Jump to content

Seat Exeo


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Pentru ca va fi prezentata oficial in cateva zile la Salonul Auto de la Paris, a venit momentul sa deschidem un topic special pentru acest model.

Pana acum, din pozele spion si cele cateva poze teaser, publicate cu zgarcenie de cei de la Seat, putem trage concluzia ca noul Exeo va fi produs pe platforma modelului A4 anterior, B7. Partea frontala va fi inspirata de noua Ibiza, iar partea spate de Altea XL.

http://www.seat.com/com/generator/su/com/e...ction/main.html

seat-bolero.jpg

seatexeo24091zh4.jpg

w640.png

seatexeo24092fd1.jpg

w640.png

seatexeo24093ne1.jpg

w640.png

seatexeo24094uo6.jpg

w640.png

SEAT_Bolero_Artist_Impression_Rear_Large.jpg

SEAT_Limo_h.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai mult ma intereseaza daca se va pastra calitatea Audi. Caz in care va cam canibaliza Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va cam canibaliza Skoda.

Hidosenia asta? :Driver:

Cica se muta fosta linie de productie A4 de la Ingolstadt la Martorell in Spania... Seat nu merita ceva nou, preiau "vechiturile" :P

Va fi tractiune fata si allrad :)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu fom rai, dar oricum VAG are grija sa pastreze diferente intre marcile care le produce.

Calitatea materialelor, izolatia fonica, exactitatea asamblarii, finisaje nu vor fi in veci la un Seat ca la un Audi.

O platforma comuna e un inceput bun, dar diferenta intre un brand obisnuit si unul premium consta tocmai in fineturi (care-ti fac viata mizerabila).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O platforma comuna e un inceput bun

Cred ca ai inteles gresit. Nu e vorba de o platforma comuna, e vechea platforma Audi care se va folosi la Seat :P Cu alte cuvinte, cui i-a placut vechiul A4 are ocazia sa il cumpere acum NOU :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hiro, evident ca dpdv calitativ Seat-ul nu se va ridica la calitatea Audi. La fel cum nici skoda si nici Vw nu se ridica, Audi fiind o marca premium. Exeo este facut sa rivalizeze cu Mondeo, Mazda 6, Avensis, Passat, 407 etc, si nu cu A4, serie 3, c-classe, lexus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E momentul ca cei de la SEAT sa socheze cumva. Daca noua Ibiza nu a impresionat prea tare fanii marcii, cred si sper ca Exeo va fi un mare succes. Faptul ca imprumuta o platforma mai veche de la Audi, nu mi se pare un lucru de condamnat, mai ales ca in clasa limuzina nu aveau nici un model (cu o asa zisa exceptie Toledo 2).

Astept cu nerabdare sa apara pozele oficiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti posesorii de Seat stiu ca printre atuurile masinii nu se afla nivelul ridicat al finisarii. De aceea, linia de asamblare de la A4 anterior va fi pentru Exeo un mare pas inainte. In plus, se pare ca va prelua interiorul de la A4 cabrio, ceea ce ar fi, de asemenea, un mare pas inainte pentru Seat. Ramane de vazut cum vor imbina calitatea Audi cu imaginea Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a venit momentul primelor poze oficiale (zic cei de la automarket):

http://www.automarket.ro/stiri/paris-2008-...iola-15213.html

Sunt unele elemente care ma fac sa cred ca sunt prelucrari in photoshop ale unor poze cu A4 anterior, insa vom vedea maine primele imagini oficiale cu noul Seat Exeo de la Salonul Auto de la Paris, pentru ca maine e ziua presei.

Later edit: deja sunt 2 surse, a aparut si pe Seatcupra.net un articol:

http://seatcupra.net/index.php?option=com_...05&Itemid=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interior 100% de A4 Cabrio. Sa vedem si preturile. Daca sunt "normale" cred ca se prefigureaza un cumparator.

LE: Daca ne uitam la profil chiar e fostul Audi A4. Mi se pare mie sau e un fel de facelift Seat la un model Audi? Mi se pare ceva gen City Golf. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e A4 B7 restilizat, au mutat linia de asamblare de la Ingolstadt la Martorell. Preturile.. se pare ca vor incepe de la 22.000 euro, cel putin asa zic cei de pe seatcupra.net:

"The new SEAT Exeo will be available from spring 2009 in three versions: Reference, Stylance and Sport with an entry price of about 22.000 Euros."

"The new EXEO will be launched with three petrol-engines (from 75kW / 102 HP to 147 kW / 200 HP) and three common rail Diesel engines of latest generation (from 88 kW / 120 HP to 125 kW / 170 HP). Five of these six engines are turbo engines. This means: more performance but less fuel consumption and less emission. All six EXEO engines fulfil the future Euro 5 standard."

Se pare ca vor pastra anticul 1.6 8v 102 CP, insa vor avea probabil 1.8 TFSI de 160 cp si 2.0 TFSI de 200 CP. Cat despre dieseluri, toate 3 vor fi common rail, probabil 2.0 tdi de 120 cp, 143 cp si 170 cp.

Astept cu interes detalii de la salon maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoasa! si mie mi-a placut mai mult modelul de A4 intermediar decat asta nou 2008. dar cand vad emblema de seat imi vine rau :blink:

am eu ce am cu seat, poate ca am avut o ronda prin 92 si era o trompeta...bine..atunci erau cu fiat si nu se pune, dar am ramas cu sechele... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi place!

In functie de pret, la anul se poate afla printre finalistii inlocuitorului ibizei actuale :blink:. De ce nu, poate chiar castigatoarea!

Cum a zis si Cristi, astept mai multe detalii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 Seat-uri nu stiu cat ma mai inghesui la un al 3-lea...fie el si pe jumatate Audi;cand vrei sa vinzi un Seat te chinui de numa' iar un Audi il dai ca painea calda. :blink: Si de la 22.000 euroi pt. modelul de baza...cat va costa atunci versiunea de top,26-28.000?Nu,merci!La banii astia mai bine un VW sau un Audi.

LE:Numele de Exeo nu cred ca va ramane,Toledo va reveni din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca e frumusica :huh:

Bordul m-a cucerit, de fapt singurul repros sau mai bine zis nemultumire e ca oglinzile mi se par un pic prost pozitionate si cu forma mai ciudatica dar e o chestie care se poate rezolva de noi ulterior :P.

Mi s-a parut interesant: "Concerning the vehicle features the Exeo offers a latest generation navigation system, a new infotainment system with multiple functions and connections (MP3, MPEG4, IPOD, USB, Bluetooth), as well as for the first time a sun roof with solar cells powering a ventilation system."

Ca pret cred ca va fi pozionat undeva in zona passat. Iar daca passatul va fi primi face lift iar o sa sufere vanzatorii :blink:

In primavara este anuntat si facelift la Ocatavia 2 o masina campioana in vanzari la noi. Sunt f curios ce succes o sa aiba seat Exeo la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exeo - neSEAT. Pur si simplu pare un "tuning" la A4. Nimic spectaculos ba chiar destul de dezamagit

Noua Ibiza CUPRA - cat nu-mi place noua ibiza normala...iubesc cum arata CUPRA. In sfarsit arata excelent. Si motorul de 1.4 180cp conectat la dsg cu padele 7 rapoarte, grila din fata, spatele..arata genial. Asa as vrea Leon facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil vremea experimentelor (nereusite) de design s-a cam incheiat la Seat. Trebuie sa vanda, mai ales ca au anuntat deja o reducere a productiei, din cauza crizei mondiale. Conteaza foarte mult pretul la care vor vinde Exeo, nu prea isi permit sa vanda putine bucati, asa cum s-a intamplat cu Toledo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie sincer mi se pare ca partea frontala e hidoasa, spaatele e ok si profilul e de A4 100%. Interiorul e clar de audi cabrio si mi se pare strigator la cer ca nu au avut macar bunul simt sa schimbe layoutul climei si al navigatiei. Volanul e doar unul de audi cu alta sigla. Cam dezamagit de ce face globalizarea asta din industia auto. Probabil ca peste 4 ani vom vedea audiul B8 restilizat in skoda.... Daca pretul va incepe de la 22.000 de euro consider mult mai ok sa strangi putin cureau si sa iei the realthing cu tehnologie actuala nu de mai bine de 7 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam sa vedem preturile, in Romania masinile sunt mai ieftine decat in Germania sau alte tari, asa ca inca mai sper ca nu va incepe de la 22.000, pentru ca deja ar fi concurent cu noul Audi A4.

Poze de la Paris:

exeo7kh5.jpg

exeo1ha3.jpg

exeo2na8.jpg

exeo3vx2.jpg

exeo4xq5.jpg

exeo5qe6.jpg

exeo6fm6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place cum arata, dar sunt dezamagit profund de graba in care au scos modelul asta. Exact cum zic si cativa colegi: A4 cu sigla de Seat. Daca nu ar fi existat modelul B7, nu aveam ce sa le reprosez. Ar fi fost ceva nou intr-adevar, dar asa au reusit sa socheze (cum spuneam mai sus) - prin simplitate, lipsa de imaginatie si stergerea incet, incet a imaginii de sportivitate. Sincer speram sa vad ceva nou, iar daca nu va avea un pret atractiv, sa vezi atunci invazie de Audi SH, la 12.000-14.000 Euro si modificat in Exeo cu inca cateva mii. Asta pentru cei care isi doresc asa mult modelul asta dar ar fi prea scump.

Astept sa-l vad live, desi parearea mi-am format-o deja :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa adaug ca oglinzile sunt sub orice critica. Sincer cred ca e un facelift nereusit insa care va prinde la anumiti clineti ce si-au dorit mereu un audi, asta doar daca preturile vor fi si ele de seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi prin preturi de Seat... pentru cine s-a uitat pe o lista de preturi stie ca preturile modelelor Seat sunt la nivelul celor VW. Singurul avantaj e ca nivelele standard de echipare includ ceva mai multe optiuni decat cele de la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place foarte tare ...insa e prea Audi, nimic original marca Seat.

Din punct de vedere al materialelor din interior, este peste tot ce are de oferit Seat-ul in acest moment, calitatea fiind ireprosabila.

Acum, sa vedem preturile pentru Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata interioarele Seat Leon 1 si Audi A3, ambele din 2001. Foarte asemanatoare. Stim cu totii ca si acum sunt anumite piese care se pot gasi si pe VW. Skoda, Seat, Audi( de ex: plafoniera, manere interiore plafon, maneta, schimbator de viteze, grile de ventilatie, motoare, punti, etc) , dar sa iei 90% din masina si sa o dai de 3 ori peste cap si sa-i spui: " Audi, de azi inainte te vei numi Exeo", e cam exagerat. Povestea se repeta, nu stiu daca e rau sau bine, dar e un lucru foarte indraznet sa aplici aceleasi principii ca si acum 7 ani.

Sa nu fiu inteles gresit: imi place cum arata, dar cred ca se puteau gandi mai mult, macar la design-ul interior. Sau au procedat asa, ca sa fie siguri ca nu se vor mai aduce critici, cum au fost la adresa lui Leon 1P, Altea si Toledo.

1bc427iu9.th.jpgthpix.gif 54dd27fg5.th.jpgthpix.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!