Jump to content

Problema releu temporizare - stergatoare


-A L E X-
 Share

Postare recomandată

On 12/27/2021 at 8:37 AM, Silviu_WOB said:

Am verificat sigurantele, totul ok!

Oglinda nu avea led sau buton on/off. Am înlocuit-o cu una ce are buton on/off și iluminat ambiental si functionează superb!

Rămâne de studiat releul...  defect/ sa fi fost înlocuit cu unul ce nu stie de senzor😕

Maneta ar avea lagatura?

Webp.net-resizeimage (1).jpg

Ai rezolvat? Vezi să ai/pui releul 192 care știe de senzor.

 

Și acum să vin cu problema mea, dețin una bucată golfuță 2001 cu spălătoare faruri, releul arată bine (389).

20220131_173249.thumb.jpg.5ae89ad9c641447187130462de446c47.jpg

Funcționează corect totul mai puțin temporizarea. În poziția "intermitent", prima în sus, ștergătoarele nu fac nimic. Înlocuit maneta, la fel (nu) face nimic.

Nu am alt releu să-l înlocuiesc, dar întrebarea mea este dacă releul 192 Funcționează și fără senzori? (Am unul de "test" pe golfuț)

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contactele releelor cum arata? nu sunt afumate/arse? verifica si lipiturile de pe placa sa nu fie crapate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, guppster said:

Ai rezolvat? Vezi să ai/pui releul 192 care știe de senzor.

 

Și acum să vin cu problema mea, dețin una bucată golfuță 2001 cu spălătoare faruri, releul arată bine (389).

20220131_173249.thumb.jpg.5ae89ad9c641447187130462de446c47.jpg

Funcționează corect totul mai puțin temporizarea. În poziția "intermitent", prima în sus, ștergătoarele nu fac nimic. Înlocuit maneta, la fel (nu) face nimic.

Nu am alt releu să-l înlocuiesc, dar întrebarea mea este dacă releul 192 Funcționează și fără senzori? (Am unul de "test" pe golfuț)

Da, merge si fara senzor lumina...sens in care merge temporizarea manuala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florine, voi lua un 192 și în eventualitatea de upgrade la senzor și retrovizoare heliomată. 

@marius1982.11, arată perfect totul ca "nou" după 20 de ani. Bănuiesc că s-a mișcat și nu a făcut contact pe pin-ul respectiv.

În altă ordine de idei... am scos releul, l-am mângâiat un pic și acum merge perfect. Voi prinde toate releele cu șoricei să fiu sigur că nu se mișcă. 

Modificat de guppster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Refa lipiturile pe placa,  asa cum ti-a recomandat marius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, F l o r i n said:

Refa lipiturile pe placa,  asa cum ti-a recomandat marius

Arătau perfect, fără crăpături, le-am refăcut oricum pentru liniștea mea sufletească. (A mers și înainte să le refac)

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, vedem in timp.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 31.01.2022 at 17:37, guppster a scris:

Ai rezolvat? Vezi să ai/pui releul 192 care știe de senzor.

 

Abia acum mi-am făcut timp și am umblat în zona releelor, mașina are montat un releu AM, lipsit de orice cod/model pe carcasă. Urmează să-l montez pe cel corect! (OE, 192)

Modificat de Silviu_WOB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!