Jump to content

Inmatriculare auto secondhand provenienta romania


mmneg
 Share

Postare recomandată

Salut,

Vreau sa fac si eu o Autenticitate la RAR pentru o masina si am pe fata folie cu grad de transparenta 30% ? O sa am probleme? Sau pe ei ii intereseaza la Autenticitatea doar seria caroserie si motor?

De pe site-ul lor citesc:

Pentru vehiculele care sunt sau au mai fost inmatriculate in Romania si care isi schimba detinatorul, Registrul Auto Roman elibereaza un certificat de autenticitate in cazul in care se mentin principalele elemente de identificare si caracteristicile constructive ale vehiculului in aceeasi configuratie ca in momentul omologarii. Pe baza acestui certificat si a inspectiei tehnice in termen de valabilitate, vehiculul se poate prezenta la autoritatea care efectueaza inmatricularea.

A avut cineva probleme cu folie pe fata la Certificare Autenticitate RAR ?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

salut!

eu cand am fost la identificare la RAR(eliberare certificat autenticitate) in vederea inmatricularii nu m-a intrebat nimeni nimic de folia de pe geamuri desi nu aveam autorizatie la ea(aveam folie doar pe spate + luneta)

acum din cate stiu eu este permisa folie cu o transparenta de peste 73% pe geamurile fata

mai mult de atat,mult noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta si pe mine cineva? am 3 masini vw golf 3 1 ii de 1.4 75cp 2 ii de 1.6 75cp 3 ii de 1.8 90cp toate sunt inmatriculate pe romania dar vreau sa le inmatriculez pe mine,care stie cam cat costa o inmatriculare daca masina este pe romania?multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Tot de inmatriculari sh...

Se da o masina luata de noua pe numele mamei mele, decedata acum 3 ani.

In urma succesiunii masina a revenit jumatate mie, jumatate tatalui meu. Pentru partea lui, tatal meu a facut un contract de donatie.

Care este procedura pentru a o inmatricula pe numele meu?

Ma duc cu actele la fisc sa o radiez de pe numele mamei si apoi inscriere pe numele meu si apoi inmatriculare? se mai trece pe la RAR?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 5 ani am facut greseala sa iau o masina de la un samsar tigan. Am luat-o doar pentru ca arata bine si mergea bine, actele le verificasem nu era furata, recarosata, etc DAR....proprietarul din acte avea amenzi neplatite de 2000 RON şi mi-a trantit in fata ca daca vreau acte, sa platesc eu amenzile :grrrrrr: . Evident ca, avand in vedere ca dadusem 550 de euro pe masina, am exclus ipoteza si l-am dat in judecata, cam dupa un an in care alergasem masina la greu fara cine stie ce intretinere si o pregatisem pentru programul Remat (dar tot aveam nevoie sa fie pe numele meu). L-am dat in judecata, culmea ca am avut termen in 3-4 luni, am chemat si fiscul pentru opozabilitate si am castigat la prima infatisare. Cu actul de la judecatorie am fost la poliţie si a fost totul ok. Ca fapt divers, tiganul ala nenorocit s-a razbunat si a venit ziua in amiaza mare, cand toata lumea este la servici, cu 3 ciori similare si au luat masina la picioare (deja nefolosita, in curs de trimitere la Remat), indoind toate aripile, usile, si capotele, si smulgand oglinzile. Evident , fiind vorba de o zona centrala, un vecin a filmat totul de la geam si mi-a dat CD-ul. Am mers la politie unde in mai putin de o ora cei 4 tigani erau adusi legati (m-am si mirat de proptitudine) iar politistii ma rugau sa semnez procesul verbal ca sa aiba plangere oficiala sa ii poata retine. Am semnat si am plecat. Dupa 2 zile, un ofiter de serviciu de la secţia unde am depus plangerea, ma roaga sa vin la secţie ca sa lamurim anumite aspecte. Am intrat intr-o camera cu respectivul ofiter si un bulibasa de-al tiganilor care voia sa facem pace si sa plateasca daunele. Initial am vrut sa ii spun ca vom face pace cand scursorile alea vor putrezi in puscarie, dar m-am gandit ca daca tot au ajuns la asemenea discutie, vor gasi alta posibilitate sa ii faca scapati. Evident ca nu le-am spus ca masina voiam sa o duc la Remat oricum, dimpotriva, devenise de suflet si o voiam in starea initiala, asa ca bulibasa a scos pe loc pretul initial al masinii de 550 de euro si mi i-a inmanat. Am renuntat la plangere si am dus epava la Remat, de unde am obtinut un voucher de 3800 lei, deci probabil am facut o afacere.

Deci, aveti grija de unde cumparati, nu dati banii pana nu verificati actele masinii si eventualte datorii la fisc ale vanzătorului !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am sa incerc sa fiu cat mai la obiect in ceea ce priveste titlul topicului, chiar daca are ceva vechime de cand a fost initiat, ma gandesc ca nu strica sa prezint niste date de actualitate.

Am achizitionat de curand un auto second-hand din Romania, tot din grupul VAG. Autovehiculul a fost achizitionat din alta localitate decat cea de domiciliu. Din momentul in care am ajuns la destinatie, o ora a durat verificarea starii autoturismului (vizual, test drive si verificare acte) si inca o ora actele.

Iata pasii ce i-am urmat;

1- am purtat o convorbire telefonica destul de lunga cu proprietarul despre starea masinii, dupa care am cerut asigurari ca el este proprietarul in acte. Mi s-a confirmat, asa ca am purces la drum.

2- prima oara am mers la Adm. Financiara de care apartinea vanzatorul pentru a scoate fiscalul

3- urmatorul pas a fost sa mergem la un birou de incheiat acte auto

4- acolo s-a incheiat un contract de vanzare-cumparare in 3 exemplare din care 2 au ramas la mine si s-a completat fisa de inmatriculare.

I-am achitat vanzatorului suma de bani pentru care era dispus sa-mi instraineze vehiculul dupa care mi-a predat cheile, cartea de identitate a vehiculului (avand aplicata folia de secretizare RAR), manualele, cartea service si talonul (pe verso scriind ca a fost instrainat.catre mine, cu semnatura si data)

5- tot la acel birou am incheiat RCA-ul pe numele noului proprietar, vechiul proprietar urmand sa-si recupereze banii pe diferenta de zile pana la expirarea RCA-ului pe numele sau, de la compania de asigurari la care o incheiase

6- vanzatorul s-a intors la Adm. Fnanciara pentru radierea vehiculului de pe rol. Tot Adm. Financiara a pus stampila pe fisa de inmatriculare in dreptul fostului proprietar

7- o strangere de mana si un add pe Facebook cu promisiunea ca-l mai tin la curent cu starea fostei lui masini

Eu am plecat spre casa cu urmatoarele acte:

Contractul de vanzare-cumparare in doua exemplare

Fisa de inmatriculare

Cartea de identitate a vehiculului

Talonul vehiculului in care era trecuta si data expirarii I.T.P

Asigurarea RCA pe numele noului proprietar

Si evident, bunul cel mai de pret vehiculul proaspat achizitionat.

Termenul legal pentru a inmatricula masina pe noul proprietar ATENTIE este de 30 zile calendaristice de la data achizitiei. Iata si urmatorii pasi pe care i-am parcurs pentru inmatriculare;

1- cu contractul de vanzare-cumparare in original (1 exemplar din cele 2) fisa de inmatriculare si cu buletinul m-am prezentat la Adm. Financiara de care apartin pentru calculul si plata impozitulul. Dupa achitarea impozitului si luarea in evidenta (inscrierea pe rol) mi-au pus stampila in dreptul cumparatorului pe fisa de inmatriculare.

2- taxa de inmatriculare se achita tot la Adm. Financiara de care apartineti

3- taxa certificat de inmatriculare se achita la CEC sau B.C.R.

2- programare la RAR pentru obtinerea Certificatului de Autenticitate (valabil 60 zile de la data emiterii) necesar la Biroul permise si inmatriculari. Fara el nu se poate! In acest sens m-am informat pe saitul www.rarom.ro

3- cu toate aceste acte m-am dus la Serviclul permise si inmatriculari (DRPCIV, www.drpciv.ro) unde am facut o cerere de inmatriculare pe numele meu, am predat vechiul talon si vechile placute de inmatriculare (obligatoriu daca vehiculul a fost inmatriculat in alt judet decat judetul de resedinta al noului proprietar)

4- dupa aproximativ 2h mi s-a inmanat noul talon, noile placute de inmatriculare, le-am pus pe masina si am plecat acasa.

Actele necesare la Serviciul permise si inmatriculari;

1- cerere de inmatriculare standard (se obtine de pe sait sau de la biroul de informatii) completata si semnata de catre noul proprietar

2- contractul de vanzare-cumparare

3- fisa de inmatriculare cu viza Adm. Financiare

4- talonul vehiculului cu data expirarii I.T.P.-ului trecuta in el

5- cartea de identitate a vehiculului avand folia de secretizare RAR aplicata

6- Certificatul de Autenticitate emis de RAR

7- dovada achitarii taxei de inmatriculare la Adm. Financiara

8- dovada achitarii taxei certificatului de inmatriculare la CEC sau B.C.R.

9- fostele placute de inmatriculare

10- copie dupa buletinul noului proprietar si buletinul in original

11- contravaloarea placutelor de inmatriculare se achita la ghiseul inmatriculari

Ca o nota de subsol, vechiul proprietar avea aplicata folie si pe geamurile si triunghiurile din fata, la RAR am fost nevoit s-o dau jos. In speranta ca n-am uitat nimic va urez spor la shopping :)

Modificat de Bend Over
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ehh, si ca sa comentez ce e mai sus. Pe firma am mai avut nevoie de urmatoarele (in sect.2).

 

Sa fie inregistrata la taxe si impozite pe numele cel nou (desi nu am primit inca talonul).

Sa scot de la ANAF ca a fost platita taxa de mediu (nu am un astfel de document de la vechiul proprietar). Probabil o sa o platesc din nou, ca sa nu mai stau :(.

Modificat de keos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa platesti din nou?! taxa de inmatriculare? :))

era evident ca e nevoie sa faci dovada ca masina e luata in evidentele fiscale. adica ca e luata la impozit.

si cum adica nu ai talonul?! nu ti-a dat vanzatorul talonul? pai daca nu ti l-a dat nu poti inmatricula masina pana nu predai si talonul vechi (aici nu stiu sigur daca poti face o manevra , sa il dai pierdut, dar e posibil sa fie nevoie sa fie dat pierdut de fostul proprietar ca e pe numele lui talonul).

 

de fapt fara talon sau macar copie dupa el nici nu stiu daca o poti inscrie la impozit si daca poti scoate hartie de la anaf.

cum naiba sa platesti taxa de inmatriculare? daca are taxa platita si nerecuperata doar mergi si scoti hartie de la anaful de care apartii!

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga bossake,

 

Sunt total dezamagit de sistemul social Roman si bugetari. M-am inregistrat direct pentru plata taxei de puloare si pana si pentru asta mai trebuie sa astept 3 zile lucratoare. Sincer nu inteleg, trebuie doar sa dea o chitanta de platit.

 

Iar despre ce spui tu... acum mai multi ani se punea masina/casa luata la impozit ABIA DUPA ce faceai toate operatiunile de trecere pe noul nume. Precum sa am talonul pe numele meu, nu cel al vanzatorului (care il am).

 

S-a dovedit inca o data ca statul nu e in stare sa faca "afaceri" si sa-si controleze costurile in interesul sau. Dupa un calcul simplu iti dai seama ca ei pierd bani din aceasta procedura, eu platesc 100 de lei (daca as fi avut taxa de poloare platite) si cel putin 6 persoane muncesc pentru asta. Plus hartia care se consuma.

 

Am facut un calcul, pana acum se pierde cu aproximatie 2h ore la politie, 1h la anaf, 1h la taxe si impozite ceva timp la cec+posta. Plus transportul de colo colo, ar fi o zi de munca. Pe salariul minim pe economie (CTA - 1000), inseamna aproximativ 50 de lei.

 

Deci daca gasiti pe cineva care va promite ca face TOTUL pana in 50 de lei, iar tu muncesti pe ceva mai mult decat salariu minim pe economie, CULMEA, merita :).

 

"Succesuri" in tot ceea ce faceti ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai omule tu esti sanatos la cap?

in primul rand in ultimii 7-8 ani niciodata nu s-a procedat cum spui tu. masina trebuie luata la impozit inainte sa te duci sa scoti numerele si talonul pe numele tau ! asa tind sa cred ca a fost intotdeauna, dar doar pt ultimii 7-8 ani pot garanta (am inmatriculat multe masini).

 

in al 2lea rand daca masina are taxa platita de ce te duci sa o mai platesti odata? faci cerere si vezi daca taxa e platita sau nu e. daca e platita ti se da o hartie cu care mergi la politie. cum naiba sa platesti inca odata taxa? iti convine sa arunci sute de euro degeaba?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bossake, probabil ai dreptate :).

Dar firma de la care am cumparat-o (firma de intermediere intre achizitii/vanzari vehicule) mi-au spus ca trebui platita taxa. Asa ca satul fiind de acte si cozi m-am dus direct.

 

Acum, la cum pui problema, probabil ca ar fi bine sa ma duc sa cer si o dovada ca are/nu are taxa. 

 

Iti multumesc pentru sfat. O sa ma duc din nou la ANAF sa caut ghisee locuri si acte care sa le depun :)). 

 

P.S. Eu masina am cumparat in 2006 si am vandut alta in 2007. Dar sa fiu al naibi daca-mi amintesc sa fi facut toata documentatia asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand este foarte dubios de ce nu ai talonul masinii. nu ti l-au dat aia de ti-au vandut masina????? ar fi foarte grav.

 

in al 2lea rand spui ca aia de ti-au vandut masina ti-au spus clar ca masina nu are taxa platita?! in cazul asta asa e, nu ai ce face, trebuie platita taxa!. dar in primul post nu ai mentionat asta. ai lasat de inteles ca vrei sa mai platesti o data taxa ca sa nu mai scoti acea hartie, ceea ce este un nonsens daca masina ar fi avut taxa platita si nerecuperata!

despre ce masina este vorba? ce an de fabricatie, ce model, luata de noua din Romania/adusa din afara in ce an, care e starea ei? ca sa incercam macar sa banuim daca are taxa platita sau nu. eventual sa iti spunem si cu cati bani sa te pregatesti :)

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare că nu sunt în stare sa ma exprim.:-/

Mașină e un Passat din 2010 cumpărat și condus în România. A fost la o firma de leasing, care firma a vândut prin intermediul firmei tiriac auto rulate către mine.

Cei de la Tiriac au spus că aș avea de plătit taxa.

În acest moment am totul ca la carte, doar taxa.

Cei de la Tiriac spun că ei fac o verificare, dar când i-am luat la întrebări au pasat ca sa intreb eu.

Eu am sperat ca taxa de poluare se plătește pe loc și chiar de plătesc în plus scap azi de trecerea la mine, dar m-au anunțat ca în trei zile stabilesc. Să fiu al naibi daca înțeleg ce fac ei în 3 zile.

Dacă tot durează, cred că merg luni sa fac cerere dacă s-a plătit. Cred că tot la anaf se face cererea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este euro4 sau euro5 masina?

in orice caz, daca este inmatriculata in 2010 atunci in mod normal taxa ar trebui sa fie platita (cu exceptia cazului in care masina este euro5) sau cu exceptia cazului in care masina a fost inmatriculata in 2009.

in 2009 pana in ianuarie 2010 a existat o scutire pt euro4.

cel mai nasol ar fi ca masina sa fie euro4 si sa nu aiba nici taxa platita, taxa fiind enorma. adica ma rog in jur de 1500-2000euro. daca este euro5 taxa este foarte mica 100-200 eur.

 

daca ai acces la cartea de identitate a masinii, spune-mi te rog daca numarul de identificare se termina in E4 sau E5 respectiv data primei inmatriculari (te uiti pe prima pagina de pe cartea masinii si scrie data cand firma de leasing a fost inmatriculata).

 

ramane totusi problema cu luarea in evidenta la impozit. trebuie sa faci asta inainte sa te duci la pipera.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu evidenta la taxe rezolvasi. Mașina e E5 și din 2010. Despre ce excepție vorbești?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masinile euro5 nu au platit taxa cativa ani buni. erau scutite.la un moment dat nu plateau nici alea euro4 (doar alea luate de noi. era o masura care sa incurajeze cumpararea masinilor noi).

deci daca masina este euro5 taxa va fi mica. ceva de genul 100-150 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!