Jump to content

Seat Exeo


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Partea fata dezamageste mult ... dar cu toate astea, daca pretul este bun, mi-as cumpara-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca vor pastra anticul 1.6 8v 102 CP, insa vor avea probabil 1.8 TFSI de 160 cp si 2.0 TFSI de 200 CP. Cat despre dieseluri, toate 3 vor fi common rail, probabil 2.0 tdi de 120 cp, 143 cp si 170 cp.

Se confirma. Masina prezentata la Salonul Auto de la Paris era echipata cu motorul 2.0 TFSI - 200 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu mai ramane decat sa vedem cine deschide primul topic la masina mea :D

Sincer eu va inteleg la partea cu designul (ce frumos si deosebit mi se parea leon-ul 1..) insa era necesar un pas de genul acesta. Ultima oara cand m-am suit intr-un seat era un Altea si sincer (dar sincer) m-am ingrozit de:

- calitatea cockpitului (asa plastic mai rar)

- greierasii prezenti

Totusi astea-s "calitati" pentru alte marci, eu zic ca pentru un VAG macar astea 2 sa fie, chit ca motoarele sunt "conservatoare".

ah. Si mai remarc o treaba: scaunele de piele sunt ras-ras-ras-cusute pe sezut.

Adica problema de la A5-uri, TT-uri si A3-uri au corectat-o: se lasa pielea si scaunul arata de parca ar fi calcat elefantul pe el. Eu zic ca si-au dat interesul, nu au luat pur si simplu si au trantit direct vechile lucruri.

Modificat de docman2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Docman2, designul Exeo e cel putin discutabil, pentru mine, mi se pare facut in graba. Cred ca se putea scoate mai mult din A4, n-au facut decat sa-i puna fata de Ibiza si stopurile spate de Altea XL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect de acord. Ma uitam acum la varianta break si incepe sa mi se para chiar hidoasa. Cel putin fata de A4 break care mi-a placut intotdeauna (am eu o slabiciune pt break-uri, indiferent de marca).

Insa na, zgarcenie...

Eu sper insa sa nu va faca ce fac cu Audi-ul. De vreo 2 ani tot incearca sa traga de marca in sus prin toate mijloacele (sa se bata cu marcile mai scumpe). Iar preturile sa inceapa sa devina regretabile. Ar fi chiar pacat sa vad Seat-uri la preturi exagerate.

Nu de alta dar nimic nu mi se pare mai ridicol decat sa vad Renault-uri la 35-40K Euro. Ar fi pacat sa inceapa sa se infumureze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

mie imi place,culmea chiar la nebunie.

daca ar fi sa-mi iau alta masina,n-as zice nu acestui model

personal consider ca este peste passat( nu CC-ul) la capitolul design.

din cate stiu nu e prima data cand bordul este imprumutat de la audi.leon 1m nu are bordul de la A3?

@docman2 intr-un post spuneai ca altea are greierasi.cred ca orice masina care va rula pe drumurile patriei va fi plina de asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Poze de la Salonul Auto din Bruxelles ian.2009. Masina expusa este aceeasi care a fost la Salonul de la Paris.

Pe scurt, sunt foarte incantat de finisari si astept cu nerabdare sa vad si celelalte variante de echipare.

Alte impresii, mai tarziu, pana atunci - poze:

img3604ms8.th.jpg img3605ms5.th.jpg img3606qe9.th.jpg

img3608ua7.th.jpg img3609uc2.th.jpg img3612lm3.th.jpg

img3613cq0.th.jpg img3614ox4.th.jpg img3615qy9.th.jpg

img3616xs9.th.jpg img3617oc0.th.jpg img3618nx0.th.jpg

img3619jq4.th.jpg img3621zl6.th.jpg img3623do0.th.jpg

img3624zo1.th.jpg img3625wa5.th.jpg img3626ad2.th.jpg

img3627xg0.th.jpg img3628aq3.th.jpg img3629rs6.th.jpg

img3630hc5.th.jpg img3631th7.th.jpg img3632ug6.th.jpg

img3633qh8.th.jpg img3634iz2.th.jpg img3635ii5.th.jpg

img3636bj1.th.jpg img3637hp4.th.jpg img3638cu3.th.jpg

img3639rf2.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza interesanta de la tine imi arata pretul. Sa inteleg ca dotarea Style este doar 23.000? Interesant. Desi insertiile alea de lemn ma inspaimanta. Plus ca navi-ul nu e rns510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemnul probabil se poate inlocui cu altceva, cel mai probabil cu plastic vopsit argintiu. Navi e cel de pe audi a4, care din punctul meu de vedere nu e cu nimic mai prejos decat RNS510, are cam aceleasi functii.

Din cate vad eu, pretul de aproape 23.000 e pentru Exeo Style, care nu include dotarile optionale care se regasesc pe modelul din poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi insertiile alea de lemn ma inspaimanta.

Nu sunt insertii de lemn, sunt plastice. Nu-mi plac nici mie si sper ca vor fi variante de echipare fara asa ceva.

Pielea scaunelor era lucrata destul de bine, dar se putea si mai bine. Tind sa cred ca inca nu exista linie de asamblare pentru acest model, dat fiind si faptul ca este singurul EXEO prezentat live in doua editii de salon, la o distanta de 3 luni. Prin urmare se poate vedea in pozele lui docman2, pielea de pe scaune deja murdarita. Plafonul era si el din "Alcatara" bej, ceea ce pentru unii e un plus, iar pentru altii nu. Din cate am inteles de la docman2, e foarte greu de intretinut, chiar si pentru posesorii din vest.

Pozitia la volan era ok, comenzile puse unde trebuie, cu alte cuvinte, un interior destul de primitor si o combinatie buna intre premium si sport.

Intr-adevar, pretul si dotarile afisate mai mult te deruteaza, masina prezentata avand muuult mai multe optionale.

Asteptam cu nerabdare lansarea si test drive-urile.

Multumesc inca o data colegilor forumisti docman2 si breb02 ca au venit la Salon si am schimbat impresii, poze...etc.

p1010881ji3.th.jpg p1010841ou2.th.jpg p1010847fy1.th.jpg

p1010848je1.th.jpg p1010849fz0.th.jpg p1010850uv2.th.jpg

p1010852bk3.th.jpg p1010854ik7.th.jpg p1010856yg3.th.jpg

p1010857qq0.th.jpg p1010858dl7.th.jpg p1010860vv7.th.jpg

p1010861qg6.th.jpg p1010863sk6.th.jpg p1010866ge9.th.jpg

p1010867zl3.th.jpg p1010868vu2.th.jpg p1010869ir9.th.jpg

p1010870zx6.th.jpg p1010871yq6.th.jpg p1010872bm2.th.jpg

p1010873ev9.th.jpg p1010874sp0.th.jpg p1010875ps1.th.jpg

p1010876qe7.th.jpg p1010878vf9.th.jpg p1010879kf4.th.jpg

p1010880pf3.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mir ca are capac la motor.

vor ramane asa sau pt Romania le vor scoate?..cum au facut la leon,etc

insertiile de lemn(plastice colantate sau cum or fi ele) consider ca nu dau bine pe un seat

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu numai ca nu dau bine pe un seat, vazandu-le live m-am intrebat daca au minte cei care se ocupa cu realizarea acestei masini.

Este absolut hidos, nu se integreaza deloc, nu seamana prea bine cu lemnul si cred ca se va face praf destul de rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ornamentele gen lemn, alu sau carbon e o chestie de gust si vor fi pe masina in functie de varianta de echipare aleasa insa altceva am vazut eu , ce nu am mai vazut la niciun Seat pana acum si anume, motorul este plasat longitudinal! WOW, asta chiar ca e ceva nou pt. mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consider ca nu se pupa prea bine cromul din jurul gurilor de ventilatie cu onamele care imita lemnul.

clar trebuia ceva care sa aiba acelasi ton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe seat.com pot vedea nivelurile de echipare, adica Reference, Style si Sport si ce echipamente standard ofera fiecare, dar si culorile si tapiteriile disponibile. Asa cum am spus mai sus, plasticul ala imitatie de lemn e optional, vine doar in varianta de tapiterie crem, la cea neagra, indiferent ca e piele sau textil, acea parte poate fi neagra sau argintie.

Pentru mai multe detalii, consultati linkurile urmatoare:

http://www.seat.com/com/generator/su/com/E...sions/main.html

http://www.seat.com/com/generator/su/com/E...in,lang=en.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe configuratorul din Belgia apare inca un motor Diesel CRTDI de 2.0 L si 120 CP.

E un lucru bun ca au extins gama de motorizari. Abia astept sa apara la dealeri sa pot face un test drive.

Incepe sa-mi placa modelul asta, iar daca va exista vreodata si varianta quattro, atunci ma voi gandi serios la o schimbare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta quattro exista de ceva ani, doar ca nu se numeste Seat... :scratch:

Despre impresiile care mi le-a lasat masina din poze, ce sa spun...lansarea e de bun augur, doar e 99% Audi A4. E mai bine ca nu si-au bagat prea mult nasul cei de la Seat, ca iar iesea o struto-camila cu interior de Aro. Pot sa spun ca e al doilea model de la Seat care imi place, dupa Leon 1 (care avea si el ceva influente de la A3). Din pacate a aparut prea tarziu, ne mai fiind o masina la standardele actuale, nu atat dpdv tehnic ci mai mult dpdv estetic.

E oarecum fortata aceasta aparitie, dar nu e chiar asa de proasta decizia, mai ales dpdv al vanzarilor, deoarece cu siguranta vor exista cumparatori. Pana la urma se dovedeste ca A4 anterior nu a fost o masina rea, si ca, la 8 ani dupa lansare inca mai are un cuvant de spus. Cred ca viitorii posesori de Exeo vor fi multumiti de masina, tinand cont de segmentul caruia se adreseaza.

Singurul minus vazut pana acum ar fi pielea de pe scaune, care, foarte laudata la inceput, a cam inceput sa faca cute si sa adune mizerie in scurt timp. Oare va scapa, odata cu trecerea anilor, de fenomenul de incretire si "lungire" intalnit la Audi?

Exeo a cam lasat Octavia cu farurile in showroom, cu tot cu facelift si le-a cam inchis gura celor care se amageau ca vechiul Passat = A4, si ca diferenta de pret o plateai doar pentru marca. Parerea mea :flower:

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti pe imaginile de mai sus ai sa observi deja pielea facuta vraiste pe scaune. Am facut poza respectiva exact ca un posesor de scaun de piele lasata deja (in nici un an) :)

Deci nu, n-o sa tina mai bine. Luati alcantara mai bine (daca nu aveti caine sau purtati jeans prea des).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prefigureaza ca preturile vor incepe de la 14 mii de euro fara tva pt 1.6 benzina (nu va fi un conflict cu leon la preturi?). Ar fi un succes in cazul asta, arata bine si e cls medie, e audi-style chiar daca e pe platforma precedenta, nu vad in asta o penalitate. Si G6 e pe platforma predecesorului, si nimeni nu comenteaza nimic.

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!