pentru ca lucrurile care mi-au placut cantaresc prea mult, de vreme ce mi-am comandat-o:

- motorul de 1.4 160 CP e senzational pentru drumurile lungi, eventual autostrada...dar nu in oras. Daca motorul nu e bine incalzit acei 160 de cai nu-i prea simt. Cred ca ar fi mai indicat un diesel....sau 2.0 benzina

- cei care stau in spate vor avea o problema daca depasesc 1,75m ...noroc ca sunt mic.

- cutia DSG e foarte interesanta...dar nu pentru mine...au fost momente cand nici nu mi-am dat seama ca am trecut in alta treapta - o prefer pe cea manuala si mai mult de atat diferenta de pret este semnificativa.

Cam atat...

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!