Jump to content

Nu trage motorul !


Memphis
 Share

Postare recomandată

salut,am si eu o problema cu un golf 4 tdi alh.cand accelerez peste 3000 ture brusc scade puterea(cred ca pica turbo) si de cateva zile(mai bine zis de cand mi s-a umblat la un service la turbo-ceva gen curatat) curge ulei(in sensul ca este balta de ulei sub motor).ceva service bun prin salaj,cluj (prin zona)stie careva?la no name-uri am mai fost,de asta am ajuns in aceasta situatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa un log in mers, sa vedem despre ce e vorba

15 hours ago, golftdialh said:

Cn care ma poate ajuta?

LOG.....csv

log-ul trebuie sa il faci in treapta a 3a, de la 2000 la 4000 rpm, pedala de acceleratie lipita de podea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru interpretari de log-uri folositi va rog topicul ACESTA !

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o probelma la masina din semnatura in sensul ca merg cu ea intr-a 3 a la 120 km trage bine dupa care daca schimb in treptele superioare nu mai trage .

Erau perioade cand nu mergea mai mult de 120 km in treapta a 6 a deobicei acolo schimbam treapta de viteza .

Am 278.000 km nu am schimbat nimic la motor o fi turbina prea imbacsita ? EGR l-am curatat anul trecut si oricum era curat .

Am fost saptamana trecuta la mecanic si mi-a dat putin spray la actuator apoi iar a mers si dupa cateva zile si-a revenit la starea neobisnuit de proasta ...

Luna viitoare trebuie sa schimb ambreiajul si atunci cred ca am sa dau jos si tubina sa-i fac o curatare serioasa sau o reglare mai bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare si un log in mers, sa vedem valorile obtinute - in functie de acestea, iti putem zice unde este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut. Am un golf 4 tdi Agr i am schimbat debitmetrul iar la 120 nu se accelereaza. Pe tster imi dadea debitmetru l am schimbat am pus nou pentru ca imi dadea in nas. Acum nu mai da in nas dar nu se mai accelereaza la 120. Oare e de vina supapa n 75 pe tester nu imi da nicio eroare.  Pot pune in locul supapei n 75 o supapa n 18.Cum sa pun furtunul vacuum pe n18? Am pus poze cu cele 2 supape.

Boost-Pressure-Control-Valve-N75-Astra-Zafira-Speedster.jpg

 

17036613_1779906138703210_29900635_o.jpg

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 2/26/2017 at 9:13 PM, MILEI said:

 

Pot pune in locul supapei n 75 o supapa n 18.Cum sa pun furtunul vacuum pe n18?

 

Nu se poate deoarece la AGR care este cu westgate principiul de funcţionare al N75 este diferit de N18 spre deosebiere de turbinele cu geometrie variabilă.

La cele cu geometrie variabilă N75 funcţionează pe bază de vacuum ca şi N18 iar la cele cu westgate funcţionează pe bază de presiune din galeria de admisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AGR s a pus pe golf 4/octavia 1 cu westgate, si nu cu turbina care functioneaza cu"imprumut de gaze",acum depinde ce are el pe masina!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi asta am spus, că are turbină cu westgate comandat de N75 care funcţionează pe bază de presiune. Dovadă în plus este şi poza de N75 care a pus-o el  care spune că este la el pe maşină. Este N75 pentru comanda westgate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gresit eu, sa pus si cu geometrie variabila pe AGR(golf 4/octavia)!!

?nu ne am inteles!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
cartourmangalia@yahoo.com

si eu am avut aceeasi problema.

nu mai tragea de nicio culoare.

cand "prindeam" un deal....parca o sugruma cineva...pierdea din forta si viteza vazand cu ochii.

am schimbat debitmetru, am curatat egr, am schimbat furtun vacuum....nimik..

intr-un final...la un meserias care mi-a pus testerul a descoperit problema...N75

fuge de rupe acum.... i-am multumit meseriasului ca mi-a reinviat masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusmarusca95

Salut. Am o bora 1.9 tdi 131 CP. Masina imi tot intra in limp mode la turatii mai mari si cand sunt cu acceleratia mai aproape de podea dar nu tot timpul. Mi se pare ca uneori trage mai tare, uneori mai incet. Ultima experienta a fost cand am accelerat puternic cu a 3-a pana la 3500 de tura, a 4-a pana la 110 km/h si cand am dat a 5-a a intrat limp-ul. Am facut test si avea eroare stocata 17965 Charge Pressure Control: Positive Deviation. Am schimbat anul trecut toate furtunasele de vaccum si actuatorul. La test am alergat-o tare in speranta unui limp mode si nu a mai facut. Nu face chiar tot timpul dar in general da. Ma gandeam sa mai reglez tija de la actuator sa bage mai putin. Ce imi recomandati? Si as fi bucuros daca ati cunoaste pe cineva in timisoara care ma poate ajuta. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai deviatie pozitiva - in cele mai multe cazuri este vorba de o geometrie imbacsita. Trebuie demontata turbina si curatat/inlocuit geometria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusmarusca95

Multumesc mult Florin pt raspuns si promtitudine. La mine turbina fluiera frumos chiar si la turatii mici si din aceasta cauza pana acum am eliminat varianta asta din calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria este fara indoiala

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusmarusca95

Multumesc pentru sfaturi. Am sa o duc la curatat.

Mai am o intrebare. Dupa curatare este posibil sa imi scada si consumul? I-am facut de 2 ori consumul si imi ia 10l in oras(timisoara). Nu stiu daca e normal sau nu. Sincer ma asteptam la 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Am un golf 4 tdi 1.9 alh. Problema este urmatoarea: turbina nu se mai aude deloc iar masina nu mai trage. Am verificat furtunasele de pe vacum si sunt ok. Am scos mufa de la debitmetrul de aer si masina merge putin mai bine, dar turbina tot nu se aude.

Multumesc!

Modificat de comid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca se mai misca geometria variabila ,posibil sa fie blocata sau actuatorul are membrana sparta

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@comid daca nu intra turbina inseamna ca iei si limp mode,fa un log in mers sau o diagnoza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusmarusca95

Buna. Stie cineva ceva de kit remontare turbina (bora 1.9 tdi) ? Am sunat la un service si spuneau ca imi trebuie asa ceva pt a o monta la loc dar eu nu am auzit niciodata de el. E necesar sau nu? Si cam ce contine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbina o schimbi sau o cureti?service ul e mai catolic ca papa de ti au cerut asa ceva...eu zic ca poti refolosi linistit vechile garnituri

s-l225.jpg

ps...un service serios nu curata turbine,operatia poate sa dea roade sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit-ul respectiv costa in jur de 50 ron si chiar e necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia merita cumparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!