Jump to content

sfat cumparare audi coupe


frn
 Share

Postare recomandată

sal

as vrea sa cumpar un audi coupe,vreau sfaturi pro si contra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cine nu stie cum arata coupe :(

m-am cam razgandit dupa ce am vazut preturile de germania....

pana in 3500e nu prea gasesti ok :Driver: si apoi drumul,taxa ....

dar sa vedem

post-6711-1224016763_thumb.jpg

post-6711-1224016768_thumb.jpg

post-6711-1224016784_thumb.jpg

post-6711-1224016800_thumb.jpg

post-6711-1224016808_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o masina cu adevarat frumoasa; designul este foarte proaspat, chiar si dupa 10 (parca) ani de cind nu se mai fabrica. ce mai, un evergreen. si daca gasesti si o culoare faina... si quattro... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi Coupe este masina care m-a convins sa-mi iau Audi..doar 80 la acel moment, din pacate. M-am dat cu ea acum ceva ani si m-a uimit. Adevarat, veneam de pe Dacia 1310 dar Coupe-ul mi s-a parut senzationala si superba. Si acum imi place cand mai vad una pe strada, desi le vad f rar.

Avantaje: model deosebit si destul de rar pe strazi, as spune ca e o masina de colectie. Desi nu se mai fabrica de ceva timp, o poti gasi cu dotari la care alti producatori inca viseaza: climatronic, geamuri electrice, Abs etc

Dezavantaje (daca are importanta): consumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt constient ca masina asta odata cumparata raman cu ea

dar 75% o vreau

peste ceva timp plec in germania ,daca gasesc 2.0 sau 2.0 16v

climatronic,geamuri el,si o culoare draguta nu am sa ezit sa o iau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sfaturi pt motor 2.0 sau 2.016v ...minusuri,plusuri

articulatii,+,-,....aflam?

merita efortul sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu de vanzare un audi coupe dar motorul este de 2.8 v6 . Are numere de franta , recent adusa urmeaza sa ii scot nr rosii si sa o inmatriculez .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci dar ma intereseaza 2.0

2.8 e ffff scump la impozit si asigurare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca i acelasi motor si pe coupe si pe berlina ! eu am avut probleme cu motorul de 2.0 8v ( manca ulei cam 1 l la 1000km)! si am avut 2 audi 80 berlina amandoua cu aceleasi probleme! in schimb am avut o cunostintza care a avut un motor in 16 v si o fost foarte multumit de el! specific ca amendoua aveau peste 280 mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as prefera 16v cu toate ca e mai pretentios....

deja sunt in dilema cu un a4 95'-2001' 1.8t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut un amic de-al meu coupe,dar motorul de 2.3(sau 2.2,nu mai stiu exact) cu 20 valve quattro,170 cai.

Totul era calitate si fiabilitate audi(bucse,pe dedesubt,etc),de astea nu ai sa-ti faci griji.

Despre motoarele cautate de tine nu stiu nimic,imi pare rau.

Astea cu 1.8 turbo sunt mari halitoare de benzina,daac te mai uiti si la consum nu ti le recomand..

Bafta

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun sfat :P

un prieten bun a luat un a4 1.8t acum 3 zile din germania

consum 9.7 afara....alergat...cam maricel....dar poate merita??

pe coupe as da max 3500e inscris,pe a4 max 5500 ,mai astept si sfaturi,mai caut ,tb sa fie ceva pana la urma :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere al usurintei in diagnoza recomand motorul ABK ala cu 8 valve care il am si eu pe B4. Cel de 16 valve foloseste injectie KE-Motronic, un fel de KE3-Jetronic si e mai pretentios avand debitmetru mecanic, injectie de benzina de mare presiune, etc.

ABK-ul desi are injectie electronica iese EURO 1 la RAR. ACE 16 valve a iesit si EURO2 la niste cunoscuti de-ai mei.

Pentru performanta, motorul 8V, in ciuda cuplului maxim destul de bun atins la turatie relativ mica (3000 RPM) nu convinge prea mult, dar te duce lejer peste 180 KM/h. Consum 6.7 % in afara si 10.5 % in oras.

Motorul in 5 cilindri NG e efectiv superb ca sunet si acceptabil ca performante dar spre deosebire de ABK si ACE nu i se poate face diagnoza cu VAG-COM.

NG-ul are 2.3 litri si 10 valve(133 cai) iar ACE are 2.0 litri 16 valve(138 de cai) dar NG-ul e vizibil mai placut de condus la turatie joasa datorita unui cuplu motor mai bun. NG-ul are iar sanse mari sa iasa EURO2 la RAR, cunosc astfel de cazuri.

Preturile la coupeuri nu sunt chiar mici. Fara 3000 EURO nu prea gasesti unul bun.

Alegerea personala: motorul ABK 2.0 deoarece are costuri mici de intretinere, diagnoza mai usoara, taxe mici, cel mai mic consum din toate, multe piese compatibile de la motoarele de 2.0 de pe VW. Pacat ca e si cel mai putin puternic motor pus pe coupe.

Daca banii nu sunt o problema luati un coupe cu motor 2.2 turbo. N-o sa regretati deloc !

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci 2.3-ul iese din calcul...(sper -e singua masina ok pe care am vazut-o)

mai caut ,si mai astept sfaturi

multumesc mult pt sfaturi,chiar imi sunt de ajutor :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se pare ca voi alege o masina non vag maine aflu raspunsul

multumesc pt sfaturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ales volvo v40 2.0 16v

oricum raman in vag ,mai am un golf1 tzzzzipla :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!