Jump to content

Seat Exeo


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Nu sunt luminate. E o poza de la test drive aici, facuta intr-un tunel si nu apar ca fiind luminate. Mai am si alte poze si tot asa apar.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca da, chiar nu-mi aduc aminte, insa rotitele de la gurile de ventilatie la A4 Cabrio sunt aceleasi ca la Exeo si sunt luminate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pozele lui Roger nici mie nu mi se pareau ca sunt iluminate, pt. asta am intrebat, initial am crezut ca sunt iluminate cu un contrast mai mic si nu se observa asa de bine in poze, dar se pare ca nu au fost introduse si pe Exeo.

La urma urmei, am dat comanda la un Exeo cu noua motorizare 1.8TSI de 120CP, livrarea va fi undeva la saptamana 46, o sa va tin la curent cu impresii dupa ce vine masina.Astptarea asta te omoara. Numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, cred ca o sa fie primul Exeo de pe vwforum. Ce te-a convins sa iei motorizarea asta si nu cea mai puternica, de 160 CP?

Poti sa ne spui si ce nivel de echipare si ce optionale ai pus in plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am ales motorizarea de 160CP din cauza banilor si a TVA-ului marit la 24% care a crescut pretul masinii cu inca 1000 EURO, eu initial imi facusem calculele sa ajung cu pretul masinii undva pe la 20000 EURO.De acea diferenta am spus ca mai bine imi dotez masina cu ce imi place mie, sigur o sa fiu multumit de cei 120 CP si acel cuplu bun pt. un benzinar, pt. ca eu vin de pe un leon de 1.4 16 V de 75 CP, si prin asta am spus tot, normal ca mi-as fi dorit cel de 160. Am vb. cu domnul Voinea si mi-a spus ca se poate duce la 152 CP si un cuplu de 290 Nm, asa ca posibil sa trec pe la dansul.

In legatura cu nivelul de echipare am ales Style la pretul de 20.111 DDP si culoare Candy White plus urmatoarele pachete: depozitare: sertare sub scaunele din fata + plasa pentru ancorarea bagajelor in portbagaj + priza12V in portbagaj + sac pentru schiuri (maxim 4 perechi) la 315 euro, geamuri laterale spate fumurii la 205 euro, mufa USB la 184 euro si scaune fata incalzite cu control separat + sistem spalare faruri + duze spalare parbriz incalzite la 356 euro, pret total cu optionale 21.172 euro, din care dealerul mi-a dat de la el pachetul de depozitare si geamurile spate fumurii in valoare de 518 euro si am mai primit un 3% de la Porche care vine 635 euro, deci pretul final este de 20.018euro din care se v-a mai scadea cele 3 rable , in jur de 2.600 euro( plus sau minus cativa euro, in functie de cursul care v-a fi), pret final per total undeva pe la 17.400 euro.

Ce mi-ar fi placut inca sa mai pun pe ea, era acel pachet cu farurile adaptive si stopurile cu led(mai mult pt. stopuri) daca erau separat fara alte ptionale in pachet le luam, asa sa mai dau 1.000 euro, nu prea puteam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine dotata masina si la un pret ok. Motorizarea e una destul de buna, avand in vedere ca masina accelereaza de la 0 la 100 km/h in 10.7 secunde, iar cuplul e de 230 NM intre 1500 si 3650 rpm. Cuplul e cu doar 20 NM sub cel al motorizarii de 160 CP, sunt sigur ca in realitate nu e diferenta chiar atat de mare intre cele doua.

Sincer, daca ar fi sa-mi iau acum masina, Exeo ar fi una din preferinte, cu sanse chiar mari. Celelalte masini ar fi Golf 6 si Skoda Superb. Inca nu ma pot hotari ce fel de masina imi e necesara, una de familie sau un hatchback, eu as prefera hatchbackul, mi se pare mult mai bine adaptat Bucurestiului.

Sunt foarte curios cum arata modelul Exeo 2011, cand o ridici poate reusesti sa faci ceva mai multe poze. Sunt curios cat de mult loc se castiga in spate cu noile scaune fata, care am inteles ca sunt mai subtiri.

Marele handicap, daca ii pot spune asa, al Exeo este la nivelul sigurantei, fiind bazat pe Audi A4 B7, care la randul lui e doar un facelift al modelului B6, masina lansata in 2000. Din aceasta cauza, desi are ca dotare standard airbaguri frontale, laterale, cortina si de genunchi pentru sofer, a obtinut doar 4 stele la testul Euroncap, marea majoritate a masinilor obtinand 5 stele.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cristi, stai , stai, stai!!!

Despre ce modificari vorbesti? S-a anuntat un facelift deja la EXEO? Scaune modificate?

Ai link-uri, ceva poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma nu stiu daca si cristian a gasit ceva pe net despre modificarea scaunelor fata, aceasta informatie am postato si eu pe pagina anterioara.Eu am citit pe net despre modificarea lor,(nu mai stiu unde exact), pt. a avea mai mult spatiu pasagerii din spate.Nu este o informatie oficiala de la seat sau mai stiu eu de unde, pur si simplu am gasit pe net informatia, daca o sa fie asa, ramane de vazut dupa ce ridic masina.

Am gasit informatia:

Deşi nu a fost confirmat oficial, se zvoneşte că ibericii vor modifica şi scaunele anterioare pentru a face mai mult loc pentru pasagerii de pe locurile din spate. Scaunele faţă vor scădea

Modificat de tytel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru senzori, arunca un ochi si pe topicul Senzor Presiune Pneuri, Locatie si probleme care pot apare la schimbarea pneurilor

Tot pentru tine, am mai gasit o poza pe un alt forum cu acele guri de ventilatie (neluminate).

p1030412h.th.jpg

Acuma, mai am o dilema. Nu am gasit nicaieri, in afara de bannerul acestui site, un Exeo "invelit" in acest albastru:

banniereuf.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la modelul 2011 o sa fie luminate, ( am eu ce am cu aceste guri de ventilatie :icon_thumright: )

O sa ma uit si pe acel topic, merci.In legatura cu culoarea, tu spui ca nu exista acea culoare in paleta lor de la seat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am gasit nici in RO, ES, BE, DE, FR nici la EXEO, nici la Exeo ST. Pare a fi Blue Speed, care e disponibil pe Ibiza si Leon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca motorul 1.8 T(150 CP) este euro 5? Pe mobile din 2 in 2 apare ba euro 4, ba euro 5?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este euro 4, tocmai de asta s-a scos si s-a introdus noul 1.8 TFSI de 120 sau 160 CP, cel de pe Audi A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In catalogul Seat Exeo pe ultima pagina, scrie ca toate motoarele sunt EURO 5, inclusiv cel de 1.6 si cel de 1.8T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot discutam despre modificarea scaunelor, azi am gasit si o sursa sigura despre aceasta modificare:

http://seatcupra.net/index.php?option=com_...40&Itemid=1

Small but significant revisions to the front seat back and rear bench designs result in an appreciably larger rear passenger compartment. Thanks to the redesigned front seats and rear bench, room in the back has now increased by 44 millimetres without any sacrifice in seating comfort or luggage space.

De asemenea, in articol se spune ca la Salonul Auto de la Paris se va lansa si o versiune 2.0 TDI CR 143 CP cu Multitronic. In plus stopurile au fost modificate, folosind iluminare cu leduri:

New rear lights featuring LED technology - offered in combination with the bi-xenon headlights - make the hi-tech appeal of the Exeo immediately apparent.

Deja Exeo devine din ce in ce mai interesant, daca ar exista optiunea Multitronic pe mai multe motorizari ar fi chiar o alternativa demna de luat in seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Toate motorizarile care s-au pus pe Exeo au fost Euro 5, chiar si vechiul 1.6 sau 1.8T.

Pe model year 2011 s-au introdus noile 1.8TSI 120 CP si 160CP, s-a renuntat la 1.6i si 1.8T cu 150 CP.

La MY 2011 s-au introdus stopuri cu LED in combinatie cu Bi-Xenon (daca se comanda Xenon, vin automat si stopurile cu LED).

Incepand din saptamana 50 vor fi fabricate Exeo cu modificari la scaunele fata si bancheta spate, astfel obtinandu-se mai mult spatiu pentru locurile din spate.

Tot din saptamana 50 se va introduce cutia Multitronic si pe 2.0 TDI 143 CP.

Sunt informari oficiale ale fabricii, nu am vazut nici noi Exeo cu interiorul modificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant de vazut un Exeo 2011, probabil nu va aparea in showroom mai devreme de sfarsitul lunii Ianuarie inceputul lunii Februarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exeo MY 2011 deja se vinde de cateva luni. Avem si in showroom la PBV2 o masina. La inceputul anului 2011 vor veni cele cu scaunele modificate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Modelul care il aveti in show room este model 2011 si nu are scaunele modificate sau este modelul anterior?

Saptamana trecuta trebuia sa vina masina,din cauza grevei feroviare din Franta a ramas acolo blocata, cica saptamana asta ar trebui sa ajunga, ghinion, asta e.Am si eu o intrebare: ce este acea priza de 230 V la MY2011 pe consola centrala, parca???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exeo din shr este MY 2011. Dupa cum am mai spus, incepand din saptamana 50 vin cu scaunele modificate si cu mai mult loc in spate.

Exeo MY 2011 s-a fabricat incepanad cu luna iunie 2010.

Modificat de Andrei JSE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca la masina care tre sa vina saptamana aceasta nu o sa am scaunele modificate :vaidecapulmeu: ?

Logic ar fi ca la toate modelele 2011 sa fie modificate scaunele, eu asa am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna,

Eu am un Exeo din iulie 2010 2.0 TDI 143 Cp si sunt foarte multumit. Masina trage bine si despre calitate este exact ca la Audi A4 modelul din 2006.

Cine mai doreste informatii poate sa scrie.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai noroc la ea,fa si tu un topic cu masina la aria dedicata,sa nu fiu chiar singur :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!